Ostatni, podsumowujący z serii #WokołoŚląskiego! Mam nadzieję, że nieco polubiliście śląskie przez ten rok, i że czegoś ciekawego się dowiedzieliście. A jeśli do tej pory nie zdecydowaliście się na odwiedzenie śląskiego, to po lekturze tego tekstu przyjedziecie tutaj przy najbliższej okazji!
Stop! Zanim przejdziesz dalej chciałem zaproponować Ci moją nową książkę „Rower to jest świat”. Znajdziesz w niej masę opracowań tras, w tym także kilka w woj. śląskim. Jedna „zielona” pętla obejmująca wiele z pokazanych tutaj miejsc jest naprawdę mega. Będziesz w szoku jak tutaj jest zielono. Kliknij w baner poniżej! :)
Aktualizacja: wrzesień 2022
Powstało w sumie 9 tekstów o śląskim i jeden film (poniżej). Szczegóły poniżej
- 11 klimatycznych osiedli robotniczych na Śląsku
- 25 ciekawostek o woj. śląskim, o których pojęcie mają tylko jego mieszkańcy (albo też nie)
- 17 najlepszych śląskich murali
- Jura Krakowsko-częstochowska
Cały projekt osiągnął łączny zasięg +1 200 000 i z pewnością była to jedna z najbardziej zasięgowych, jak nie najbardziej zasięgowa (?) akcja promująca jakikolwiek polski region na polskich blogach! Jednak nie cyfry cieszą mnie najbardziej, a Wasze reakcje! Setki komentarzy, maili, wiadomości prywatnych. Z zapytaniami, z sugestiami i w końcu z licznymi podziękowaniami za wskazanie fajnych miejsc na weekend w śląskim. Nie zliczę wszystkich tych wiadomości, gdzie pisaliście, że dzięki jakiemuś tekstowi wybraliście się właśnie do województwa śląskiego. Jest to coś pięknego i mega motywującego! :)
Przykładowo taką wiadomość dostałem dwa dni temu:
„Śląskie jest mega! Po lekturze kilku Twoich tekstów o Śląsku wybrałem się na weekend i od tej pory tylko męczę znajomych, żeby też się wybrali. Już chyba mają mnie dosyć :D ” – Krzysiek S.
Tym czasem zapraszam do wpisu. Wpisu, w którym przedstawiam Wam moje typy miejsc, które warto odwiedzić w śląskim. Kilka się powtarza, są też nowe. Mam nadzieję, że Wam się spodoba, że wybierzecie coś dla siebie i też będziecie męczyć swoich znajomych aby wybrali się na weekend w śląskie!
Zaczynajmy! Zatem co warto zobaczyć w śląskim?
Spis treści:
- 1 Zamek Ogrodzieniec
- 2 Góra Birów!
- 3 Klimatyczne Żarki
- 4 Zamek w Będzinie
- 5 Obłędna Pustynia Błędowska
- 6 Mniejsza siostra – Pustynia Siedlecka
- 7 Tyskie Browarium
- 8 Muzeum Browaru Żywiec
- 9 Magiczny Nikiszowiec
- 10 Borsig, Kaufhaus i inne osiedla robotnicze
- 11 Lasy Murckowskie i hałda w Murckach
- 12 Park Śląski, rozarium, skansen, planetarium, zoo
- 13 Spodek, Muzeum Śląskie, NOSPR i MCK
- 14 Szyb Prezydent w Chorzowie
- 15 Wieże KWK Polska!
- 16 Szyb Maciej w Zabrzu
- 17 Kopalnia Guido
- 18 Miasto z dostępem do morza
- 19 Zamek w Pszczynie, muzeum zamkowe i rezerwat żubrów
- 20 Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna
- 21 Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach i sztolnia Czarnego Pstrąga
- 22 Górnośląskie koleje wąskotorowe
- 23 Cieszyn i okolice
- 24 Wisła na rower?
- 25 Koniaków i jego koronki
- 26 Województwo śląskie – mapa atrakcji
- 27 Inne miejsca warte odwiedzenia w śląskim?
Zamek Ogrodzieniec
Bez dwóch zdań najpiękniejszy zamek całego Szlaku Orlich Gniazd i całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wapienne skały świetnie współgrają z idealnie dopasowanymi do nich strzelistymi murami zamku. Można zarówno zwiedzić, jak i nieco podjeść w okolicznych knajpkach. Miejsce niestety w weekendy i święta dość konkretnie oblegane, więc osobiście polecam podskoczyć w mniej popularnych dniach. A jeśli już wpadniecie w weekend i nieco zmęczą Was tłumy mam dla Was inne, nieopodal położone miejsce, gdzie z pewnością wypoczniecie. Mianowicie…
(ps. zachęcam do obserwowania też Instagrama)
Góra Birów!
Moim skromnym zdaniem jedno z bardziej niedocenianych miejsc na całej Jurze. Lubię je po pierwsze ze względu na świetny widok na okolicę, pięknie zawieszone nad stromym urwiskiem skalne ostańce – tak bardzo popularne wśród amatorów wspinaczki, ale także przede wszystkim ze względu na wszechogarniający spokój. Trochę boję się promować Górę Birów, bo nie chciałbym aby straciła swój klimat, ale cóż… chęć podzielenia się czymś fajnym jest większa. Także zapraszam!
Klimatyczne Żarki
Żarki leżące w centrum Jury, w połowie drogi między Zawierciem a Częstochową to punkt obowiązkowy podczas wizyty na Jurze. Nie ma tutaj co prawda zamku, jednak jest kilka innych ciekawych miejsc, które traktować można jako małą odskocznię od zamków właśnie.
W Żarkach szczególnie dużo jest miejsc poświęconych zamieszkałym tutaj niegdyś Żydom. W centrum znajduje się dawna synagoga (aktualnie ośrodek kultury i informacja turystyczna), a kawałek dalej zaś kirkut (cmentarz żydowski) z ponad 700 macewami. Te i pozostałe miejsca spięte zostały zaś Szlak Kultury Żydowskiej Ciekawym miejscem w Żarkach jest także zespół starych, kamiennych stodół.
Zamek w Będzinie
Zamek stanowiący także część systemu warowni obronnych tzw. Orlich Gniazd, jednak z reguły pomijany na rzecz tych jurajskich. A bardzo niesłusznie!
Aktualnie warto wybrać się tutaj aby zobaczyć nie tylko sam zamek, ale też znajdujące się w nim Muzeum Zagłębia, a także obejście wokoło zamku. Jest tam całkiem przyjemny park, dobry na krótką przerwę w podróży. A po drugiej stronie, jakieś 10 minut spacerem znajduje się Pałac Mieroszewskich wraz z parkiem Także bardzo ładne miejsce.
Obłędna Pustynia Błędowska
Będąc już w okolicy polecam wpaść nad największy w Polsce obszar piasków lotnych. Kapitalne miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć. Próżno szukać drugiego takiego w Polsce.
Podczas opisywanego już wypadu na Jurę nawet zatrzymaliśmy się w okolicy na noc. Powiem Wam, że zaraz po wysunięciu nosa z namiotu nawet przez chwilę poczułem się jak w Mongolii.
Mniejsza siostra – Pustynia Siedlecka
To jednak nie koniec pustyń w śląskim. Nieco bardziej na północ, jakieś 13 kilometrów od Żarek znajduje się jeszcze Pustynia Siedlecka.
Znacznie mniejsza, jednak wcale nie mniej urokliwa. Szkoda tylko, że tak rozjeżdżana przez kłady, które skutecznie obrzydzają pobyt w tym miejscu.
Wow
Więcej Jury Krakowsko-Częstochowskiej w filmie poniżej:
Tyskie Browarium
Jako, że były dwie pustynie i mogło nieco w gardle zaschnąć – czas na piwko! A jak piwko, to koniecznie zatrzymać trzeba się w Tychach i jego muzeum Browarnictwa. Ten największy w Polsce browar przemysłowy może pochwalić się ponad 400-letnią tradycją warzenia piwa, zaś od roku 2004 funkcjonuje tam także Muzeum Piwowarstwa „Tyskie Browarium”.
Muzeum Browaru Żywiec
Nieco dalej na południe województwa śląskiego znajduje się drugi, najbardziej wydajny browar w Polsce (po tyskim) – Browar Żywiec. Także i tam można udać się do przybrowarnego muzeum. I również w Żywcu, tak samo jak w Tychach poznać można się z tradycją warzenia piw, różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami, zaznajomić się z historią i przede wszystkim z bliska przyjrzeć samemu procesowi produkcji piwa. No i obowiązkowo degustować!
Magiczny Nikiszowiec
Fenomenalne, bezkonkurencyjne osiedle robotnicze o ogromnym potencjale. Moim prywatnym zdaniem kwestią kilku lat jest, aby to jeszcze przykurzone, odrapane osiedle stało się najwiekszą atrakcją turystyczną w województwie śląskim. Zobaczycie :)
Borsig, Kaufhaus i inne osiedla robotnicze
Nie tylko Nikiszowcem jednak śląskie stoi. Po całej aglomeracji, a także i poza nią rozsiane są dziesiątki osiedli robotniczych. Także niesłychanie klimatycznych, na swój sposób ładnych i z pewnością wartych odwiedzenia. Jak chociażby tytułowe osiedle robotnicze Brosig zlokalizowane w Zabrzu, czy też Kaufhaus z Rudy Śląskiej.
O historii tych i jeszcze 8 innych osiedli robotniczych pisałem w osobnym, obszernym tekście. Serdecznie zapraszam tutaj: Najciekawsze osiedla robotnicze na Śąsku [mapa]
Lasy Murckowskie i hałda w Murckach
Mimo że na Śląsku mieszkam od urodzenia, to miejsce odkryłem stosunkowo późno, bo dopiero dwa lata temu. Mieszkając na stałe w zupełnie innej części aglomeracji jakoś nigdy nie było mi po drodze do Lasów Murckowskich. Jak bardzo żałowałem, że tak długo zwlekałem! Fenomenalne miejsce będące pozostałością po nieistniejącej już Puszczy Śląskiej. To dzięki własnie tym lasom, które zajmują aż 40% powierzchni miasta, Katowice są statystycznie trzecim najbardziej zalesionym miastem w Polsce.
No i będąc w okolic, w ramach atrakcji polecam podjechać na hałdę murckowską. Nie jest to do końca legalne, jednak szeroki uśmiech w stronę ochroniarza wystarczy, aby dostać ciche przyzwolenie. Polecam – widok jest zacny :)
Park Śląski, rozarium, skansen, planetarium, zoo
Największy park miejski w Polsce i jeden z największych w Europie. Niektórzy twierdzą, że gdyby nie on, nie mielibyśmy czym oddychać na Górnym Śląsku. Park powstał z inicjatywy gen. Jerzego Ziętka, a jego obszar inwestycyjny obejmował aż w 75% tereny poprzemysłowe jak wysypiska, hałdy, odpady górnicze, biedaszyby czy bagna. Na jego terenie nie tylko można odetchnąć od zgiełku miejskiego, ale tez udać się do największego i najstarszego planetarium w Polsce, odwiedzić Stadion Śląski, oddane niedawno na nowo wesołe miasteczko, skansen, kolej parkową, największy w Polsce różany ogród i wiele innych ciekawych miejsc. Jest tutaj spokojnie co robić nawet przez kilka dni.
Spodek, Muzeum Śląskie, NOSPR i MCK
To, że warto wpaść do Katowic to oczywiste. Wiele osób zachwyca się tym, jak miasto się zmienia. O ile jeszcze kilka lat temu mówiąc, że jestem ze Śląska, raczej mnie żałowano, o tyle teraz wszyscy pieją w zachwycie nad zmianami jakie zachodzą w regionie. A już najbardziej nad tym jak zmieniają się Katowice. Wypiękniały okolice rynku, ulicy mariackiej, ale też Spodka. O ile sam Spodek stoi niezmiennie od blisko 50 lat, tak cała okolica zmieniała się w ostatnich latach nie do poznania.
I tak – zaraz obok spodka znajduje się bardzo ciekawe architektonicznie Międzynarodowe Centrum Kongresowe, a kawałek dalej odwiedzić można fantastyczne Muzeum Śląskie. Warto. Naprawdę bardzo! Poznacie dzięki licznym (także interaktywnym) wystawom nie tylko historię Śląska, ale także jego kulturę. A pomiędzy Muzeum Śląskim a MCK znajduje się absolutnie niesamowity NOSPR, czyli – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Warto wybrać się choćby dla samej architektury wnętrza.
Szyb Prezydent w Chorzowie
Będąc w okolicy, przejazdem można zatrzymać się pod wieżą wyciągową szybu Prezydent w Chorzowie. Kopalnia węgla kamiennego „Prezydent”, której częścią był szyb pracować przestała w roku 1995 zaś przez wiele lat szyb niszczał. Na szczęście zarządcy Chorzowa odkupili wieże i postanowili wpisać ją na listę zabytków.
Licząca sobie 42.5 metra żelbetonowa konstrukcja to jedyny taki szyb na Śląsku. Wszystko prezentuje się naprawdę dobrze. Można sobie nieco pospacerować, odpocząć albo nawet wejść na górę.
Wieże KWK Polska!
Skoro już jesteśmy w temacie szybów wszelakich, wspomnieć wypada też o Świętochłowicach i także niedawno odnowionych i udostępnionych do zwiedzania wieżach wyciągowych kopalni KWK Polska. Kopalnia fedrunek zaczęła już w roku 1872, największe wydobycie osiągnęła w roku 1979 (ponad 2mln ton), zaś zamknięto ją w roku 1995.
Aktualnie po zabudowaniach kopalnianych w tej okolicy niema już śladu, a jedyne co się ostało to dwie wieże wyciągowe, wpisane na Szlak Zabytków Techniki. Można wjechać na górę, a także zaznajomić się dzięki wystawie z historią samej kopalni i przemysłu górniczego ogólnie.
Szyb Maciej w Zabrzu
Szyb Maciej to perełka architektury industrialnej. Był on jednym z wielu budynków kopalni Concordia – pierwszej w Zabrzu prywatnej kopalni, która swoje wydobycie rozpoczęła już w roku 1843. Aktualnie całość została pięknie odnowiona, przystosowana do celów turystycznych i udostępniona do zwiedzania. Oglądać można między innymi zabytkowe obiekty kopalniane, na czele z wielką parową maszyną wyciągową. Dodatkowo budynek nadszybia zaadoptowano na cele gastronomiczne – powstała restauracja, która została wpisana na listę „Śląskie Smaki„.
Kopalnia Guido
Ikona turystyki industrialnej Górnego Śląska, której mam nadzieję, że polecać już nie trzeba? :) Obowiązkowy punkt wycieczek wszystkich wpadających na Śląsk w odwiedziny na weekend.
Kopalnia udostępniona jest dla zwiedzających na trzech poziomach – 170, 320 i 355. Można zwiedzać ją zarówno „na lekko” (poziomy 170 i 320), można wziąć udział w podziemnym koncercie lub też przedstawieniu teatralnym (poziom 320), ale także od niedawna poczuć się jak prawdziwy górnik i zwiedzać kopalnię (poziom 355) podczas szychty¹ – w pełnym górniczym rynsztunku, wykonując przy tym pewne prace górnicze, a także wziąć udział w zwiedzaniu „mroki kopalni”, gdzie kopalnię zwiedza się jedynie z małą, osobistą lampą.
Miasto z dostępem do morza
Mieście, które warto odwiedzić dla samego klimatu, fajnego rynku i okolic. To na rynku znajduje się też najprawdopodobniej najbardziej na południe wysunięty Neptun, mający przypominać mieszkańcom i odwiedzającym Gliwice o połączeniu miasta z morzem.
A wszystko to ponoć za sprawą budowanego w latach 1792-1822 (fontanna powstała w 1794) Kanału Kłodnickiego, który miał połączyć śląską aglomerację z morzem i umożliwić tym samym spławianie urobku m.in. z Kopalni Luiza w Zabrzu.
Będąc w Gliwicach warto zatrzymać się w okolicach Zamku Piastowskiego, Palmiarni czy też odwiedzić symbol Gliwic – liczącą sobie 111 metrów drewnianą wieżę byłej radiostacji (kolejna, ale już ostatnia wieża!) Konstrukcja ta wzniesiona została bez użycia jakiegokolwiek stalowego gwoździa, zaś do łączenia modrzewiowych bali użyto ponad 16 tysięcy mosiężnych śrub. Jest to ewenement na skalę światową, a w skali europejskiej jest to aktualnie najwyższa drewniana konstrukcja.
Zamek w Pszczynie, muzeum zamkowe i rezerwat żubrów
Wielokrotnie przebudowana na przestrzeni wieków rezydencja magnacka w Pszczynie to miejsce, gdzie nie tylko można wypocząć ale dość aktywnie spędzić czas spacerując czy zwiedzając. Pałac otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim, zaś jego wnętrza udostępnione do zwiedzania jako Muzeum Zamkowe, kryją liczne zabytki architektury rezydencjonalnej.
Ponadto kilometr dalej znajduje się rezerwat żubrów, a także pokazowa zagroda, gdzie można obserwować zwierzęta. Nie wiem czy wiecie, ale to własnie pszczyńskie żubry uratowały gatunek żubra w Polsce! O tym jednak już pisałem tutaj.
Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna
Była to najdłuższa tego typu budowla hydrotechniczna w Europie. Jej budowę rozpoczęto w roku 1799, a zakończono w 1863. Sztolnia została udrożniona w 2018 roku i aktualnie można ją zwiedzać zarówno pieszo jak i pokonać odcinek łodziami tzw. Trasą wodną.
Więcej o Sztolniach, ich historii i zastosowaniu także w tekście o ciekawostkach dotyczących województwa śląskiego.
Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach i sztolnia Czarnego Pstrąga
Kolejne miejsce na Śląsku, gdzie można zjechać pod ziemię i przepłynąć się kanałami. Najbardziej znaną i najgłośniejszą w ostatnich miesiącach jest z pewnością Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, która wraz ze Sztolnią Czarnego Pstrąga (gdzie realizowany jest najdłuższy przepływ podziemny w Polsce (600 metrów)) została wpisana niedawno na listę dziedzictwa UNESCO. A wygląda to tak:
Górnośląskie koleje wąskotorowe
Ciekawa alternatywa na weekend, zwłaszcza wakacyjny. Na trasie Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie kursuje turystyczna kolejka wąskotorowa. Odkryte wagony, wiatr we włosach, wolne tempo – świetna opcja dla dzieci! Jest to najdłużej nieprzerwanie kursująca kolej wąskotorowa w Europie, a wypad taki połączyć można z plażowaniem nad całkiem przyjemnym (choć w weekendy obleganym) zbiornikiem Chechło.
Cieszyn i okolice
Chyba jedno z moich ulubionych miast w województwie śląskim. Próżno szukać gdziekolwiek indziej takiego klimatu i spokoju jakie prezentuje Cieszyn.
I zdecydowanie jest tam co robić! Począwszy od odwiedzenia rynku, Cieszyńskiej Wenecji, przez zwiedzenie Wzgórza Zamkowego wraz z Rotundą, aż po spacer do czeskiej części miasta. Warto odwiedzić też Muzeum Śląska Cieszyńskiego czy też Muzeum Drukarstwa.
A jak już będziecie w Cieszynie zatrzymajcie się koniecznie w Hostelu 3 Bros. Sprawdzony wielokrotnie. Bardzo polecam!
Wisła na rower?
Będąc już na południu, wpaść polecam na kilka chwil także przez Ustroń do Wisły. Także i tam jest co robić, choć nie są to do końca moje klimaty. Jest deptak, park miejski, rezerwat przyrody „Wisła”, dom zdrojowy, Muzeum Beskidzkie, Skocznia w Malince, Muzeum Adama Małysza wraz ze wszystkimi trofeami, kawałek dalej zapora na Jeziorze Czerniańskim no i dalej już tylko Kubalonka. Polecam dla pasjonatów rowerowych. Tak samo jak położony na północny-wschód od Wisły podjazd pod Salmopol. Dwa całkiem fajne i nawet męczące podjazdy rowerowe.
Koniaków i jego koronki
Możecie pojechać jeszcze kawałek dalej na południe i wtedy dotrzecie do najwyżej położonej wsi w Beskidzie Śląskim – Koniakowa. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto tam zawitać. Koniaków najbardziej znany jest ze swoich wyrobów koronkarskich, w tym z wykonania największej koronki na świecie! Koronkę można oglądać oczywiście w lokalnym muzeum.
Ponadto po okolicy ciągnie się sporo szlaków turystycznych (w tym rowerowe!) np. do Istebnej czy Jaworzynki. Z Koniakowa można też udać się na Baranią Górę. Fajny widok!
Polecam zerknąć do osobnego wpisu, gdzie więcej o trasach i atrakcjach w Beskidzie Śląskim.
Województwo śląskie – mapa atrakcji
Żeby Wam oszczędzić szukania w sieci podrzucam także mapkę z wszystkimi ciekawymi miejscami w śląskim, jakie wymieniłem w tym poście. Mapa ta jest interaktywna, więc można przybliżać i oddalać.
Inne miejsca warte odwiedzenia w śląskim?
Ciekawych miejsc w śląskim jest znacznie więcej, więc na koniec tradycyjnie oddaję Wam głos! Dajcie znać w komentarzach jakie miejsca są Waszym zdaniem na Śląsku i w całym województwie warte odwiedzenia. Co Was oczarowało, jakie miejsce darzycie sympatią, jakimś wspomnieniem, sentymentem? Chętnie posłucham.
Tymczasem to już koniec! Koniec serii #WokołoŚląskiego powstającej przy współpracy z Śląską Organizacją Turystyczną! Serii, w której chciałem pokazać Wam to co moim zdaniem warte jest pokazania w moim województwie. Mam nadzieję, że się podobało, przydało i jeszcze wielu osobom przyda. Możecie śmiało podawać dalej. Wszystkie wpisy z tej serii znajdziecie o tutaj: Województwo Śląskie – atrakcje, zabytki, co warto zobaczyć?
A jeśli szukacie inspiracji dotyczących innych miejsc, to zapraszam do wpisu, w którym piszę gdzie warto wybrać się na weekend w Polsce.
Nie wykluczam, że w przyszłości znowu pojawią się teksty z śląskiego, a może nawet jakieś wideo. Jednak na tę chwilę to koniec.
Pozdrawiam i fajnie, że jesteście! ;)
Przydało się? :)
Jeśli chcecie mi jakoś zrobić „dobrze” i podziękować za robione materiały, możecie kupić moje książki, mój kurs filmowania i montażu, albo rezerwować noclegi z mojego linku do bookingu. Czy to podczas wycieczki w miejsca opisane w tym wpisie, czy podczas każdej innej. Pamiętajcie o mnie rezerwując noclegi ;)
Link ten w razie czego znajdziecie na dole klikając w baner, albo wchodząc tutaj. Rezerwując przez ten link booking odpala mi drobną prowizję na piwo. Dla Was cena jest bez zmian, a ja mogę rozwijać siebie, bloga i kanał. Oboje na tym skorzystamy. Dzięki ;)
Czy jest szansa na wersję angielskojęzyczną Śląskich atrakcji dla tych którzy na Śląsk przyjadą spoza Polski?
Hej, kiedys myślałem nad dwujęzyczną wersją bloga i przetłumaczeniem najciekawszych wpisów, jednak z uwagi na brak czasu odpuściłem. Potem miałem pomysł, aby to komuś zlecić, jednak znowu kwestie finansowe wzięły góre. Może w przyszłości :)
Warto zerknąć na http://www.slaskie.travel
Opisy atrakcji w 4 wersjach jezykowych
o! :)
Warto zerknąć na http://www.slaskie.travel
Opisy atrakcji w 4 wersjach językowych
Wspaniałe zestawienie i mnóstwo przydatnych informacji. Na pewno skorzystam z Twojego wpisu w przyszłości. Pozdrawiam :)
No i super! :)
Byłam w nieco ponad połowie, a mieszkałam tu od 4 do 19 roku życia. Aż wstyd! Cieszę się, że wymieniłeś Lasy Murckowskie – w sumie powiedzmy, że tam obecnie pomieszkuję :D Uwielbiam zamki np. ten w Będzinie, a na Pustynię Błędowską chętnie wrócę, bo byłam tam lata świetlne temu. Fajna ta seria o naszym pięknym Śląsku!
E to wcale nie taki zły wynik Kinga! ;)
Polecam też północ województwa i zabytki w Częstochowie, m.in. Muzeum Zapałek czy też spacer w Parku Krajobrazowym Lasy nad Górną Liswartą oraz ruiny Zamku w Olsztynie, prawdopodobnie najładniejszego zamku z Orlich Gniazd. Pozdrawiam!
Hej An Ja! A faktycznie byłem kiedyś w muzeum zapałek, ale niewiele pamiętam :( Co do Olsztyna, fakt – ładny, choć z byciem „najładniejszym” to bym sie spierał :D
W temacie, który zamek z Orlich Gniazd jest najładniejszy jestem mało obiektywna. Po pierwsze mam wiele miłych wspomnień związanych z ruinami zamku koło Częstochowy, a po drugie to są moje rodzinne strony i chyba już zawsze będę uważała je za najładniejsze na Jurze :)
Przejeżdżając przez Miasteczko Śląskie koniecznie trzeba zajrzeć do zabytkowego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kościółek to zabytek drewnianej architektury z XVIIw., otoczony sobotami, w środku ozdobiony przepięknymi polichromiami. Ma ciekawą dzwonnicę, która jednocześnie pełniła funkcję bramy – jedynego wejścia na teren kościoła i cmentarza (funkcjonującego do 1815r.). Żeby go obejrzeć, trzeba się wcześniej umówić, klucze są w budynku pobliskiej parafii.
I o takie komentarze mi chodzi, dziekuję! Moze ktoś skorzysta :)
Dodam tylko że w okresie wakacyjnym (od 15 lipca do 27 sierpnia 2017 roku) uruchomiony został dyżur w zabytkowym kościółku w Miasteczku Śląskim, który jest zsynchronizowany z aktualnym rozkładem jazdy kolei wąskotorowej.
Zwiedzanie z przewodnikiem jest możliwe w każdą sobotę i niedzielę w godzinach 10:00 – 12:00 oraz 15:30 – 18:00.
Poza wyznaczonymi godzinami możliwe jest również zwiedzanie kościółka z przewodnikiem. Termin uzgodnić można pod numerem telefonu: 733 – 312 – 931
O jak pięknie! Dzięki za informacje :)
Polecam Park w Świerklańcu. Można zobaczyć piękny kościółek oraz Pałac Kawalera – pozostałość po ogromnym Pałacu należącego do rodu Donnersmarcka. Posiada piękną historię – został wybudowany na wzór Wersalu dlatego też Pałac w Świetklańcu nosił nazwę „Mały Wersal”. Donnersmarck posiadał więcej zamków m.in. w Tarnowskich Górach (obecnie w parku gdzie znajdował się zamek jest centrum rehabilitacyjne) czy też Nakło Śląskie , niestety sporo z nich zostało zburzone przez Armię Czerwoną. Zamek w Nakle Śląskim istnieje do dziś a obecnie w zamku funkcjonuje Technikum Rolnicze. Polecam również Osiedle Donnersmarck znajdujące się w Zabrzu. No i oczywiście Bazylika i kopiec wyzwolenia z piękna panorama śląska w Piekarach Śląskich.
dzięki!
Polecam Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich ;)
:)
jako rodowita katowiczanka zgadzam się z każdym słowem i pozdrawiam z autobusu wracając właśnie z Katowic do Krakowa! :D
Właśnie przeprowadziłam się na Śląsk, więc spadasz mi z tym tekstem z nieba, teraz wiem gdzie pojechać w wolnym czasie i uciec od zgiełku miasta, albo co ciekawego jest w okolicy :)
się polecam się!
Oj ktoś tu Częstochowę ominął zapraszam na wycieczkę :D
a gdzie, a gdzie? ;)
Koło Częstochowy Olsztyn jest piękny .. w samej Czewie nie ma nic ciekawego ..
Elwira zapomnialas o Jasnej Gorze?? :-) no kto jest w Czwie to powinien tam zajzec :-)
No w sumie racja
Zgadzam sie zachaczajac o Rędziny z rowerem
Super! Mimo że pochodzę ze Ślaska i sporo atrakcji tam odwiedziłam, to znalazłam aż 3, o których nawet nie słyszałam!
Wstydzę się
a słusznie! :D
Zobaczymy co tym razem ciekawego napisałeś :)
Magda Sobiesiak chyba nasza ekspansja w tamte rejony jest strasznie ograniczona :P
Brakuje jeszcze małej wzmianki o kopalni Ignacy.
To proszę coś napisać więcej :)
Dodałbym coś o Tychach, chociażby Paprocany a i dla miłośników Nowosielskiego kościół św. Ducha z jego fenomenalną, niestety nie skończoną, polichromią
Kościoły w Tychach to prawdziwa uczta dla smakoszy estetyki sakralnej … polecam !
Jakim niedowiarkom?
A już myślałem, że po raz pierwszy spotkam się z miejscem, gdzie będzie prawidłowo rozróżniany Śląsk, województwo śląskie i aglomeracja (w sumie nie śląska, ale śląsko-dąbrowska)… To, że w komentarzach te określenia są używane zamiennie, już mnie nie dziwi.. PS. Przy informacji o kluczowej sztolni zabrakło… Kluczowej informacji, czyli miejsca :) Jeśli celem był opis województwa jako takiego, faktycznie pominięcie Częstochowy, Bielska-Białej i innych miejsc położonych w Beskidach sprawia że opis jest co najmniej niepełny :) Przyznaję, że wybór jest jednak trudny a długość artykułu musi być ograniczona ;-)
Arosław – znam różnicę, opisałem ją w innym tekście z ciekawostkami. Zerknij. Co do innych miejsc – nikt nikomu nie broni napisac swoich ulubionych miejsc. Sam do tego zachęcam. Nie mam zamiaru pisać przewodnika o wszystkich fajnych miejscach w woj. śląskim, a fajnych moim zdaniem. Uznałem te a nie inne za ciekawe, a jeśli masz odmienne zdanie możesz napisać swoje typy :) Pozdrawiam!
W zarkach można także zwiedzić kościół i źródło w lesniowie, w przewodziszowicach jest skałka strażnica na która można wejść, za żarkami w czatachowie jest pustelnia w której żyją pustelnicy, potem jest Złoty potok ze źródłami, diabelskie mosty, skałki i park ze ścieżkami do zwiedzania i wiele innych atrakcji do zwiedzania
I o takie komentarze chodzi, dzieki! :) Pozdrawiam
Ta pustelnia mało już pustelnicza. Przejść i przejechać się nie da. Tyle ludzi….😁
Jeżeli Gliwice mają najbardziej wysuniętego na południe neptuna, to co powiedzieć o Bielsku-Białej i pomniku na Rynku Starówki Bielska?
o widzisz, tego nie wiedziałem. Stąd założenie, że '”najprawdopodobniej najbardziej na południe wysunięty Neptun” :)
Pozdrawiam!
O tak. Śląskie jest przepiękne. Mieszkam tu całe życie, a pół życia przemierzam je na rowerze i jeszcze wszystkiego nie zobaczyłam. Przepiękne lasy – Rudy Raciborskie, Las Murckowski i Ochojec, pojezierze Palowickie. Wiele zamków, dworków, zabytkowych drewnianych kosciółków. Będąc w Tychach warto zobaczyć zameczek Promnicki na Paprocanach i ogródek różańcowy koło kościoła Karoliny. Polecam też przepiękne ogrody – w Bujakowie, ogród Kapiasów w Goczałkowicach i ogród japoński w Pisarzowicach. Dużo by pisać… I urokliwych starych kamieniołomach, o bunkrach, starych stopniach, ukrytych w lasach samotnych mogiłach… życia braknie 😀
ile ja na schodkach Spodka godzin przegadałam :-) Wspomnień czar. Jeżeli ktoś lubi teatr to polecam z całego serca katowicki Korez – mój ulubiony. Warto zajrzeć do drewnianego kościółka w Parku Kościuszki, zamek Chudów, pałac w Szałszy i Brynku, zamek w Toszku, oj dużo tego jeszcze.
Fajne! Krótki opis, ładne zdjęcia. Nie wszędzie byłam… Wydawało mi się, że Nikiszowiec jest już atrakcją turystyczną. W 2013 takie miałam wrażenie, kiedy zakochałam się w tym miejscu podczas mojej wyprawy rowerowej, podczas której odkrywałam Śląsk. Trafiłam tam akurat na targ regionalny, bardzo interesujący (jesli organizuje się tam takie wydarzenia to chyba jest on już teraz postrzegany jako atrakcyjne miejsce; było tam wtedy dużo ludzi). Ponadto sporo czasu spędziłam w samym Muzeum na terenie Nikiszowca (jeśli jest tam muzeum to znaczy, że również władze miasta dostrzegają potencjał miejsca). Gdziekolwiek nie zerknie się na opis Katowic to Nikiszowiec funkcjonuje jako magiczny. Osiedle od kilku lat jest atrakcją turystyczną.
Rewelacyjny opis, pomimo wielu już znanych miejsc wiele jeszcze do odwiedzenia, kradnę plan, noga na pedał…..
Brakuje mi tu jakoś Złotego Potoku…
Jak tyskie Browarium to warto również zahaczyć o Paprocany. Jak Zamek w Będzinie, to o Pogrię, a przy okazji Browarium żywieckiego o Międzybrodzie Żywieckie i Bialskie oraz Górę Żar :)
Też mi brakuje Złotego Potoku, ale również Pławniowic. Bardzo blisko Gliwic, jakoś z 20 km, wspaniały pałac (a właściwie zespół pałacowo-parkowy), a także zalew. Wymieniłabym jeszcze Racibórz – zamek, browar (zwiedzanie z degustacją), a w pobliży rezerwat Łężczok. W sumie w województwie śląskim są też właściwie wszystkie miejscowości w Beskidzie żywieckim i np szlak na Rysiankę.
Burloch Arena na Orzegowie
I.mosz karlus recht:)
Z małą poprawka która mnie jako.genealogia i zapewne prof Miodka również. Piszesz o górnym Śląsku A Śląsk historycznie to Wrocław…..Tak tylko na.marginesie:)
Polecam Pszczynę.
Klimat rynku, szególnie wieczorem.
Przestronny park, zagrodę żubrów, skansen.
I wiele innych atrakcji.
Jeździmy tam często i zawsze się nam podoba.
Pyszne lody na rynku, oraz pyszne jedzenie w knajpkach.
To moje tereny❤️
Rybnik (np. rynek i okolice, ale nie tylko) i Jezioro Rybnickie, oczywiście Rudy z parkiem i pałacem Cystersów (ale to już było), marina w Gliwicach i trasa wzdłuż kanału do Pławniowic, Toszek (zamek, rynek). Klimatyczne wsie wzdłuż granicy z Czechami. Oczywiście Racibórz. Potwierdzam.
No a koniecznie trzeba zaliczyć Łewerest w okolicach Dąbrowy Górniczej
Pozdrowienia dla autora.Świetna strona.Będę zaglądać.
Śląsk jest śliczny. Fajne zestawienie :) przydatne :D pozdrawiamy! :)
W Cieszynie też można zwiedzić browar :)
Fantastyczne tereny! :)
Sporo tego mamy! Cieszy mnie bardzo fakt, że coraz więcej obiektów, miejsc dostaje drugą szansę. I powstają nowe.
Brakuje np. Jaworznickiej Geosfery ;) Mimo, że Jaworzno to już peryferie Śląska
Rozumiem, że jest to subiektywna lista. Jednak pomimo tego dziwi mnie brak wzmianki o którejkolwiek z Pogorii, wszak to przecież województwo śląskie;)
Hej, tutaj było o Pogoriach :) http://kolemsietoczy.pl/jura-krakowsko-czestochowska-ciekawe-miejsca-co-zobaczyc-szlaki-noclegi/
Rzeczywiście, nie wiem jakim cudem umknął mi ten wpis. Zaraz nadrobię zaległości;-)
Z zamków Jury za najładniejszy uważam Mirów-Bobolice. Przepiękne widoki na całą Jure, do tego klimatyczne przejście lasem z jednego zamku do drugiego no i co fajne, mało ludzi, nie ma tu dzikich tłumów zwiedzających;) I do tego pod zamkiem Bobolice restauracja urządzona w temacie okolicy z pięknymi widokami.
Śląsk kojarzy mi się z kopniakami na twarz, czyli z mistrzostwami PL w taekwondo ;)
już myslalem, ze spotkała Cie jakaś przykrość :D
Spotkała ale sam się na nią zapisałem :D
Hej hej
Byłam
I to w tym miesiącu.
Jestem MEGA zadowolona.
Byłam na Nikiszowcu.
To istna perełka architektury Śląska …
Bynajmiej według mnie.
Chętnie zobacze coś JESZCZE.w tym stylu.
Co polecasz?
Pozdrawiam
tak się składa, że mam nawet post o osiedlach robotniczych ;) https://kolemsietoczy.pl/familoki-osiedla-robotnicze-slask-gornicze-najlepsze-mapa-nikiszowiec/
super dzieli za inspiracje do odwiedzania kolejnych kolonii. ja polecam kol. Alfreda.
Skorzystam przy okazji
Mi to się nawet udało przeprowadzić na Śląsk w zeszłym roku ;)
Od wiosny będę zwiedzał, pewnie również w oparciu o Twoje wpisy ;)
Czasami tak jest, że człowiek dużo podróżuje po Polsce, odwiedza wiele miast, ale nie zawsze znajdzie czas, by porządnie zwiedzić nasze lokalne miejscówki…
My sie wybieramy w tym roku jeszcze nie byliśmy :)
Jeśli jest to w formie przewodnika (poszukuje na prezent dla 35osobowej grupy francusko i anglo języcznej) to zamawiam z miejsca.
Jeszcze nie byłem i nie widziałem, koniecznie zajrzę :)
Witam a ja was zapraszam do Kalet to jest miejscowosc jak się jedzie w wstrone Czestochowy . Może niema tu dużo do zwiedzenia ale za to mamy piekne jezioro ( Zielone ) oraz fajne trasy do jezdzenia rowerami .
dziekujemy, z pewnością wpadniemy! :)
Mieszkam w Bielsku Białej i polecam to miasto. Jest tu wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Stary rynek który w okresie letnim żyje do późnych godzin wieczornych. Zamek, teatr, pomniki Reksia, Bolka i Lolka, studio filmów rysunkowych, kolejka na Szyndzielnie, szlaki na okoliczne górki np. Klimczok, Magurka, Kozia górka, Błatnia itp. Architektura miasta również jest piękna, nie bez powodu Bielsko jest nazywane małym Wiedniem. Gorąco polecam!
Próbowałem kiedyś być gdzieś na terenie naszego województwa i nie wykonać żadnego zdjęcia. Po prostu załatwić co mam do załatwienia i zapomnieć. Nie udało się : Krowiarki i Sławków pałace, Łagiewniki krzyż pokutny, Bytom elektrociepłownia, Racibórz zamek, browar i rynek, Rybnik rynek, Wodzisław stare miasto, zamek w Koszęcinie, poza tym Bielsko Biała, Kluczbork. Aparat w dłoń, prowiant do plecaka i w trasę.
[…] Osiedla robotnicze powstawały zawsze w bliskim sąsiedztwie zakładów pracy, a ludzie je zamieszkujący tworzyli zdecydowanie hermetyczną i bardzo dobrze zorganizowaną społeczność. Osiedla te były samowystarczalnymi jednostkami – z własnymi sklepami, szkołą, kościołem, pralnią, policją itp. Zabudowa była najczęściej szeregowa, jednak nie zawsze. Domy były stawiane zaś z czerwonej cegły, ale i od tej reguły są na Śląsku wyjątki. I w końcu – jeśli myślicie, że familoki to tylko i wyłącznie brudne, proste i sztampowe budynki, to także i od tej reguły (a może i przede wszystkim!) są liczne odstępstwa. Bo familoki to moim zdaniem jedne z najlepszych atrakcje na Śląsku! […]
[…] Wyjechaliśmy z Katowic w piątek po pracy, wróciliśmy w niedziele wieczorem. Idealny wręcz weekendowy wypad na rower, dla ludzi mieszkających gdzieś na Śląsku, w aglomeracji, ale myślę także, że jest to świetna propozycja dla wszystkich żyjących gdzieś dalej szukających ciekawych atrakcji na Śląsku! […]
[…] Śląsk. Odsyłam do innych tekstów z serii „Wokoło Śląskiego”, w której pokazuję atrakcje w śląskim. Poza tym, jeśli macie jakieś inne propozycje, polecacie zobaczyć inne atrakcje, fajne miejsca […]
[…] już kiedyś pisałem, w tekście otwierającym serię Wokoło Śląskiego, w której opisuję co warto zobaczyć na Śląsku i okolicach, oczy na Zabrze otworzył mi (o ironio) pewien Rumun. Dodatkowo Rumun, którego […]
[…] Zachęcam też do odwiedzenia innych tekstów z projektu Wokoło Śląskiego, w których znajdziecie wiele innych, ciekawych miejsc na Śląsku. […]
[…] z serii artykułów – Wokoło Śląskiego. Jest to projekt, który realizuję, aby pokazać ciekawe miejsca na Śląsku i całym województwie śląskim. Partnerem projektu jest Śląska Organizacja […]
Super i pomocny tekst. Nasza firma często wozi ludzi po śląsku ale tylu wspaniałych rzeczy nie widzieliśmy.
Dawno nie czytaliśmy tak pomocnego tekstu. Śląsk to przepiękne województwo.
[…] z serii artykułów – Wokoło Śląskiego. Jest to projekt, który realizuję, aby pokazać ciekawe miejsca i atrakcje na Śląsku i całym województwie śląskim. Partnerem projektu jest Śląska Organizacja […]
Witam,miło że ktoś tworzy taką stronę, do tych miejsc niezupełnie mi obcych, dodała bym Górę Dorotę oraz Park Tozkówka że stadnina koni w Będzinie- Grodźcu, Podziemia nieopodal zamku w Będzinie,Kopalnia ćwiczebna w Dąbrowie Górniczej,do wędrówek rowerowych obszary Jeziorek Pogorii I,II ,III i IV to na kilka dni do tego Park Zielona również w Dąbrowie Górniczej, w Katowicach dolina 3 stawów nieopodal lotnisko na Muchowcu,Park Kościuszki,las Katowice- Podlesie. Warto też zapuścić się troszkę dalej za Żarki i odwiedzić Mirów i Bobolice, teraz troszkę skłócone ale też warto .To tyle co mi przyszło na tę chwilę do głowy, pozdrawiam serdecznie
Ile pięknych miejsc można zobaczyć w województwie Śląskim :o Tak blisko, a tyle miejsc jeszcze nie zwiedzonych.
Szkoda, że większość z tych atrakcji tak naprawdę z prawdziwym Śląskiem niewiele ma wspólnego. Cieszyn, Żywiec, Góra Birów, Bobolice itp to niestety nie jest Śląsk.
Śląsk to Tychy zresztą bardzo ładne, Katowice, Chorzów, Ruda Śląska, ponure Świętochłowice, beznadziejnie brzydkie i śmierdzące Zabrze. Te okolice to Śląsk. W centrum Górnego Śląska nie jest już tak różowo. A jak się mieszka w takim brzydkim mieście jak Zabrze to już w ogóle można doła załapać. Nie dość, że miasto brzydkie i śmierdzące to jeszcze w okolicy baaardzo mało ciekawych miejsc.
To ja dodam coś od siebie.
Jaworznickie Malediwy….
Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu a dokładniej to polecam Zaczarowany Ogród. Trzeba minąć basen odkryty z polem namiotowym i jechać dalej na parking. Potem już spacer lasem mijając niewielkie zbiorniki wodne do super parku z labiryntem i opisaną liczną roślinnością, nierzadko specjalnie sprowadzaną. Potem ostro pod górkę na punkt widokowy po super fotki i do mini zoo, wstęp co łaska na żarcie dla zwierzaczków i spowrotem na parking. Z racji że poruszam się na wózku, to dopiszę że trasę da się pokonać z dostawką, ale tylko i wyłącznie z pomocą silnej osoby. Jest bardzo stromy podjazd z korzeniami na punkt widokowy i do mini zoo. Rodziny z dziećmi w wózku i osoby starsze też często odpuszczali
Największym parkiem miejskim w Polsce jest Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy, potocznie zwany Myślęcinkiem, bo w tej dzielnicy się znajduje. Obejmuje obszar 830 ha, podczas gdy Park Śląski „zaledwie” 535ha. Pozdrawiam i zapraszam do Bydgoszczy :)