Koloryt śląskich ulic. 17 murali, które obowiązkowo trzeba zobaczyć

Kolejna odsłona projektu Wokoło Śląskiego, w którym pokazuję Wam różne zakątki mojego rodzinnego, ciągle mocno niedocenianego województwa. Po dwóch pierwszych tekstach, w których z pozycji rowerowego siodełka zwiedziliśmy Jurę, tym razem chciałbym się przyjrzeć zupełnie czemu innemu, a mianowicie – kilku całkiem nieźle pobazgranym ścianom!

Street art nie jest może zbyt częstym gościem na moim blogu, nie jest to jednak też zupełna nowość. Pisałem już o street arcie w Bergen, Belfaście, a także o street arcie w Pamirze, tym razem chciałbym się przyjrzeć nieco najciekawszym moim zdaniem malowidłom w województwie śląskim.

Przejeżdżając drogami zarówno aglomeracji śląskiej jak i miast leżących poza jego granicami praktycznie co chwilę spotyka się na ścianach jakieś malowidła. Siłą rzeczy nie mogę pokazać Wam wszystkich ciekawych murali, bo najpewniej nikt nie dotarłby do końca postu, jednak wybrałem moim zdaniem te najciekawsze. Czasem wiążące się z jakąś historią, czasami zaś będące po prostu świetnymi dziełami sztuki. Część to murale powstałe podczas organizowanego Street Art festiwalu, niektórych fundatorami są zaś prywatni właściciele lub instytucje. Przy opisie każdego zdjęcia znajdziecie też dokładną lokalizację muralu, jednak aby nieco ułatwić, stworzyłem też mapę.

Murale w Katowicach

Na pierwszy rzut idzie miasto, w którym aktualnie pomieszkujemy, i którego też siłą rzeczy murale są nam najbardziej znane. Na początek kilka murali znajdujących się na ulicy Mariackiej Tylnej.

Mural paki katowice

DSC_0044

Po drugiej stronie ulicy dzieciaczek

Katowice Murale

Kawałek dalej, w przejściu podziemnym, znajduje się cała seria murali. Są to dzieła powstałe w roku 2011, autorstwa Magdy Drobczyk, na których zaprezentowana została historię powstań śląskich, a także sceny z życia śląskich, zapomnianych już bohaterów. Przez artystkę zamalowane zostało aż 190 m²  ściany. Jest to naprawdę bardzo ciekawa lekcja historii, szkoda tylko, że niektórzy ludzie nie potrafią docenić czyjejś pracy i bezczelnie bazgrzą po muralach.

Przejście podziemne katowice murale

Poza tym, wiele przejść, tuneli, czy wiaduktów biegnących pod torami w Katowicach jest zamalowana muralami, proponuję pobiegać z aparatem. Tutaj kolejny przykład z ulicy Damrota.

Murale na śląsku

Jeszcze nieco dalej, w kierunku dzielnicy Zawodzie znajduje się najnowszy i chyba najciekawszy mural Katowicki, czyli sterowiec 3D. Polecam zerknąć, robi świetne wrażenie. Dokładnie znajduje się w tym miejscu, na skrzyżowaniu 1 Maja i Dudy-Gracza.

Sterowiec mural street art festiwal

Z tego miejsca najlepiej już wrócić do centrum, gdzie znaleźć można jeszcze sporo różnych, niezłych murali. Poniżej kilka propozycji. W podpisie lokalizacja.

Również powstały podczas Street Art Festiwal. Lokalizacja

Także powstał podczas Street Art Festiwal. Lokalizacja

Murale śląskie

Ten również. Lokalizacja.

Ścisłe centrum, w jednej z bram na ulicy 3 maja.

Ścisłe centrum, w jednej z bram na ulicy 3 maja. Lokalizacja

_MG_2574

Ostatnie dwa katowickie murale, są zdecydowanie moimi ulubionymi. Pierwszy „przycisk”, znaleźć można kilka kilometrów od centrum w dzielnicy Józefowiec, dokładnie w tym miejscu. Bardzo lubię ten mural i podoba mi się nawet z nabazgranym na szybko, domalowanym na długo po powstaniu murala „Turn Mind”.

mural przycisk katowice

No i ostatnie „Tato nie płacz – Zosia”, który powstał na ścianie jednego z familoków¹ w dzielnicy Załęże. Chyba to on właśnie zrobił na mnie największe wrażenie. Bo to malowidło inne niż wszystkie, jakby pozbawione walorów artystycznych, uznawanych powszechnie za godne uwagi. No i sama historia, którą opisuje! Mural przedstawia laurkę, obrazek, który kilka lat temu, podczas strajków górników narysowała mała Tola swojemu ojcu.

Mural w Piekarach Śląskich

Żeby nie było, że skupiam się tylko na centrum aglomeracji śląskiej, poszukajmy jakichś ciekawych murali w innych miastach. Będąc ostatnio na wycieczce rowerowej z Martą w zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach, odwiedziliśmy po drodze także Piekary Śląskie. A tam także znaleźć można jedno fajne malowidło!

Również powstało podczas Street Art festiwal. Lokalizacja

Również powstało podczas Street Art festiwal. Lokalizacja

Street art cieszyński

Przeskoczmy też pod granicę z Czechami. Wiele tutaj murali, dla Was wybrałem jednak ten najnowszy pokazujący Irenę Sendlerową. Mam nadzieję, że kobiety przedstawiać nie trzeba. Mural ten jest zwieńczeniem akcji społecznej, w której ramach murale Ireny Sendlerowej powstawały w 15 różnych miastach Polski.

Cieszyn lubię nie tylko za murale, ale także za street art w innym wydaniu. Co rusz napotyka się w tym mieście jakieś formy, przejawy sztuki ulicy, jak choćby taka mała Pani stojąca na latarni nieopodal zamkowego wzgórza!

#Cieszynlove-25

Lokalizacja. Zdjęcie dzięki uprzejmości Asi z 4everymoments.com

 

Biblioteka na bibliotece!

Kolejną perełką jest malowidło na ścianie biblioteki w Ustroniu. Mural ten jest jednym z największych w Polsce i przedstawia wnętrza o dziwo nie biblioteki w Ustroniu, a biblioteki w Dublinie (po lewej), a także Edynburgu (po prawej).

Mural w Ustroniu

Lokalizacja. Zdjęcie dzięki uprzejmości Szymona z znajkraj.pl

Jaworznickie dzieła sztuki

Następny ciekawy mural znajdziecie w Jaworznie, a właściwie to dwa murale! Z tego co mi wiadomo więcej w tym mieście malowideł ściennych nie znajdziecie (jeśli jest tutaj ktoś z Jaworzna, niech mnie poprawi) jednak nawet po nie warto do Jaworzna podjechać. Na tyle na ile się znam (czyli raczej kwestia gustu), mogę powiedzieć, że świetna robota! :)

Lokalizacja

Pierwszy znajduje się tutaj, drugi zaś kawałek dalej, o tutaj.

Złapcie za poniższe zdjęcie i przesuńcie w bok.

 

Częstochowska Wieża Babel

No i na zakończenie zapraszam na północ województwa śląskiego, gdzie zdecydowanie warto wybrać się, aby zobaczyć to piękne malowidło.  Niestety wracając z Jury Krakowsko-częstochowskiej byliśmy w Częstochowie już po 23.00, było już zupełnie ciemno, stąd też zdjęcie pożyczyłem od Agnieszki z bloga pozornie-zalezna.blog.pl.

To tyle! Zdaję sobie sprawę, że pięknych murali w województwie śląskim jest znacznie więcej, jednak wszystkiego w stanie pokazać nie jestem. Mimo wszystko, chętnie dowiem się o Waszych faworytach. Piszcie w komentarzach! :)

Zachęcam też do odwiedzenia innych tekstów z projektu Wokoło Śląskiego, w których znajdziecie wiele innych, ciekawych miejsc na Śląsku.

_____

¹ familok – budynek wielorodzinny przeznaczony dla pracowników przemysłu ciężkiego i ich rodzin, przede wszystkim górników, hutników oraz średniego personelu urzędniczego. Familoki wchodziły w skład osiedli robotniczych i w klasycznej postaci były budowane na przełomie XIX i XX wieku w miastach, gdzie powstawały odpowiednio duże zakłady przemysłowe. (wikipedia). O familokach, najładniejszych osiedlach robotniczych będzie także w innych tekstach!

Karol Werner

Projekt „Wokoło Śląskiego” powstał w ramach akcji, której partnerem jest Śląska Organizacja Turystyczna.

poprzedni wpis
następny wpis
 

Podobało się? Daj lajka!

 
 
 

Komentarze (56):

 1. kami napisał(a):

  Że też nie mogłeś z miesiąc wcześniej tego opublikować! Teraz będę musiała wrócić!

 2. okiemalexa napisał(a):

  Częstochowska wieża babel i ptaki w Katowicach – super! Powinieneś zajrzeć do Gdańska na zaspę!

 3. Roraima Vento napisał(a):

  sterowiec naprawde robi wrazenie! Przypomnial mi o portugalskim artyscie, Odeith, ktory rowniez tworzy murale 3D. No i mural-laurka rowniez piekny!

 4. Aleksandra Malina napisał(a):

  Dokladnie to samo chcialam napisac- mural z Zawodzia, ze sterowcem robi wrazenie, laurka dla Taty bardzo wymowna… Wieza Babel i biblioteki tez sa swietnie wykonane :)

 5. Monika napisał(a):

  Łódzkie murale pozdrawiają rewelacyjne murale na Śląsku!

 6. Eliza Koniarska napisał(a):

  Będę subiektywna :-) uwielbiam mural Setowskiego :-) ale w ogole murale są super!!!!

 7. Kuba Duda napisał(a):

  Sterowiec super, rzeczywiście. Brakuje mi w tym zestawieniu muralu z Szopienic. Obrońców Westerplatte/Morawa

 8. Romantic Vagabonds napisał(a):

  Street art cieszyński – nasz ulubiony, takie sentymentalne miejsce! :)

 9. Ania napisał(a):

  Biblioteki w Ustroniu najlepsze, a w Katowicach spokojnie mógłby powstać szlak street artu taki jak w Krakowie. Bardzo dobry pomysł z dodaniem map z lokalizacją, dzięki! :)

 10. daniel napisał(a):

  co do Jaworzna to znajdzie się jeszcze kilka murali ;)

  • Lana napisał(a):

   Raczej nie można nazwać tego muralami tylko oszpeceniem przejść podziemnych zrobionych sprayem.

   • Karol Werner napisał(a):

    Oj nie przesadzałbym

   • Marzena Frejda napisał(a):

    Też się nie zgadzam. Historia skąd się wzięła nazwa Jaworzno jest szpeceniem? Raczej wszechobecne w miastach nazwy klubów piłkarskich bym tak nazwała.
    Karol, dobrze dzięki Tobie wiedzieć, że przybył w Jaworznie mural w centrum :D ja od siebie bym dodała Jaworzno kiedyś i teraz, no i wcześniej przeze mnie wspomniany „jak to jawor rznęli” choć to inny typ, niż tu przedstawiłeś ;)

    Za to dziwię się, że Chorzowa tutaj brakło. Też by się znalazło klika ciekawych :) Choć mam sentyment do katowickich murali.

 11. Marzanna Topielicka napisał(a):

  Tato nie płacz. Energia odnawialna w Polsce skutecznie bierze w łeb. Dalej będziemy podgrzewać klimat i zawalać płuca sadzą.

 12. Tak jak w komentarzu – sterowiec robi ogromne wrażenie. Poza tym te dwa ptaki, połaczenie mozaiki z muralem, trudno wybrać najlepsze, bo większość z nich ma w sobie to coś.

 13. Ewa Nowak napisał(a):

  Tego ptaszka katowickiego widziałam z okna pociągu ostatnio, ale większości malowideł wcześniej nie znałam. Swoją drogą gratuluję pomysłu na post i podziwiam pracę włożoną w jego wykonanie.

 14. Epepa napisał(a):

  Widziałam częstochowską wieżę Babel i ptaki w Katowicach, reszta jest równie wspaniała i muszę wybrać się na ich poszukiwanie. Na mnie też największe wrażenie zrobił mural „Tato nie płacz”, podoba mi się też bardzo przycisk na bloku.

 15. Ewelina Malina napisał(a):

  czy na Śląsku jest coś takiego jak Free Graffiti Tour?

 16. Aneta Ruszczyńska napisał(a):

  Wszystkie robią wrażenie, ale „Tato nie płacz” zdecydowanie wygrywa!

 17. Dawid Białowąs napisał(a):

  Wspaniałe zdjęcia, dobry pomysł z wyszarzeniem tła otoczenia murali. Szczególne wrażenie robi na mnie sterowiec 3D, jak tylko będę w Katowicach muszę się przekonać czy w rzeczywistości również wygląda tak imponująco!

 18. Hrabina Weltmeister napisał(a):

  Śląskie murale są niesamowite! Ja jestem z Wielkopolski i moim ulubionym muralem jest ten na ścianie jednej z kamienic w poznańskiej dzielnicy Śródka. Dzięki niemu ta nieco zapomniana cześć miasta nagle stała się bardzo popularna i dosłownie odżyła! Dziś jest ulubioną dzielnicą wielu poznaniaków.

 19. Krzysztof Kraus napisał(a):

  Jest jeszcze mural na ulicy Drzymały, widzę go co dzień z mojego biura. http://taczkarunners.pl/!/cache/Mural.-.Drzymaly.jpg

 20. Marek Mlotek napisał(a):

  Przyjedź do Chorzowa na ul. Gwarecką

 21. Jerzy Miśko napisał(a):

  zobacz mural na zusie w gliwicach jest piekny

 22. Ula napisał(a):

  Biblioteka w bibliotece świetnie się prezentuje! Murale są fajnym pomysłem, by urozmaicić miasto :)

 23. ford fiesta warszawa napisał(a):

  Upiększają nam śląskie ulice :)

 24. Nadia napisał(a):

  Serio, murale mnie nie ruszają. Ale ten pierwszy mnie rozbroił…!

 25. pannafru napisał(a):

  Ja właśnie przegapiłam pierwszą część wycieczki szlakiem krakowskich murali i mam nadzieję 2 nie przegapić…

 26. Aleksandra napisał(a):

  Świetne murale !!!

 27. Sroka napisał(a):

  Wow, ten mural na bibliotece w Ustroniu.. gdyby nie podpis nie pomyślałabym, że to w Polsce ;)

 28. Monika napisał(a):

  Pamietam jezdzialm na weekendy pociagiem do WWA na studia zaoczne to zawsze jakis niepokoj we mnie wzubdzaly murale „sekcji wnetrza” wrobla i kury… Pieknie dziela sztuki :)

 29. Paula napisał(a):

  Fajne to a’la laurka dziecięca, to też sztuka!

 30. Aga z podróżyszczypta napisał(a):

  uwielbiam murale. Tego na skrzyżowaniu 1 Maja i Dudy-Gracza jeszcze nie wiedziałam. Niebawem nadrobię zaległości.

 31. Gabi napisał(a):

  Piękne dzieła sztuki! Zapraszam obejrzeć łódzkie murale, także robią wrażenie!

 32. Ewa Anna napisał(a):

  Niektóre naprawde ladne

 33. Barbara Walkiewicz napisał(a):

  Załęże… jak tylko poruszam się pomiędzy Katowicami a Zabrzem, zawsze to widzę. Niesamowity…

 34. Aneta napisał(a):

  Ciekawy mural jest też w Świętochłowicach w centrum, niedaleko kościoła św. Piotra i Pawła.

 35. neurocultures2016 napisał(a):

  Ani jednego z Bielska-Białej? BWA organizuje już spacery szlakiem bielskich murali, naprawdę jest na co popatrzeć. Kilka można obejrzeć tu http://pionowemysli.pl/na-tropie-bielsko-bialskich-murali/, ale to zdecydowanie nie jest kompletna lista, a pozycji ciągle przybywa.

 36. Andreas napisał(a):

  Przepiękne murale w niezliczonej ilości i inne przejawy sztuki można za jedyne 7 Eur zobaczyć w Berlinie na Teufelsberg ( opuszczona baza wojskowa z czasów „zimnej wojny” – dla mnie – CZAD !!!

 37. […] popodziwiać uliczną sztukę. Jeżeli macie ochotę zobaczyć namiastkę tego, o czym tu mowa to zapraszamy tutaj :) Poza muralami nie brakuje w Katowicach także neonów, którymi możemy się Wam pochwalić. […]

 38. […] trzeba szukać murali aż tak daleko jak w malezyjskim George Town. (Sprawdźcie wpis Karola Wernera o muralach na Śląsku!) Jednak tutejsze są trudne do podrobienia,  a do tego skumulowane na stosunkowo niewielkim […]

 39. prag napisał(a):

  Grubo. Powiem szczerze – Praga przy tym wygląda dość mizernie. Polska staje się muralową potęgą. Już się stała. Gratuluję.

 40. Anna Owczarek napisał(a):

  Ścisłe centrum, w jednej z bram na ulicy 3 maja – AUTORKA :) MONA TUSZ https://www.facebook.com/monatusz?hc_ref=SEARCH
  Pozdrawia Zdecydowanie Fanka ANka

Dodaj komentarz