Irlandzkie zamki. 37 najciekawszych, najpiękniej położonych [interaktywna mapa]

Po wielu godzinach sklejania, poszukiwania informacji, w końcu przejechania całej wyspy wokoło, udało mi się zebrać wszystkie najciekawsze zamki z Irlandii jak i Irlandii Północnej i umieścić je na jednej, interaktywnej mapie. Znajdziesz tutaj zarówno te najpopularniejsze, jak i nieznane, często niesłusznie pomijane przez wielu. Także takie, o których raczej nie przeczytacie w wielu przewodnikach po zamkach Irlandii. Chciałem zebrać jak najwięcej zamków, żeby niezależnie w jakie miejsce wyspy się kto wybierał, zawsze znalazł jakiś ciekawy zamek do zobaczenia. I chyba mi się udało! :)

To właśnie zamki były główną przyczyną mojej wizyty w Irlandii i Irlandii Północnej. Startując z Belfastu i jadąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara odwiedziłem ich bardzo dużo. Sam zobaczyłem ponad 25, do tego wybrałem jeszcze kolejne 12, na które zabrakło mi już czasu, a które z pewnością zobaczę przy następnej okazji. Jest to oczywiście tylko garstka wszystkich zamków znajdujących się w Irlandii jednak ci co mnie znają wiedzą, że przyłożyłem się należycie do wyjazdu i wyselekcjonowałem spośród wielu (źródła podają nawet 400 zamków!) te moim zdaniem najciekawsze.

Jeśli ktoś chciałby się przenocować w jakimś zamku, zapraszam na sam dół. Nie jest to niestety tania impreza, choć też są wyjątki!

Obok popularnych zależało mi też na szukaniu ruin nieznanych, przez niewiele osób odwiedzanych zamków, klasztorów, baszt czy wież i z pomocą wielu ludzi, którzy brali mnie na stopa, także i wiele takich udało mi się znaleźć.

Nie przedłużając już, zapraszam do zestawienia. Na początek kilka z szerszym opisem, a pod nimi znajdziecie mapę już ze wszystkimi 37 zamkami.

Irlandzkie zamki – Zamek Carrigaphooca 

Zacznijmy z grubej rury, od wysokiego C! – Ale co?! Co tutaj fajnego, spytacie? Wieżyczka i nic więcej wokoło. I właśnie o to „nic więcej’ mi chodzi. W ciągu godziny, pokonując w między czasie 4 ogrodzenia, 2 bramu i kilkadziesiąt metrów podmokłej polany nie spotkałem, poza kilkoma królikami żadnej żywej duszy. Zamek położony jest zaraz obok głównej drogi (lokalizację znajdziesz na mapie na samym dole), a nie wiedzieć dlaczego, nikt tutaj nie zagląda. Jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Irlandii. A chmury tylko dodają mocy. Bardzo polecam!

Sterczące kamienie Irlandia Zamek Carrigaphooca Kamienny zamek Irlandia

Można było podejść aż pod samo wejście

Można było podejść aż pod samo wejście

Jednak brama była zamknięta, a w środku wyglądało na to, jakby ktoś urządził sobie kurnik

Jednak brama była zamknięta, a w środku wyglądało na to, jakby ktoś urządził sobie kurnik

Jego wysokość – zamek Malahide

Położony w przyjemnej odległości od Dublina. W sam raz na rowerowy wypad poza miasto, o ile oczywiście nie pada. A jak pada (co raczej nie jest tutaj niczym nadzwyczajnym) można bez problemu dojechać tam autobusem nr 42 z samego centrum miasta.

Malahide jest jednym z najstarszych zamków w całej Irlandii. Znajduje się w ogromnym, pięknym parku, w którym ze względu na deszczową pogodę nie spotkałem  nikogo. Musi tutaj być świetnie w słoneczne weekendy, kiedy mieszkańcy Dublina i okolic wpadają posiedzieć na kocach i pobiwakować.

Wstęp do paru jest darmowy, do zamku trzeba już trochę zapłacić. Wnętrze jest  ciekawe, choć 12 Euro za 35 minutowe zwiedzanie, z pogadanką przewodnika to zdecydowanie za dużo. Większość zamków nie bierze więcej niż 4-6 Euro. Mimo wszystko warto podskoczyć, nikt nie mówi, że trzeba zwiedzać od razu zamek.

Zwiedzanie zamku Malahide Zamek Malahide Malahide caste

Atrakcje Irlandii – Ruiny zamku Carrigadrohid

Tutaj zabrał mnie Brien, który usłyszawszy, że przez Irlandię podążam śladami zamków i ich ruin, od razu skręcił w boczną drogę i z piskiem opon popędził w kierunku Carrigadrohid. Zamek, a raczej większa baszta, stoi na skale pośrodku rzeki Lee (także na zachód od Cork) i raczej nie jest miejscem odwiedzin wielu osób. A szkoda, bo choć nie ma za dużo do oglądania, to miejsce jest bardzo klimatyczne. Zamek powstał w XV w.

Zamek Irlandia nad rzeką ruiny Carrigrohane Irlandia zamek

Zamek Ross 

Zamek również położony w pięknych okolicznościach przyrody. Znajduje się nad jeziorem Leane w okolicach Killarney, na terenie Parku Narodowego o tej samej nazwie. Sam park, a raczej rezerwat, zapisany został swojego czasu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Świetna okolica, jest gdzie spacerować, pojeździć na rowerze. Wyśmienicie widać stąd też oddalony o 15-20 km w linii prostej najwyższy szczyt Irlandii – Carrantuohill (według różnych źródeł 1038-1041 m n.p.m.). Zresztą całe pasmo o jeszcze trudniejszej nazwie – Macgillycuddy’s Reeks prezentuje się pięknie, jednak następny kierowca nie był już na tyle łaskawy i nie zatrzymał się abym mógł zrobić zdjęcie. A szkoda.

Zamek ross w Irlandii Killarney

Kanał łączący dwie części jeziora Lean

Killarney ciekawe miejsca irlandia

Pasmo gór widać ciut za zamkiem…

Nad klifami Północnej Irlandii

Tym razem przenieśmy się do Wielkiej Brytanii – Irlandii Północnej, gdzie także można znaleźć kilka fajnych zamków. Pierwszy, chyba najbardziej znany, to rewelacyjnie położony nad klifem, na wybrzeżu Antrim – Zamek Dunluce. Zamek zbudowany został w XIII wieku, opuszczony zaś w roku 1693, kiedy to skarpa na której stoi osunęła się do morza, zabierając ze sobą pracującą aktualnie w zamku służbę. Właściciele po tym wydarzeniu stwierdzili, że czas przenieść się wgłąb wyspy, a zamek pozostawiony został na pastwę bezlitosnych sił natury.

Drugim zamkiem oddalonym o 20 kilometrów od Dunluce, znajdującym się nieopodal Grobli Olbrzymów, o której już pisałem w kwestii zdzierania pieniędzy z turystów, jest zamek Dunseverick. Ruiny nieporównywalnie mniej okazałe niż Dunluce, można nawet je przeoczyć, jednak tak pięknie położone, że szkoda byłoby nie wpaść będąc w okolicy. Zamek Dunseverick stał tutaj już w epoce brązu, odwiedził go podobno w V wieku nawet Św. Patryk. Został jednak zburzony przez szkotów próbujących w XVI wieku zająć te ziemie. Aktualnie ostała się tylko mieszkalna wieża, która z pewnością z czasem i tak runie do morza…

Zamek Dunluce

Zamek Dunluce

Pozostałości po Dunseverick

Pozostałości po Dunseverick

Drogi jak diabli Bunratty i Blarney

Pisałem o tym w przypadku tekstu – Nie daj się okraść w Irlandii, jednak nie zaszkodzi napisać raz jeszcze. Standardowa, średnia cena za wejściówkę na teren zamku, czasem i za zwiedzanie nie jest wyższa w Irlandii niż 5-6 Euro. W przypadku kilku zamków mamy jednak do czynienia z mocną przesadą i ceny te windowane są nawet do 17 Euro, co moim zdaniem jest totalnym przegięciem i powoduje u mnie szybki obrót na pięcie i marsz w kierunku innego zamku.

Na myśli mam tutaj głównie zamek Blarney oraz Bunratty, gdzie za samo wejście na teren – nawet jeśli nie chcecie zwiedzać zamku – płaci się zawsze tyle samo – 16 i 17 Euro. Zamki są ładne, ale bez przesady.

Nawet za największy zamkowy symbol Irlandii – Rock off Cashel płaci się ponad dwukrotnie mniej (bodaj 6 – 7 Euro).

Zamek Bunratty widać na szczęście z drogi
Zamek Bunratty widać na szczęście z drogi

Blarney jest już mocno obsadzony dookoła krzakami i wysokimi drzewami...

Blarney jest już mocno obsadzony dookoła krzakami i wysokimi drzewami…

Rock of cashel – najpiękniejszy zamek w Irlandii?

Skoro już wspominam, nie może zabraknąć dumy Irlandczyków, czyli średniowiecznej twierdzy górującej nad miejscowością Cashel. Nazwa Cashel, pochodzi właśnie od Irlandzkiego caiseal i oznacza twierdzę właśnie. Na ten ogromny, położony na najwyższym wzniesieniu w okolicy zespół budowli składają się zarówno budynki sakralne jak i obronne. Znajduje się tutaj Kaplica Cormaca, będąca najstarszym kościołem w całej Irlandii (1127-1134), zbudowany w XV wieku dla chóru kościelnego Salon Kantorów, a także katedra, której budowę rozpoczęto w wieku XIII, obok której stoi z kolei najstarsza budowla kompleksu, symbol Irlandii – kamienna wieża, których znaleźć w Irlandii można aktualnie 70, a o których pisałem w artykule – Minarety w Irlandii? O wieżach z kamienia.

Wszystko spięte jest zaś solidnymi, trudnymi do zdobycia murami.

Poniżej wzgórza na którym znajduje się Zamek Cashel znajduje się inne ciekawe miejsce, które można przy okazji zobaczyć, czyli Hore Abbey. Jest to klasztor cysterski – ostatnio jaki ukończono przed reformacją na wyspie. Pochodzi z XIII wieku.

 

Klasztor Hore

Klasztor Hore

Atrakcje Irlandia Zamki lista

Mapa ze wszystkimi 37 zamkami Irlandii

Oczywiście nie mam zamiaru tutaj opisywać szczegółowo wszystkich 37 wybranych, najciekawszych zamków w Irlandii i Irlandii Północnej, gdyż jest tego zbyt dużo. Resztę, z krótkimi opisami naniosłem na poniższą mapę (wraz z wyżej opisanymi rzecz jasna). Mam nadzieję, że Wam się to przyda i niezależnie w jakiej części Irlandii będziecie, znajdziecie jakiś ciekawy zamek do zobaczenia w okolicy.

Mapa powstała na mapach google, więc wszelkie zbliżanie, klikanie powinno działać bez zarzutów. Pomarańczowe pinezki wskazują zamki będące ruinami, zielone zaś zamki odnowione, czasami nawet zamki przerobione na hotele. Można klikać w pinezki aby przeczytać info o zamku, a także w zdjęcia aby je powiększyć. Aby wysunąć listę zamków, trzeba kliknąć zaś w lewy górny róg. W prawy górny zaś aby powiększyć na cały ekran.

Jeśli podoba Wam się to co zrobiłem, chcecie jakoś wynagrodzić mi wiele godzin pracy jakie włożyłem w przygotowanie tej mapy, tego zestawienia – podajcie dalej. Może komuś się przyda, może komuś także zachce się pojechać do Irlandii szlakiem zamków.

Polecam zajrzeć też do tekstu i ciekawych miejscach w Belfaście, a także tekstu o najpiękniejszych klifach Irlandii

Noclegi w zamkach w Irlandii. Gdzie można spać?

W osobnym poście opisałem bazę noclegową w Irlandii i Irlandii Północnej, jednak w tym przypadku nie mógłbym napisać też o kilku nieziemskich miejscach, w których można przespać się w… zamku. Koniecznie zerknijcie na zdjęcia. Ceny może nie są zachęcające, jednak choć raz w życiu trzeba w takim zanocować…

Ceny za cały pokój (a raczej komnatę!):

Przydało się? :)

Jeśli chcecie mi jakoś zrobić „dobrze” i podziękować za robione materiały, możecie kupić moje książki, mój kurs filmowania i montażu, albo rezerwować noclegi z mojego linku do bookingu. Czy to podczas wycieczki w miejsca opisane w tym wpisie, czy podczas każdej innej. Pamiętajcie o mnie rezerwując noclegi ;)

Link ten w razie czego znajdziecie na dole klikając w baner, albo wchodząc tutaj. Rezerwując przez ten link booking odpala mi drobną prowizję na piwo. Dla Was cena jest bez zmian, a ja mogę rozwijać siebie, bloga i kanał. Oboje na tym skorzystamy. Dzięki ;)

Karol Werner

Podobało się? Zostań na dłużej!

Informacje o nowych treściach wprost na Twojego e-maila. Bez spamu!
Dołącz do ponad 200 000 obserwujących osób i zgarnij jednorazową mega promocję na moje książki!

33 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.