Kropka na czole i czwarta najpopularniejsza używka świata – INDIE VLOG #5

Czołem i cześć! Jak co niedzielę nowy vlog. Dzisiaj nieco ciekawostek o kropkach na czole zwanych Tilaka, a także o Paan’ie, a dokładniej liściach betelu.

Mocno zaskoczył mnie fakt, iż liść betelu jest czwartą na świecie najpopularniejszą używką. Jak mówię w filmie, betel – czyli pieprz żuwny żuje aż 20% populacji! Z różnymi składnikami, dodatkami. Co kraj to nieco inna forma. W Indiach do betelu dodaje się wyjątkowo tytoń (i wiele innych składników) i takie zawiniątko nosi nazwę paan. Wkłada się to do ust, żuje (nie połyka!) i pluje na czerwono. W efekcie czego, ciężko w Indiach nie natrafić na splamione tym ustrojstwem chodniki.

A jak działa betel? Efekt zbliżony jest do ekscytacji, podniecenia, lekkiego odurzenia. To znaczy tak mówią sami Hindusi i wikipedia, jednak ja niczego nie poczułem. Właściwie jedyny efekt po żuciu betelu jaki zaznałem to mdłości i chęć jak najszybszego zapicia owej używki piwem. No niestety. Widocznie europejskie geny z azjatycką używką niezbyt idą w parze.

Poza tym opowiadam jeszcze o wielu innych rzeczach, w tym o Tikali i mieście Pushkar! Zapraszam do oglądania. Za każdą łapkę w górę dzięki! :)

 

Podobało się? Zostań na dłużej!

Informacje o nowych treściach wprost na Twojego e-maila. Bez spamu!
Dołącz do ponad 200 000 obserwujących osób i zgarnij jednorazową mega promocję na moje książki!

2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.