Twarze Indii. Fotografowanie ludzi krępowało mnie jak nigdy wcześniej

Ależ się cieszę, że w końcu mam odpowiednio dużo fotografii ludzi, aby opublikować kolejną galerię z serii Twarze Świata. Byli już niesłychanie fotogeniczny Kirgizi, była uśmiechnięta galeria, a także galeria Dzieci ze 100 krajów świata. Dziś czas na Indie!

Indie są bardzo wdzięcznym do fotografowania krajem. Wszystko jest bardziej kolorowe niż gdziekolwiek dotychczas byłem. Ludzie niesłychanie otwarci, kontaktowi, sami zagadują często o zrobienie sobie selfie.

Można powiedzieć, że galeria ta w sporej części jest właśnie efektem zapytań Hindusów o selfie. Na każde zapytanie zrobienie sobie fotografii ze mną, odpowiadałem, że nie ma problemu. Jedyny warunek to portret w zamian. I tak właśnie powstały wszystkie zamieszczone poniżej zdjęcia typowo portretowe. Reszta zaś to spontaniczne, uliczne i niepozowane kadry.

Z tymi drugimi miałem znowu największe opory. Nigdy wcześniej, w żadnym kraju nie miałem tak wielkiej blokady przed robieniem ludziom zdjęć. Ciężko jednoznacznie jest mi określić co miało na to wpływ. Gdzie w innych krajach totalnie nie miałem zahamowań przed robieniem fotografii, tutaj miałem niemalże cały czas blokadę. Głupio było mi wyjmować aparat. Miałem wrażenie, że wszyscy się na mnie patrzą, obserwują czego efektem było spore skrępowanie. Zdecydowanie nie jestem osobą, która czuje się komfortowo w centrum uwagi (nawet wyimaginowanej) i często kończyło się niestety na braku zdjęcia jakiejś ciekawej sceny ulicznej.

Zresztą jak już kiedyś pisałem, z tego też powodu nie robię prezentacji podróżniczych ;)

Oj dziwne to było uczucie. No, ale to nie ważne! Wszak o zdjęciach miało być. Zapraszam do galerii 43 fotografii. No i dajcie znać czy się podobało! :)

 

Zdjęcia wykonane Olympusem em-5 mark II. Obiektywy:

 • M.Zuiko 7-14 mm f/2,8 pro,
 • M.Zuiko 40-150mm f/2.8 pro + telekonwerter MC-14
 • M.Zuiko  12-40mm f/2.8 pro

poprzedni wpis
następny wpis
 

Podobało się? Daj lajka!

 
 
 

Komentarze (25):

 1. Anna Nadia Bandura napisał(a):

  Indie <3 Fajnie wyszło!

 2. Worldering around napisał(a):

  Świetne zdjęcia! Ja tez mam zawsze problem z robieniem zdjęć ludziom na ulicy – jak się spyta o zgodę to moment mija a z drugiej strony zawsze mi się wydaje ze nie koniecznie będzie się im podobać ze podróżnik z zachodu pstryka im fotki bez ich zgody. Ah te dylematy :)

 3. Bartłomiej napisał(a):

  Klasa. Dobra robota. Niskie ukłony.

 4. Bartłomiej Sembol napisał(a):

  Klasa. Niskie ukłony. Problem z tego typu zdjęciami jest taki, że ludzie szybko zaczynaja pozować tracąc tym samym autentyczność. Dylemat zatem: pytać czy nie. Różne są szkoły :)

 5. Ewa Wr napisał(a):

  piękne zdjecia, moje ulubione dziewczynka w żółtej sukience-:)

 6. Byle-Na-Chwile napisał(a):

  Widzisz, w Indiach ludzie patrzą w oczy, ale ich wzrok jest nieśmiały, brak mu pewności siebie i wiary że jest warty odwzajemnienia. To nie ten uśmiechnięty wzrok Tajów, czy Filipińczyków. Laotańczycy mają wzrok dziecinny i ciepły. A Twoi bohaterowie Hindusi dojrzały i jak pisałem doświadczony przez niełatwe życie i jedynie spokój i pewność fotografa może spotkać zrozumienie i akceptację w Indiach.
  W Tajlandii zrobisz głupią minę i dostaniesz to samo ze strony modela…w Indiach nic podobnego. Ładne portrety
  A odwaga równa się ciekawość.

 7. Katarzyna Just napisał(a):

  Gratuluję talentu i pięknych ujęćSuper fotki…..no a Pan z pomarańczową brodą dostaje ode mnie -co za styl

 8. travelsfool napisał(a):

  ale przepiękna galeria. te kolory i te twarze. gratuluję :)

  ps. czy mogę przy okazji zapytać jakim sprzętem fotografujesz? bardzo dobrze wyciąga wszystkie szczegóły.

  Pozdrawiam,

  kasia :)

 9. Mega! nie mogę się napatrzeć :) A ten pierwszy chłopiec jest najlepszy :D

 10. Bogusława Gorczynska napisał(a):

  Bardzo dobre zdjęcia oddające różnorodność i kolory Indii :)

 11. eM napisał(a):

  Od zawsze podziwiałam tego typu zdjęcia, może właśnie dlatego ze nie miałabym odwagi ich zrobić mimo że od lat jestem fotografem. Świetna robota!

 12. Irmina \ napisał(a):

  Przepiękne zdjęcia! Tyle barw i uśmiechniętych twarzy, miło się ogląda.
  Osobiście rzadko skupiam się na ludziach (w sensie fotograficznym), może kiedyś to się zmieni… Ale wiem o czym mówisz, jeśli chodzi o taką blokadę- jak byłam w Korei Płd. to w sumie my byliśmy atrakcją (stosunkowo niedawno przecież otworzyli granice, więc „biały człowiek” nadal robi wrażenie), więc nie chciałam jeszcze bardziej zwracać na nas uwagi… A szkoda, widziałam tylu ciekawych ludzi, i ta moda! Ale cóż, mam nadzieję, że te obrazy zostaną jak najdłużej w mojej głowie:)

 13. Rafa Ello napisał(a):

  Kapitalne foty! Zdjęcie dziewczynki w żółtej sukience – boskie! Kocham Indie… Nie wiem, czy zauważyłeś, ale ja odniosłem wrażenie, że to kraj uśmiechniętych ludzi :) Mimo wszystko… :)

 14. mstefanek2014 napisał(a):

  Dobre fotografie, Karol.

 15. Technika podróżnika napisał(a):

  Zdjęcia rewelacja! :)

 16. Ela napisał(a):

  świetne zdjęcia! Widać że niektórzy pozowali ;)

Dodaj komentarz