Irkuck – zapadające się miasto. Fotograficzne zwiedzanie!

Irkuck dla większości ludzi raczej nie brzmi atrakcyjnie. Nazwa ta nie wywołuje dreszczu ekscytacji, kojarzy się bardziej z jakimś dalekim miastem, najpewniej zimnym, wietrznym, szaroburym i nieciekawym. Takim, gdzie nic się nie dzieje, a już na pewno nie ma po co tam jechać. No, o ile ktoś cokolwiek o Irkucku słyszał rzecz jasna. Nie przejmujcie się, też tak myślałem do niedawna i zaraz Was nawrócę!

Irkuck – atrakcje, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć?

To będzie jeden z tych tekstów, w których pokazuję ciekawe miejsca, w różnych miastach świata, jednak trochę inaczej. Tym razem proporcja będzie nieco inna i zamiast przeważającej ilości tekstu, głównym wątkiem będą fotografie! Mam nadzieję, że Irkuck spodoba się Wam co najmniej tak bardzo jak mi.

Irkuck Agara rzeka tama

Iruck to miasto leżące przy ujścia rzeki Irkut, a także u progu wielkiej tamy na rzece Angara, do której ta pierwsza wpływa.

Irkuck to miasto leżące przy ujścia rzeki Irkut, a także u progu wielkiej tamy na rzece Angara, do której ta pierwsza wpływa.

IMG_6614

Przedmieścia Irkucka nie są zbyt atrakcyjne...

Przedmieścia Irkucka nie są zbyt atrakcyjne…

Przedmieścia przedmieść też nie powalają na kolana. Choć widoczek ciekawszy, czyż nie?

IMG_6525

Przedmieścia przedmieść też nie powalają na kolana. Choć widoczek ciekawszy, czyż nie?

IMG_6513 IMG_6514

Spacery chodnikami Irkucka umila płynąca z rozwieszonych na latarniach głośników muzyka.

Spacery chodnikami Irkucka umila płynąca z rozwieszonych na latarniach głośników muzyka.IMG_6706

Grane są przeboje głównie amerykańskie, z ukierunkowaniem na złote lata '50, '60 i '70. Frank Sinatra, Elvis Presley czy John Lennon. Baaaardzo klimatycznie!

Grane są przeboje głównie amerykańskie, z ukierunkowaniem na złote lata ’50, ’60 i ’70. Frank Sinatra, Elvis Presley czy John Lennon. Baaaardzo klimatycznie!

IMG_2128

Dworzec kolejowy w Irkucku, skąd zaczynamy naszą dalszą przygodę z Rosją i Mongolią

Dworzec kolejowy w Irkucku, skąd zaczynamy naszą dalszą przygodę z Rosją i Mongolią

A niemalże na każdej ulicy znaleźć można kwas!!

A niemalże na każdej ulicy znaleźć można kwas!!

Irkuck – co zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje Irkucka

No dobra! Nie byłbym sobą, gdybym też – poza opisami zdjęć – nie napisał kilku zdań o miejscach, które koniecznie warto w Irkucku zobaczyć. Pierwsze z czego słynie Irkuck to drewniana zabudowa miasta. Przepiękne domy, rzeźbione ornamenty. Zdobią one większość ulic Irkucka, jest jednak kilka takich, gdzie stanowią zdecydowaną większość. Znajdziecie je na kilku ulicach, zaznaczonych na poniższej mapie kolorem brązowym. Są to m.in.: Ulica Dekabrskikh Sobytiy, Babyshkin, czy też Karl Libknekht.

Plan miasta, można kliknąć aby powiększyć.

Plan miasta, i mapa Irkucka z ciekawymi miejscami

Drewniana architektura Irkucka

…to jak już wspomniałem jedna z tych rzeczy, które najbardziej oczarowały mnie w tym mieście. Zwłaszcza rewelacyjne rzeźbienia, niemalże koronkarska robota, która zdobi okna, dachy, a niekiedy i całe budynki. Poniżej na ten przykład wspaniały „Dom Europy:, chyba najpiękniejszy budynek w całym Irkucku. Znaleźć można go tutaj jakby co. Na mapie zaraz obok informacji turystycznej.

Irkuck jest jednym z nielicznych miast w Rosji, które nie zostały przebudowane według socjalistycznych zaleceń, praktycznie ominęło go wielkie uprzemysłowienie, zaś zachowana została poniższa architektura syberyjska – unikalna w skali świata.

Dom Europy

Dom Europy

IMG_6641 IMG_6663 IMG_6652

Domy sybirskie irkuck

Zapadające się syberyjskie domy

Ciekawostką jest też fakt, że domy – zwłaszcza te starsze, budowane bez jakichkolwiek fundamentów – zapadają się. Domy te, zazwyczaj drewniane, jedno, może dwupiętrowe chatki budowano na wiecznej zmarzlinie, która w okresie letnim rozmarza, przez co domy pogrążają się poniżej poziomu chodników. W skali roku są to zmiany praktycznie niezauważalne, jednak na przestrzeni kilkudziesięciu lat, niektóre domy zapadły się nawet o kilkadziesiąt centymetrów, co widać bardzo często, zwłaszcza na wyżej wymienionych ulicach (kolor brązowy na mapie).

IMG_2159 IMG_6644 Irkuck zwiedzanie Zapadające się domy syberia

 IMG_5449

IMG_5974 IMG_5977

Cerkwie i cerkiewki w Irkucku

Ponownie architektura, tym razem jednak sakralna. Fanem zwiedzania takich miejsc nie jestem jak pewnie wiecie, jednak grzechem byłoby nie wspomnieć właśnie o cerkwiach. W większości pięknie odremontowane, wymalowane, odwiedzane sporadycznie przez grupki turystów. Na dobrą sprawę nie trzeba nawet planować konkretnej trasy, gdyż cerkwie spotyka się tutaj na każdym kroku i zdecydowana większość z godnych uwagi znajduje się w centrum, czyli w zakresie planu miasta, który załączyłem powyżej.

Drewniana architektura irkuck Syberia drewniane okiennice zdobienia

Cerkiew Podniesienia krzyża powstała w 17558 roku - jeden z najpiękniejszych budynków miasta

Cerkiew Podniesienia krzyża powstała w 1758 roku – jeden z najpiękniejszych budynków miasta

Irkuck ciekawe miejsca

Cerkiew Bogojawleński czyli Objawienia Pańskiego

Cerkiew Bogojawleński czyli Objawienia Pańskiego

Ulice Marksa i Lenina

Dwie najgłówniejsze arterie miasta. Ulica Marksa rozciąga się z od wschodu na zachód miasta, zaś Lenina przecina ją z północy na południe. Zacznijmy od pierwszej.

Ulica Marksa to tak prawdę mówiąc pierwsza Ulica jaka powstała w mieście. Jest idealnie prosta, do tego najdłuższa w Irkucku. To wokół niej tworzyły się zaczątki miasta, najpierw powstała palisada obronna, po której dawno już nie ma śladów, później powstawały pierwsze domy, sklepy, siedziby rządzących. Ulica zaczyna się od brzegu rzeki Angary, nad którym znajduje się pomnik cara Aleksandra III, który w 1891 roku wydał rozporządzenie nakazujące budowę Kolei Transsyberyjskiej, zaś kończy się ponad 2 kilometry dalej przy Muzeum Historii Irkucka. Dawniej także i ulica Marksa była cała w zabudowie drewnianej, jednak w roku 1879 był wielki pożar, który pochłonął większość drewnianych budynków.

Car Aleksander III Romanow

Car Aleksander III Romanow

Kawałek dalej można zobaczyć też muzeum kolei

Kawałek dalej można zobaczyć też muzeum kolei

Podobnie ulica Lenina, praktycznie cała jest wymurowana, ciężko znaleźć tutaj jakieś drewniane domy. Na chodnikach tłumy, ulice głośne, bardzo ruchliwe. Nad drogą rozpięta jest zaś siatka kabli trolejbusowych, a na słupach wiszą wspomniane wcześniej głośniki, z których płynie muzyka tworzona lata temu za oceanem. To tutaj – jeśli nie nad brzeg Angary – udają się mieszkańcy Irkucka na pogaduchy. Wzdłuż drogi ciągną się liczne kawiarenki, knajpy, restauracje. Nieopodal ulicy Lenina można znaleźć też sporo straganów bazarowych.

IMG_2157 IMG_2158 IMG_2156

A także posiedzieć w knajpie ...

A także posiedzieć w knajpie …

Tama na Angarze

Do Bajkału wpływa ponad 350 rzek, wypływa zaś jedna – Angara. Potężna, krystalicznie czysta. Jak sam Bajkał zresztą. Rzeka, na której postawiona została w latach 1956-1962 zapora. Długa na 2,5 kilometra tama, spiętrzająca rzekę Angarę nawet do 35 metrów. Powstały zbiornik zaporowy ma powierzchnię 154 km², długość 55 kilometrów, szerokość do 7 kilometrów. Kiedy postawiono zaporę poziom wody w całym Bajkale podniósł się aż o 1 metr.

Warto wybrać się nad zaporę, polecam też zachodni brzeg, po stronie zalewu. Ładne zbocza, przepiękny las. Można posiedzieć, piwka się napić i podziwiać Irkuck znajdujący się po drugiej stronie zalewu.

Zapora Irkucka

Rzeka-Angara-Irkuck-Bajkał-ROsja

Inne atrakcje w Irkucku? Co zwiedzić?

Jeśli byłeś w Irkucku, zwiedzałeś inne miejsca – daj znać! Niech się czegoś dowiem i inni czytelnicy szykujący się do zwiedzania Irkucka.

Karol Werner

Podobało się? Zostań na dłużej!

Informacje o nowych treściach wprost na Twojego e-maila. Bez spamu!
Dołącz do ponad 200 000 obserwujących osób i zgarnij jednorazową mega promocję na moje książki!

46 komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.