Roztocze – 20 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć!

Roztocze, w naszej płaskiej jak naleśnik Ojczyźnie jawi się niczym Toskania. Tak też jest nazywane! Delikatne pagórki, niczym nieskażona natura, a nawet winnice! Wszystko to jest wręcz idealną krainą dla osób chcących nieco zwolnić, doświadczyć ciszy, spokoju, a także aktywnego wypoczynku. Zwłaszcza rowerowego, do którego szczególnie chciałem Was tutaj zachęcić.

Ciekawe miejsca na Roztoczu

Chyba w żadnym innym regionie turystycznym nie kładzie się aż takiego nacisku na promocję turystyki rowerowej jak ma to miejsce na Roztoczu. I słusznie, bo jest to bezapelacyjnie najlepsza forma poruszania się po tych okolicach. Wyznaczonych została na Roztoczu cała masa szlaków rowerowych (ponad 30) – na czele z fragmentem Green Velo, Centralnym Szlakiem Roztocza, czy też… odcinkiem Tour de Pologne, który przemierzał Roztocze w zeszłym roku. Mają tutaj w czym wybierać absolutnie wszyscy pasjonaci rowerów od singletracków, przez trekkingi, po szosowców.

Roztocze jest dość wąskim regionem, ale bardzo długim. Ciągnie się przez 180 kilometrów od Kraśnika, aż po Lwów i podczas naszej wycieczki odwiedzimy sobie jego lubelską część, a dokładniej mówiąc – Roztocze Zachodnie oraz Środkowe, a na Roztocze Wschodnie przyjdzie jeszcze czas.

Dokładniej mówiąc będziemy poruszać się w promieniu 30km od Zwierzyńca, którego okolice wybraliśmy sobie na bazę wypadową. A dokładniej mówiąc Agroturystykę w Lipowcu, którą bardzo polecamy.

Jako, że wpisy mają być praktyczne, dlatego przechodzimy od razu do konkretów. W tym tekście wypiszemy sobie wszystkie ciekawe miejsca Roztocza, które polecam odwiedzić, natomiast szczegółowe opracowanie tras wraz ze śladami gpx, miejscami noclegowymi (również pod namiot) wyślę na maila do wszystkich osób, które zdecydowały się na drugi pakiet książki „Rower to jest Świat” (będzie to pierwsza aktualizacja!). Wypatrujcie niedługo wiadomości :)

Dobrze, lecimy po kolei z ciekawymi miejscami na Roztoczu, które warto zobaczyć :)

Zwierzyniec – ciekawe miejsca

Okolice te są bez wątpienia świetną bazą wypadową na Roztocze. Niektórzy powiedzą nawet, że jest tutaj tyle fajnych miejsc, że nie trzeba się nawet przez kilka dni ruszać nigdzie indziej, choć ja tam jestem zdania, że jak się wsiądzie na rower, to można je obskoczyć znacznie szybciej, a potem uderzyć już w inne ciekawe miejsca na Roztoczu. Zatem co można zobaczyć w Zwierzyńcu i okolicy?

Roztoczański Park Narodowy 

Z ciekawszych moim zdaniem miejsc na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego są na pewno Stawy Echo, które są popularnym miejscem wypoczynku w okolicy. W ciepłe, weekendowe dni plaża jest dość zatłoczona, ale w tygodniu jak najbardziej warta odwiedzenia. A jako, że jest to teren Parku Narodowego – wypatrujcie w okolicy wielu zwierząt, zwłaszcza ptaków!

Ponadto warto też się przejść na jakiś wieczorny spacer poszukać zwierząt do Parku. Można wyskoczyć na Bukową Górę, Białą Górę gdzie jest ładna wieża widokowa, czy też na te polanki, z których jest poniższe zdjęcie. Fajna, spokojna okolica.

Florianka

Jednak nie tylko ptakami Roztoczański Park Narodowy stoi. Jeśli już pojedziecie rowerem w okolice Stawów Echo – polecam wyskoczyć też kawałek dalej w poszukiwaniu symbolu Parku – Konika Polskiego. Najłatwiej znaleźć jest go we Floriance.

Koniki polskie są absolutnym fenomenem Roztocza. Są one bezpośrednimi potomkami dzikich koni Tarpanów. Skracając ich historię – Tarpany żyły w Polsce jeszcze w XVIII wieku. Niestety jak wiele innych dzikich zwierząt, tak i tarpany wykończyliśmy, jednak na skutek działań tych bardziej kochających naturę ludzi udało się ten gatunek częściowo zachować.
Skąd jednak nazwa „Konik Polski” zamiast tarpan, skoro udało się tego konia uratować? Ano stąd, że na skutek różnych zawirowań na przestrzeni wieków geny tarpana nieco wymieszały się z końmi z okolicznych gospodarstw, na skutek czego możemy mówić tylko o koniu będącym potomkiem Tarpana, nie zaś czystym tarpanem.

Spływ Rzeką Wieprz 

Jest to absolutnie najpopularniejsza forma spędzania czasu w okolicy Zwierzyńca. W tyle zostawia nawet rower. Widać to świetnie w weekendowe dni, kiedy to na Rzece Wieprz tworzą się istne korki kajakowe. Dlatego też sugeruję wybierać nieco inne dni na spływ, chyba, że Wam to nie przeszkadza. Ewentualnie wybierzcie inny fragment, położony nieco dalej od Zwierzyńca. Niemniej warto, jest to bardzo piękna, spokojna i łatwa do spływania rzeka.

Góra Łysiec i psy

Wyjeżdżamy ze Zwierzyńca i kierujemy się na Roztocze Zachodnie. Tutaj znajdziecie mój ulubiony fragment rowerowy. Kapitalna okolica zaczyna się od wieży widokowej „Hosznia Ordynacka”, przez pofalowane okolice Góry Łysiec aż do wsi Chłopków. Roztocze Zachodnie w pełnej krasie – super szutrowy odcinek, ładne widoki, tylko psy rzucają się za rowerzystami, jak to zobaczycie w filmie niedługo :D

Kilka fot z tego fragmentu. Warto przyjechać tutaj z rowerem.

Winnice na Roztoczu

Roztocze nie jest kojarzone z Winami, mimo iż nazywane jest „Polską Toskanią”. Jednak także i tutaj klimat jest coraz bardziej korzystny dla winorośli i coraz częściej ludzie zaczynają winorośl uprawiać i robić wino. Takie miejsca znajdziecie chociażby w okolicy Lipowca, który właśnie obraliśmy na nasza bazę wypadową. Absolutnie kapitalne miejsce noclegowe jest właśnie we wspominanej Winnicy Lipowiec, a jeśli lubicie degustacje win i porozmawiać o winie, to już w ogóle polecam. Sami zobaczcie zresztą co za miejscówka!

Józefów

Miasto leżące na Centralnym Szlaku Roztocza a także Green Velo, w którym na pewno Warto zobaczyć fontannę na rynku, okoliczny zalew, a także moje ulubione miejsce – Kamieniołom Babia Dolina, gdzie jest taka świetna wieża widokowa.

Roztoczańskie Kamieniołomy

W ogóle Roztocze kamieniołomami stoi. Zwłaszcza, że wiele z nich zostało w miły sposób przystosowane do ruchu turystycznego chociażby poprzez zbudowanie punktów widokowych. Bardzo to miłe. Poza wymienionym wyżej warto zainteresować się jeszcze Kamieniołomem w Krasnobrodzie, Żelebsko czy Nowinach, który na zdjęciu poniżej.

Wieże widokowe!

Roztocze również wyniosło wieże widokowe na zupełnie inny poziom i zasługują one na osobny punkt. Wymieniłem i pokazałem powyżej takie wieże jak chociażby na Białej Górze, w Hosznia Abramowska, czy też w Kamieniołomie Babia Dolina, ale warto również zainteresować się takimi jak kolejna wieża w Zwierzyńcu, ale przede wszystkim dwoma kamiennymi, bardzo ładnymi wieżami w Suścu i Krasnobrodzie.

Szumy nad Tanwią

A skoro mowa o miejscowości Susiec, to nie można pominąć rzeki Tanew, która uznawana jest za jedną z większych atrakcji regionu. Jest to nic innego jak ciąg 25 malowniczych kaskad, które to powstały na skutek pęknięć tektonicznych. Fajne, klimatyczne miejsce, choć cały szlak z rowerem może być ciężko przejechać. Dlatego sugeruję podjechać w to miejsce rowerem, gdzie można również dostrzec kilka „szumów”, albo wziąć nocleg w Suścu, zostawić rowery na miejscu i wyskoczyć na wieczorny spacer. Przy tej opcji możecie rozważyć nieco dłuższą wycieczkę i zahaczyć też o wodospad na Jeleniu – ale to będzie już z 2-3 godziny chodzenia.
Po ujęcia „szumów” zapraszam jednak do filmu w przyszłym tygodniu. Ciężko oddać szumienie na fotografii :)))

Inne ciekawe miejsca na Roztoczu?

Jak to robię tradycyjnie w  tego typu wpisach – ostatni punkt zostawiam Wam. Napiszcie w komentarzach – co Waszym zdaniem jeszcze warto odwiedzić na Roztoczu i gdzie podjechać rowerem? Chętnie przyjmę sugestie innych atrakcji Roztocza, a pewnie i czytelnicy skorzystają.
Dzięki piękne za doczytanie do końca no i widzimy się w filmie niebawem :) Na zakończenie jeszcze kilka zdjęć z okolicznych tras.

Partnerem relacji z regionu lubelskiego jest Województwo Lubelskie

Podobało się? Zostań na dłużej!

Informacje o nowych treściach wprost na Twojego e-maila. Bez spamu!
Dołącz do ponad 200 000 obserwujących osób i zgarnij jednorazową mega promocję na moje książki!

10 komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.