Koloryt śląskich ulic. 17 murali, które obowiązkowo trzeba zobaczyć

Kolejna odsłona projektu Wokoło Śląskiego, w którym pokazuję Wam różne zakątki mojego rodzinnego, ciągle mocno niedocenianego województwa. Po dwóch pierwszych tekstach, w których z pozycji rowerowego siodełka zwiedziliśmy Jurę (Przez Szlak Orlich Gniazd), tym razem chciałbym się przyjrzeć zupełnie czemu innemu, a mianowicie – kilku całkiem nieźle pobazgranym ścianom!

 

Street art nie jest może zbyt częstym gościem na moim blogu, nie jest to jednak też zupełna nowość. Pisałem już o street arcie w Bergen, Belfaście, a także o street arcie w Pamirze, tym razem chciałbym się przyjrzeć nieco najciekawszym moim zdaniem malowidłom w województwie śląskim.

Przejeżdżając drogami zarówno aglomeracji śląskiej jak i miast leżących poza jego granicami praktycznie co chwilę spotyka się na ścianach jakieś malowidła. Siłą rzeczy nie mogę pokazać Wam wszystkich ciekawych murali, bo najpewniej nikt nie dotarłby do końca postu, jednak wybrałem moim zdaniem te najciekawsze. Czasem wiążące się z jakąś historią, czasami zaś będące po prostu świetnymi dziełami sztuki. Część to murale powstałe podczas organizowanego Street Art festiwalu, niektórych fundatorami są zaś prywatni właściciele lub instytucje. Przy opisie każdego zdjęcia znajdziecie też dokładną lokalizację muralu, jednak aby nieco ułatwić, stworzyłem też mapę.

Murale w Katowicach

Na pierwszy rzut idzie miasto, w którym aktualnie pomieszkujemy, i którego też siłą rzeczy murale są nam najbardziej znane. Na początek kilka murali znajdujących się na ulicy Mariackiej Tylnej.

Mural paki katowice

DSC_0044
Po drugiej stronie ulicy dzieciaczek

Katowice Murale

Kawałek dalej, w przejściu podziemnym, znajduje się cała seria murali. Są to dzieła powstałe w roku 2011, autorstwa Magdy Drobczyk, na których zaprezentowana została historię powstań śląskich, a także sceny z życia śląskich, zapomnianych już bohaterów. Przez artystkę zamalowane zostało aż 190 m²  ściany. Jest to naprawdę bardzo ciekawa lekcja historii, szkoda tylko, że niektórzy ludzie nie potrafią docenić czyjejś pracy i bezczelnie bazgrzą po muralach.

Przejście podziemne katowice murale

Poza tym, wiele przejść, tuneli, czy wiaduktów biegnących pod torami w Katowicach jest zamalowana muralami, proponuję pobiegać z aparatem. Tutaj kolejny przykład z ulicy Damrota.

Murale na śląsku

Jeszcze nieco dalej, w kierunku dzielnicy Zawodzie znajduje się najnowszy i chyba najciekawszy mural Katowicki, czyli sterowiec 3D. Polecam zerknąć, robi świetne wrażenie. Dokładnie znajduje się w tym miejscu, na skrzyżowaniu 1 Maja i Dudy-Gracza.

Sterowiec mural street art festiwal

Z tego miejsca najlepiej już wrócić do centrum, gdzie znaleźć można jeszcze sporo różnych, niezłych murali. Poniżej kilka propozycji. W podpisie lokalizacja.

Również powstały podczas Street Art Festiwal. Lokalizacja
Także powstał podczas Street Art Festiwal. Lokalizacja
Murale śląskie
Ten również. Lokalizacja.
Ścisłe centrum, w jednej z bram na ulicy 3 maja.
Ścisłe centrum, w jednej z bram na ulicy 3 maja. Lokalizacja

_MG_2574

Ostatnie dwa katowickie murale, są zdecydowanie moimi ulubionymi. Pierwszy „przycisk”, znaleźć można kilka kilometrów od centrum w dzielnicy Józefowiec, dokładnie w tym miejscu. Bardzo lubię ten mural i podoba mi się nawet z nabazgranym na szybko, domalowanym na długo po powstaniu murala „Turn Mind”.

mural przycisk katowice

No i ostatnie „Tato nie płacz – Zosia”, który powstał na ścianie jednego z familoków¹ w dzielnicy Załęże. Chyba to on właśnie zrobił na mnie największe wrażenie. Bo to malowidło inne niż wszystkie, jakby pozbawione walorów artystycznych, uznawanych powszechnie za godne uwagi. No i sama historia, którą opisuje! Mural przedstawia laurkę, obrazek, który kilka lat temu, podczas strajków górników narysowała mała Tola swojemu ojcu.

ciekawe miejsca na śląsku

Lokalizacja

Mural w Piekarach Śląskich

Żeby nie było, że skupiam się tylko na centrum aglomeracji śląskiej, poszukajmy jakichś ciekawych murali w innych miastach. Będąc ostatnio na wycieczce rowerowej z Martą w zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach, odwiedziliśmy po drodze także Piekary Śląskie. A tam także znaleźć można jedno fajne malowidło!

Również powstało podczas Street Art festiwal. Lokalizacja
Również powstało podczas Street Art festiwal. Lokalizacja

Street art cieszyński

Przeskoczmy też pod granicę z Czechami. Wiele tutaj murali, dla Was wybrałem jednak ten najnowszy pokazujący Irenę Sendlerową. Mam nadzieję, że kobiety przedstawiać nie trzeba. Mural ten jest zwieńczeniem akcji społecznej, w której ramach murale Ireny Sendlerowej powstawały w 15 różnych miastach Polski.

Cieszyn lubię nie tylko za murale, ale także za street art w innym wydaniu. Co rusz napotyka się w tym mieście jakieś formy, przejawy sztuki ulicy, jak choćby taka mała Pani stojąca na latarni nieopodal zamkowego wzgórza!

#Cieszynlove-25
Lokalizacja. Zdjęcie dzięki uprzejmości Asi z 4everymoments.com

 

Biblioteka na bibliotece!

Kolejną perełką jest malowidło na ścianie biblioteki w Ustroniu. Mural ten jest jednym z największych w Polsce i przedstawia wnętrza o dziwo nie biblioteki w Ustroniu, a biblioteki w Dublinie (po lewej), a także Edynburgu (po prawej).

Mural w Ustroniu
Lokalizacja. Zdjęcie dzięki uprzejmości Szymona z znajkraj.pl

Jaworznickie dzieła sztuki

Następny ciekawy mural znajdziecie w Jaworznie, a właściwie to dwa murale! Z tego co mi wiadomo więcej w tym mieście malowideł ściennych nie znajdziecie (jeśli jest tutaj ktoś z Jaworzna, niech mnie poprawi) jednak nawet po nie warto do Jaworzna podjechać. Na tyle na ile się znam (czyli raczej kwestia gustu), mogę powiedzieć, że świetna robota! :)

Lokalizacja
Pierwszy znajduje się tutaj, drugi zaś kawałek dalej, o tutaj.

Złapcie za poniższe zdjęcie i przesuńcie w bok.

Częstochowska Wieża Babel

No i na zakończenie zapraszam na północ województwa śląskiego, gdzie zdecydowanie warto wybrać się, aby zobaczyć to piękne malowidło.  Niestety wracając z Jury Krakowsko-częstochowskiej byliśmy w Częstochowie już po 23.00, było już zupełnie ciemno, stąd też zdjęcie pożyczyłem od Agnieszki z bloga pozornie-zalezna.blog.pl.

Lokalizacja
Lokalizacja

To tyle! Zdaję sobie sprawę, że pięknych murali w województwie śląskim jest znacznie więcej, jednak wszystkiego w stanie pokazać nie jestem. Mimo wszystko, chętnie dowiem się o Waszych faworytach. Piszcie w komentarzach! :)

Zachęcam też do odwiedzenia innych tekstów z projektu Wokoło Śląskiego, w których znajdziecie wiele innych, ciekawych miejsc na Śląsku.

_____

¹ familok – budynek wielorodzinny przeznaczony dla pracowników przemysłu ciężkiego i ich rodzin, przede wszystkim górników, hutników oraz średniego personelu urzędniczego. Familoki wchodziły w skład osiedli robotniczych i w klasycznej postaci były budowane na przełomie XIX i XX wieku w miastach, gdzie powstawały odpowiednio duże zakłady przemysłowe. (wikipedia). O familokach, najładniejszych osiedlach robotniczych będzie także w innych tekstach!

Karol Werner

Projekt „Wokoło Śląskiego” powstał w ramach akcji, której partnerem jest Śląska Organizacja Turystyczna.

Podobało się? Zostań na dłużej!

Informacje o nowych treściach wprost na Twojego e-maila. Bez spamu!
Dołącz do ponad 200 000 obserwujących osób i zgarnij jednorazową mega promocję na moje książki!

59 komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.