Jakie jest KATMANDU? I co z nim jest nie tak? 🤷‍♂️

Przedostatni film z Nepalu! Wraz z Martą zapraszamy do zwiedzania Katmandu! Stolica Nepalu to bardzo ciekawe, ale trochę męczące miasto. Ciekawe czy Wam się spodoba zwiedzanie Kathmandu?

Dzisiaj nieco luźniejszy vlog z podróży po Nepalu. Były trekkingi po Himalajach, były poważniejsze tematy jak trzęsienie ziemi, czy aranżowanie małżeństw, był Park Narodowy Chitwan, a teraz przyszedł czas na coś lżejszego -zwykłe zwiedzanie Kathmandu. Ale czy aby na pewno takie zwykłe? Kathmandu to bardzo specyficzne miasto. Nie jest to łatwe do zwiedzania miasto, ale jak już się przebijemy przez to co nie jest zbyt atrakcyjne, to można w nim dostrzec naprawdę dużo uroku :)

Atrakcje Kathmandu. Co warto zobaczyć?

Nie jest łatwo jednoznacznie powiedzieć co warto zobaczyć w Kathamdnu. Stolica Nepalu ma wiele do zaoferowania i wszystko zależy od indywidualnych preferencji. W Kathmandu atrakcje dla siebie znajdą przede wszystkim miłośnicy architektury i zwiedzania miast. Masa stup, zabytków pierwszej klasy i innych o których zaraz sobie powiemy.

Ja jednak bardziej chyba polubiłem Kathmandu za to, że wszędzie coś się dzieje. Gdzie by człowiek nie poszedł, jak długo by nie chodził po Kathmandu, tak za każdym rogiem coś go zaskoczy. Jakieś obrządki religijne, ciekawy bazar, mała kapliczka, super budka z dziwnymi napojami, przypadkowe spotkanie. Oczywiście ma to swoją cenę, bo cały ten harmider Kathmandu męczy strasznie i jeśli chodzi o mnie, długo w stanie nie byłem wytrzymać.

Zwiedzanie Kathmandu, a może Thamel?

Jest jeszcze trzecia odsłona Kathmandu, czyli główna, turystyczna dzielnica Thamel. Tam również jest harmider i straszny tłum, jednak można znaleźć tutaj sporo ciekawych knajpek, położonych ciut od drogi. Przez co można odpocząć. Nie będę podawał lokalizacji, bo sam Thamel nie jest duży a najlepszą radością jest jeśli sami podczas zwiedzania Kathmandu wpadniecie na takie miejsce.

Inne atrakcje w Kathmandu – Świątynia Małp

Okej, ale co jeszcze warto zobaczyć w Kathmandu? Może przyjrzyjmy się bliżej kliku zabytkom, które udało nam się w Kathmandu zwiedzić. Pierwszym z nich jest świątynia Małp. Nazywana też Swayambhunath. Jest to nic innego jak stupa otoczona wieloma mniejszymi kapliczkami, młynkami modlitewnymi i setkami posągów i posążków buddyjskich. Piękne w Świątyni Małp jest to, że rozpościera się z niej genialna panorama na całe Kathmandu. Jest to z pewnością jeden z lepszych punktów widokowych na Kathmandu. Bardzo fajne i klimatyczne miejsce, warto odwiedzić. Jak coś w filmie więcej  kadrów z  Świątyni Małp.

Świątynia Bodnath – atrakcja na wschodzie Kathmandu

Jeśli jesteśmy już przy stupach i ciekawych punktach widokowych na uboczu Kathmandu, to koniecznie trzeba odwiedzić Bodnath – buddyjską świątynie na wschodzie Kathmandu. Uważana jest za jedno z najważniejszych miejsc dla buddyzmu.

Główny zabytek Kathmandu – Durbar Square

Jest to główny plac w Kathmandu. Serce stolicy Nepalu nazywane też Placem Królewskim. Znajduje się tutaj masa różnego rodzaju zabytków, świątyń, posągów i pałaców z pałacem królewskim na czele. Wejście na plac jest płatne, ale można sobie wykupić wejściówkę na większą ilość dni. Co i jak to opowiadam we vlogu (znajdziesz go na samej górze lub dole wpisu). Polecam zajrzeć do muzeum królewskiego, gdzie znajdują się świadectwa i pamiątkowe zdjęcia po trzęsieniu ziemi z 2015 roku…

Na Durbar Square znajduje się tez inny świetny…

Zabytek Kathmandu – Pałac Kumari

Kumari, czyli dziewczynka będąca uznawaną za żyjącą Bogini. Opowiadaliśmy o Kumari również we vlogu, więc jak coś to tam zapraszam. A tak prezentuje się dom Kumari.

Wieża Dharahara

Symbol Kathmandu, który zawalił się podczas trzęsienia ziemi w 2015. Jak coś opowiadałem o tym w filmie o trzęsieniu ziemi (poniżej). Wieża Dharahara jednak jest budowana od nowa i niedługo będzie można ją podziwiać ponownie!

Zapraszam na film:

Wracając  jeszcze do Durbar Square… może Cie to zdziwić, ale nazwa taka nie tyczy się tylko samego Kathmandu. Dokładnie tak samo nazwane place można spotkać w miastach ościennych do Kathmandu czyli Patanie czy też Bhaktapurze, które również polecam odwiedzić. Nam udało się zwiedzić jeden.

Patan – zwiedzanie

Patan nazywane fachowo jest miastem w zespole miejskim Kathmandu. Liczy sobie 200.000 czyli jest znacznie mniejsze od samego Kathmandu. Przez to, że jest na uboczu, ma się wrażenie większego luzu. To znaczy, bez przesady! Jest tutaj masa ludzi, tłoczno i duszno, ale jak się człowiek zgubi w jego uliczkach, to jest w stanie na prawdę odnaleźć spokój i ciszę. To mi się w Patanie spodobało najbardziej! A co można tu zobaczyć? Ja polecam się po prostu szwendać, bo jest naprawdę pięknie i klimatycznie. Jednak dla tych, co muszą mieć listę ciekawych miejsc, atrakcji i zabytków, to proszę: Świątynia Kryszny, Jagannarayana, czy też świątynia Vishwanathy.

Chandragiri Hills -Ciekawe miejsca niedaleko Kathmandu

Wzgórza Chandragiri znajdują się na zachód od Kathmandu. Jeśli będziecie mieli jeszcze wolny czas, to polecam tam wyskoczyć. Ja miałem pecha z widocznością, ale w sezonie jest z Chandragiri Hills genialny widok na dolinę Kathmandu i Himalaje w tle. Jak coś relacja z wędrówki na samym dole we vlogu. Jak coś można wjechać na górę kolejką.

Porady praktyczne – transport, autobusy w Kathmandu

Pewnie zastanawiacie się jak przemieszczać się po Kathmandu? Jak działa komunikacja miejska w Kathmadnu, jak łapać taksówki, gdzie szukać autobusów i tuktuków. Faktycznie jest to dość skomplikowane, jednak polecam po prostu pytać ludzi. Jest kilka miejsc, skąd głównie odjeżdżają busy i takie mniejsze busiki dla kilku osób jak ten:

Miejsca te to:

Ratna Park – stąd odjeżdża masa busów w różne miejsca Kathmandu. Przychodzicie i pytacie ludzi. A nawet jak nie zapytacie, to na bank ktoś Was zapyta czy może pomóc :)

Drugie miejsce to wzdłuż drogi Kanti Path. Cały ciąg przystanków nazywanych NAC (lub właśnie Kanti Path), stamtąd jeździ masa mniejszych i większych busów we wszystkich kierunkach. Miejsca konkretnych przystanków nie podam, bo to się zmienia dynamicznie. Busy stają gdzie jest miejsce, jest spory chaos, ale jak złapiecie kogoś z angielskim to popyta za Was kierowców i ogarniecie. Albo sami pytajcie rzucając do Kierowców miejsce gdzie chcecie jechać. Np. „Chandragiri”, Sinamangal, Thapathali, Patan, Boudhha itd. Rzucajcie po prostu dzielnicami (macie ich nazwy w google maps).

Zwiedzanie Kathmandu na filmie

Tymczasem nie przedłużając, zapraszam do zwiedzania Kathmandu w wersji filmowej. Zrobiliśmy z Martą Film o ciekawych miejscach i atrakcjach w Kathmandu, a także naszych spostrzeżeniach o tym mieście. Może Wam się spodoba!

a

Podobało się? Zostań na dłużej!

Informacje o nowych treściach wprost na Twojego e-maila. Bez spamu!
Dołącz do ponad 200 000 obserwujących osób i zgarnij jednorazową mega promocję na moje książki!

2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.