To co najlepsze w Czarnogórze! 18 najciekawszych miejsc i garść informacji praktycznych

– Tak mały, a tak wielki kraj – skomentował ktoś pod moim ostatnim filmem z Czarnogóry. I trudno się nie zgodzić! Powtarzałem to tyle raz i powtórzę raz jeszcze – Czarnogóra to moim, subiektywnym zdaniem najpiękniejszy kraj Bałkanów. Najbardziej widokowy, najbardziej różnorodny.

Wiem też, że sporo osób czekało na ten poradnikowy tekst, w którym zaproponuję najciekawsze miejsca w Czarnogórze, które moim zdaniem trzeba koniecznie zobaczyć podczas pobytu na Bałkanach. Sporo jest tego typu materiałów o Czarnogórze w sieci, więc nie chciałbym powielać typowych dla takich tekstów miejsc. A przynajmniej zbyt dużo powielać.

Stąd też w zestawieniu tym nie będzie prawie w ogóle miast, a w większości góry, jeziora i rzeki Czarnogóry, które widziałem i które z całego serca polecam. A jeśli macie swoje ulubione miejsca w Czarnogórze, o których tutaj nie pisałem – to wiecie co z tym zrobić! Zapraszam do sekcji komentarzy :)

Jeśli jesteście zaś zainteresowani niedrogimi noclegami w Czarnogórze, a przy okazji chcielibyście mi jakoś wynagrodzić pracę nad artykułami, to zapraszam na koniec wpisu ;)

aktualizacja lipiec 2021

Wakacje w Czarnogórze czas start!

A zanim przejdziecie dalej, zapraszam do wspomnianego na samym początku wideo. Myślę, że będzie to fajne preludium do reszty tekstu o Czarnogórze:

Samoloty do Stolicy Czarnogóry

Aktualizacja 2021! ̶B̶e̶z̶p̶o̶ś̶r̶e̶d̶n̶i̶o̶ ̶p̶o̶z̶a̶ ̶p̶o̶l̶s̶k̶i̶m̶ ̶L̶O̶T̶e̶m̶ ̶n̶i̶e̶ ̶m̶a̶ ̶i̶n̶n̶y̶c̶h̶ ̶p̶o̶ł̶ą̶c̶z̶e̶ń̶ ̶d̶o̶ ̶s̶t̶o̶l̶i̶c̶y̶ ̶C̶z̶a̶r̶n̶o̶g̶ó̶r̶y̶ ̶-̶ ̶P̶o̶d̶g̶o̶r̶i̶c̶y̶.̶ ̶I̶ ̶w̶ ̶s̶u̶m̶i̶e̶ ̶n̶i̶e̶ ̶m̶a̶ ̶i̶n̶n̶e̶j̶ ̶o̶p̶c̶j̶i̶.̶ ̶N̶i̶e̶m̶n̶i̶e̶j̶ ̶m̶o̶ż̶n̶a̶ ̶z̶n̶a̶l̶e̶ź̶ć̶ ̶b̶a̶r̶d̶z̶o̶ ̶f̶a̶j̶n̶e̶ ̶i̶ ̶n̶i̶e̶d̶r̶o̶g̶i̶e̶ ̶p̶o̶ł̶ą̶c̶z̶e̶n̶i̶a̶ ̶p̶r̶z̶e̶z̶ ̶S̶z̶t̶o̶k̶h̶o̶l̶m̶ ̶c̶z̶y̶ ̶B̶u̶d̶a̶p̶e̶s̶z̶t̶!̶ ̶N̶a̶ ̶t̶e̶n̶ ̶p̶r̶z̶y̶k̶ł̶a̶d̶ ̶-̶ ̶p̶o̶ł̶ą̶c̶z̶e̶n̶i̶e̶ ̶G̶d̶a̶ń̶s̶k̶-̶S̶z̶t̶o̶k̶h̶o̶l̶m̶,̶ ̶S̶z̶t̶o̶k̶h̶o̶l̶m̶-̶P̶o̶d̶g̶o̶r̶i̶c̶a̶ ̶R̶y̶a̶n̶a̶i̶r̶e̶m̶ ̶k̶o̶s̶z̶t̶o̶w̶a̶ć̶ ̶b̶ę̶d̶z̶i̶e̶ ̶j̶u̶ż̶ ̶o̶d̶ ̶1̶8̶1̶ ̶z̶ł̶!̶ ̶P̶o̶ł̶ą̶c̶z̶e̶n̶i̶e̶ ̶W̶a̶r̶s̶z̶a̶w̶a̶-̶B̶u̶d̶a̶p̶e̶s̶z̶t̶,̶ ̶B̶u̶d̶a̶p̶e̶s̶z̶t̶-̶P̶o̶d̶g̶o̶r̶i̶c̶a̶ ̶w̶c̶a̶l̶e̶ ̶n̶i̶e̶ ̶j̶e̶s̶t̶ ̶d̶u̶ż̶o̶ ̶d̶r̶o̶ż̶s̶z̶e̶.̶

Uwaga, dobra wiadomość! Dużo zmieniło się przez ostatni rok. Aktualnie do Czarnogóry lata Ryanair z Wrocławia, Krakowa, Poznania. Natomiast z Katowic i Warszawy lata Wizzair (od czerwca 2020). Ceny połączeń są różne. Niestety przez to, że Wizzair otwiera dopiero loty do Czarnogóry, ceny są mocno zawyżone. Ciężko znaleźć w ogóle lot poniżej 600 zł, jednak myślę, że to stanieje.

Na całe szczęście z pomocą przychodzi jeszcze Ryanair, który cenowo wygląda już znacznie lepiej i za nieduże pieniądze można dzięki niemu dolecieć do Czarnogóry.

Transport w Czarnogórze – autobusy i pociągi

Zanim jeszcze przejdziemy do ciekawych miejsc w Czarnogórze, słów kilka o transporcie. Jak wiecie, za pierwszym razem przejeżdżałem Czarnogórę na rowerze. Za drugim razem roweru było już znacznie mniej, a większość miejsc w Czarnogórze odwiedziłem autem. Moim zdaniem najlepiej poruszać się po Czarnogórze rowerem, jednak mam też świadomość, że nie każdy taki sposób spędzania wakacji lubi. Zatem jakie są inne opcje transportowe w Czarnogórze?

W Czarnogórze jest całkiem dobrze rozwinięta komunikacja autobusowa. Nie należy do najwygodniejszych (bo często jedzie się długo i trzęsie niemiłosiernie), ale bez większych kłopotów można dotrzeć w najdalsze części Czarnogóry.

Poza tym są także dwie nitki kolei. Pociągi w Czarnogórze kursują na trasach Niksic – Podgorica i Tuzi, a także prostopadle na trasie Bar – Podgorica – Bijelo Polje i dalej aż do Belgradu. Ta druga  trasa kolejowa uznawana jest za jedną z piękniejszych w Europie – co dodatkowo może być ciekawą alternatywą dla standardowego zwiedzania Czarnogóry. Można się na przykład wybrać pod granicę z Serbią, gdzieś przenocować i wrócić następnego dnia – przy okazji podziwiając wspaniałe widoki. Wzdłuż wybrzeża Czarnogóry żadnej nitki kolejowej niestety nie ma.

Ceny w Czarnogórze. Jaka waluta?

Czarnogóra nie należy do drogich krajów. Jest z pewnością tańsza niż Chorwacja. Jak coś tutaj kilka przykładów cen w Czarnogórze. Zarówno cen produktów w sklepach, jak i restauracjach. A waluta w Czarnogórze to oczywiście Euro!

  • Piwo w knajpie 1-2 euro
  • Obiad w fast foodzie do 4 euro
  • Danie w restauracji 5-10 euro
  • Coca cola 2 litry 1,5 euro
  • 1 kg sera około 5 euro
  • Tyle samo kiełbasa
  • Kilo kartofli kosztuje 0,6 euro,
  • burek do ręki około 1 euro,
  • piwo w sklepie poniżej 1 euro

Czarnogóra mapa

Dla tych, którzy nie są pewni gdzie znajduje się Czarnogóra wrzucam szybką, poglądową mapę Czarnogóry. Mapę zawierającą ogólne jej położenie w Europie, ale także naniesione poglądowo wszystkie większe miasta i wybrane atrakcje Czarnogóry

Ciekawe miejsca w Czarnogórze. Co warto zobaczyć? Zaczynamy!

Zaraz się przekonacie jak bardzo różnorodnym przyrodniczo krajem jest Czarnogóra. Mam świadomość, że aby dotrzeć do niektórych z tych miejsc, trzeba opuścić na cały dzień, albo i dwa przytulną siedzibę w jednym z nadmorskich kurortów jak Ulcinj, Bar, Budva czy Herceg Novi – mam jednak nadzieję, że się skusicie. Obiecuję – nie zawiedziecie się!

Góry Durmitor!

Zaczynamy od razu z grubej rury. Durmitor, czyli jedno z najwyższych pasm górskich należących do Gór Dynarskich odwiedziłem będąc w Czarnogórze po raz pierwszy. Rowerami przejechaliśmy Czarnogórę od granicy z Albanią aż po Bośnię i Hercegowinę, a jednym z głównych punktów tamtej wycieczki przez Czarnogórę były własnie te magiczne góry.

Najlepsze jest właśnie to, że aby wybrać się w Durmitor wcale nie trzeba brać ze sobą zapasów jedzenia na kilka dni i ubierać butów trekkingowych. Przez niemalże sam środek masywu przebiega asfaltowa droga, z której podziwiać można te bajeczne widoki. Oczywiście polecam także pochodzić, jednak jeśli ktoś nie lubi to samo przejechanie – czy to autem czy rowerem – powinno zrobić ogromne wrażenie.

To i kolejne zdjęcie zrobione jest nie w samym Durmitorze ale kawałek obok, na tej trasie. Naprawdę polecam tę trasę, powalające widoki również.

Polecam odwiedzić w Durmitorze również Czarne Jezioro. Zdjęcie poniżej :)

Kaniony w Czarnogórze 

Jeśli mowa o Durmitorze, to będąc w okolicy, nie wypada pominąć (a wręcz trzeba zobaczyć!) dwa kaniony leżące na terenie Parku Narodowego Durmitor. Miejsca absolutnie fenomenalne i jedyne w swoim rodzaju. Oczywiście jeśli ktoś lubi rafting to tym bardziej polecam, jednak nawet jeśli nie, to i tak warto wpaść tutaj choć przejazdem. Majestat gór najwyższej klasy!

Kanion rzeki Tary

Zdecydowanie najbardziej znany kanion Czarnogóry. Rzeka Tara liczy sobie 144 kilometrów i opływa Park Narodowy Durmitor z północnego-wschodu. Tworzy ona kanion, który jest najgłębszym w Europie i jednym z najgłębszych na świecie. Długość przełomu to 78 kilometrów, zaś głębokość sięga o 1300 metrów! Niesamowite to uczucie jadąc na samym jego dnie! Dla zainteresowanych raftingiem polecam zerknąć choćby na tę stronę. Ceny za dzień raftingu to 45 Euro, do  nawet 230 Euro za czterodniowy rafting z noclegami.

Most na kanionie rzeki Tary

Nad Tarą zawisnął również jeden z najwyższych mostów w Europie. Świetnie prezentuje się w barwach jesiennych! Znajduje się po drodze na Durmitor, na pewno zauważycie :)

Kanion rzeki Pivy

Rzeka Piva wraz z sztucznym jeziorem opływa Park Durmitoru z kolei od strony zachodniej. Płynąc zaś na północ, zaraz przed granicą z Bośnią i Hercegowiną łączy się wraz z Tarą tworząc Drinę. Na Pivie także organizuje się raftingi, jednak nie są one tak spektakularne i popularne jak te na Tarze. Niemniej koniecznie wybierzcie się przez Durmitor w stronę Jeziora Pivsko, gdyż prowadząca tam trasa jest doprawdy fenomenalna. Mowa o tym odcinku, który zwłaszcza przez motocyklistów uznawany jest za jeden z piękniejszych w Europie.

Trudno się nie zgodzić. Zwłaszcza, że miałem przyjemność podziać go dwa razy. Raz zjeżdżając licznymi zakrętami i tunelami w dół, aby na dole dowiedzieć się, że dalsza trasa do Bośni jest zamknięta i trzeba wracać górą. Jak coś pisałem o tym już w tekście: Durmitor, Jezioro Pivsko i truck

Najlepsze miejsce w Czarnogórze. Prokletije – Góry Przeklęte

Bardzo się cieszę, że w tym roku było dane mi tutaj pojechać, bo żałowałem, że nie dotarliśmy w Góry Przeklęte podczas pierwszego wyjazdu do Czarnogóry, a także i Albanii.

I co tutaj dużo mówić. Góry Przeklęte są niesamowite. Potężne, monumentalne, co zakręt coraz bardziej wprawiające w osłupienie. Obiecałem sobie wrócić tutaj raz jeszcze, tylko z rowerem. Fragment jaki przejechałem autem możecie znaleźć tutaj  i jest to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę z Podgoricy, albo na kilkudniowy wypad rowerowy po okolicy. Droga jest w 90% asfaltowa (przynajmniej ten odcinek na mapie). A choćby i dalszy docinek nie był już asfaltowy, to tylko lepiej – będziecie jechać wolniej, przez co będziecie mogli podziwiać dłużej te niesamowite góry Czarnogóry!

 

Do tego punktu widokowego może Wam być ciężko dostrzec, gdyż nie mogę znaleźć go na mapie. Jednak znajduje się mniej więcej gdzieś tutaj. Niemniej jeśli dojedziecie do końca tej drogi to kierujcie się oznaczonym na czerwono szlakiem.

Jak coś pełen artykuł z Gór Przeklętych możecie znaleźć tutaj – Trekking w Czarnogórze. Tam też więcej fotografii!

Zapraszam też do vloga z naszego trzeciego pobytu w Czarnogórze!

Jezioro Bukumirsko. Kucka Kraina

Jadąc dalej, na samym końcu tej trasy możecie zobaczyć, że dotarłem do Jeziora Bukumirsko. Jak twierdzi fotograf Stefan, z którym jechałem, jest to miejsce równie piękne jak Góry Durmitor. A wie co mówi, bo Czarnogórę zjeździł z aparatem wzdłuż i wszerz.

Nie będę się rozpisywał. Kilka kadrów z tego jeziora mogliście zobaczyć w filmie (nawet Stefana w kilku ujęciach), a kilka innych kadrów wrzucam poniżej. Zdjęć moich, ale też Stefana, który jest tutaj z aparatem kilka razy w miesiącu i wielokrotnie trafił niesłychanie dobre warunki.

Jego wysokość Kotor i Zatoka Kotorska

Ktoś ostatnio mi powiedział, że nie wie po co tyle po świecie jeździł. Daleka Azja, Ameryki, Australia – jak tutaj, prawie za miedzą jest taka perełka jak Kotor. I faktycznie Kotor i cała Zatoka Kotorska jest niesamowita. Trochę ciasna w okresie letnim, jednak i tak bardzo urokliwa. Mocno polecam – zwłaszcza zostać na noc, kiedy już się luzuje atmosfera i w spokoju, pustymi chodnikami można pozwiedzać Stare Miasto.

Także tutaj więcej rozpisywał się nie będę, bo powstał niedawno osobny, bardzo obszerny, poradnikowy wpis dotyczący Kotoru i całej Zatoki. Napisałem w nim, że warto odwiedzić także inne miejsca w okolicy takie jak Półwysep Lustica, Vrmac czy też miejscowości Herceg Novi, Perast czy Tivat. Opis z wieloma zdjęciami, a także mapką. Zapraszam tutaj: Kotor i Zatoka Kotorska. Ciekawe miejsca, atrakcje, zwiedzanie, noclegi

Park Narodowy Lovcen!

Będąc już w okolicach Kotoru, nie wypada pominąć kolejnego fenomenalnego masywu górskiego, jakim jest Lovcen. Mowa o Parku Narodowym Lovcen, który być może do największych nie należy, jednak zdecydowanie jest miejscem wartym w Czarnogórze odwiedzenia. Zwłaszcza, jeśli będziecie stacjonować w Kotorze, skąd Lovcen jest świetnym miejscem na jednodniową wycieczkę. Jak już pisałem w wspomnianym wyżej tekście o Kotorze, w samym parku Lovcen najlepiej udać się jest na najwyższy szczyt w masywie Lovcen – Štirovnik (1749 m n.p.m), a także kawałek dalej na szczyt Jezerski vrh, gdzie znajduje się mauzoleum czarnogórskiego władcy i biskupa – Piotra II Petrowicia Niegosza.

Ja tym razem w Lovcenie nie byłem, jednak walczyliśmy z podjazdem pod Park we wspomnianym 2012 roku i była to doprawdy konkretna wyrypa. Jeśli lubicie długie i niełatwe podjazdy rowerowe to ten będzie dla Was w sam raz.

Ciekawe miejsca blisko Podgoricy

Jeśli nie macie zbyt dużo czasu, aby jeździć po Czarnogórze, albo z jakiegoś powodu Wam się nie chce (choć tego nie rozumiem), to możecie wyskoczyć w kilka miejsc w zasięgu godziny jazdy samochodem. Co warto zobaczyć blisko Podgoricy?

Jezioro Szkoderskie i wycieczka po jeziorze

Największe jezioro na Bałkanach, stanowiące naturalną granicę Czarnogóry z Albanią. Założę tezę, że jest to także jedno z najpiękniejszych jezior na Bałkanach. Oczywiście nie widziałem wszystkich, ani nawet ułamka wszystkich bałkańskich jezior, jednak Szkoderskie ma w sobie to coś. Zwłaszcza część północno-zachodnia, która stanowi w znacznej części Park Narodowy Jezioro Szkoderskie.

Można oglądać je z wielu miejsc z drogi, jednak tak naprawdę jego piękno dostrzeżecie dopiero pływając po nim. Przeciskając się łódką przez szuwary, podpływając pod siedliska kormoranów czy pelikanów. Co ciekawe żyje tutaj aż 280 gatunków ptaków, co stanowi połowę wszystkich gatunków występujących w Europie.!

Myślę, że fotografie powiedzą więcej niż słowa. No i oczywiście fragmenty filmu z łodzią to także Jezioro Szkoderskie! :)

Osobom, które byłyby zainteresowane wycieczką po jeziorze, polecam udać się do miejscowości Virpaz, skąd startuje większość organizowanych wycieczek. Na tej stronie możecie podpytać, uzyskać więcej informacji, a także zarezerwować wycieczkę.

Wodospady Niagara

Tak, tak… dobrze przeczytaliście – w Czarnogórze jest Niagara. Może mała, ale jest. Mówiąc szczerze, porównując do tego co ma do zaoferowania Czarnogóra na wakacje, to ten wodospad nie powala. Ale jak macie chwilę np. przed wylotem, to jak najbardziej lepsze to niż siedzenie w Podgoricy. Kilka kilometrów od miasta, blisko do lotniska. Lokalizacja

Monaster Ostrog

Prawosławny klasztor w Czarnogórze założony w XVII wieku. Coś dla miłośników architektury sakralnej, bo nie dość, że jest całkiem ładny, to jeszcze genialnie położony. Niedaleko głównej drogi z Podgoricy w stronę Durmitoru. Jak coś znajduje się tutaj.

Inne atrakcje Czarnogóry – Gaje oliwne w okolicach Ulcinj

Miało nie być za dużo o miastach, więc polecę Wam jedno miejsce do zobaczenia na południe od Jeziora Szkoderskiego, położone zaraz obok Ulcinj, jakieś 25 kilometrów od granicy z Albanią. Mowa o gajach oliwnych. Rosną one tutaj gdzie okiem sięgnąć! Bodaj największy znajduje się własnie nieopodal Ulcinj, w tym miejscu. Jest fenomenalny, nawet skusiliśmy się w nim na nocleg w 2012 roku przejeżdżając przez okolice.

Co prawda nocleg wyszedł nieco przypadkiem, bo spać planowaliśmy na opuszczonej plaży Valdanos, jednak wygonił nas w środku nocy ochroniarz. I pojechaliśmy do gaju oliwnego. Aha, udać się na Valdanos także polecam. Jest to naprawdę fajne i spokojne miejsce. Pięć lat temu plaża była opuszczona od trzech lat. Czy dalej cały kurort jest zamknięty? Tego nie wiem i fajnie jakby ktoś napisał w komentarzach. Niemniej nawet wtedy oficjalnie można było się tam kąpać, więc bez obaw!

Biogradska Gora 

I na koniec miejsce, które udało mi się zobaczyć dopiero za 3 razem będąc w Czarnogórze. To co szczególnie zasługuje na uwagę w Parku Narodowym Biogradska Gora to fakt, zachowania się tradycyjnej, drewnianej architektury pasterskiej zwanych katun, a także fakt istnienia tutaj kompleksu pierwotnych lasów o powierzchni 1600 ha! No i rzecz jasna kolejne fenomenalne jezioro Biogradskie. Niestety trzeba się spieszyć z jego oglądaniem, bo wysycha. Poniżej fota sprzed 3 lat i z tego roku.

 

O ironio Jezioro Biogradska Gora wysycha, a my mieliśmy deszcz.

Tutaj jeszcze panoramka wspomnianej wioski drewnianej Vranjak. Można tam spać, jak coś pisałem o tym we wpisie o Trekkingu w Czarnogórze.

Czarnogóra Zimą? Narty, biegówki, via-ferraty

W 2020 roku byliśmy w Czarnogórze po raz czwarty, jednak pierwszy raz zimą. Bo mówiono, że także i w zimę jest w Czarnogórze co robić. I co się okazało? Może nie są to Alpy, ale dla osoby z moimi umiejętnościami narciarskimi czarnogórskie stoki narciarskie są absolutnie wystarczające. Zobaczcie zresztą sami.

 

Obok zjazdów pośmigaliśmy po Durmitorze także na biegówkach, a także zrobiliśmy coś, z czego jestem pieruńsko dumny – weszliśmy na via-ferratę w Durmitorze. ZIMĄ! :D

Zapraszam do osobnych wpisów i filmu:

Inne ciekawe miejsca warte zobaczenia w Czarnogórze?

I tradycyjnie, na koniec proszę o Wasze typy, komentarze. Wymieniłem swoje typy miejsc w Czarnogórze, które warto odwiedzić. Jak mówiłem nie chciałem za bardzo wymieniać miast, bo o nich pisze każdy, więc po prostu może oddam Wam głos. Dajcie znać co polecacie w Czarnogórze? Jakie góry odwiedzić, jakie doliny przejść, jakimi rzekami się przepłynąć, albo co zjeść? No i oczywiście możecie też napisać Wasze ulubione miasta w Czarnogórze. A co mi tam :)

No i zapraszam serdecznie do tekstu o Czarnogórze Pawła z Osmol.pl

Noclegi w Czarnogórze. Gdzie najlepiej stacjonować?

Co do noclegów w Czarnogórze to mam swoje 3 typy, które najlepiej moim zdaniem rozważyć. Oczywiście o ile nie planujecie zabrać ze sobą namiotów ;)

Zarówno są świetne jako miejscówki wypoczynkowe, a także jako dobrze skomunikowana baza wypadowa. I tak się akurat złożyło, że dwie to nadmorskie miejscowości, a jednak zlokalizowana jest w środku kraju. Podaję też linki do bazy noclegowej i konkretnych noclegów. Kliknijcie tylko 'najniższa cena’, albo 'ocena gości i cena’ jako kryterium wyszukania. A zatem gdzie najlepiej spać w Czarnogórze?

Nadmienię tylko, że jeśli jakoś chcecie mi podziękować za tworzenie wpisów tego typu, to jest to właśnie ten moment! Możecie zarezerwować jakikolwiek nocleg z mojego linku bookingowego (nie tylko w Czarnogórze). Ja dostanę za to prowizję od bookingu na piwo, a dla Was cena i tak jest taka sama. Z góry dzięki!

  • Ulcinj – najbardziej na południe położona miejscowość z tych wypoczynkowo-kurortowych. Niezbyt zatłoczona, mało komu chce się tak daleko na południe jechać. Ulcinj jest przez to luźniejszy i spokojniejszy niż reszta nadmorskich miast jak Budva czy Bar. A do tego w okolicy mamy świetne Jezioro Szkoderskie i niedaleko jest też w opisane niżej Góry Przeklęte. Warto rozważyć. Noclegi już od 150zł/noc za 2 osoby, więc nie tak źle. Więcej szczegółów tutaj. Polecam się rozejrzeć zwłaszcza za noclegami nie w samym Ulcinj, a nieco dalej, wzdłuż drogi R-17. Tam ceny nawet poniżej 100zł/noc za dwie osoby, a okolica jest jeszcze spokojniejsza, no i jest też bliżej nad fenomenalną Długą Plażę.
  • Żabljak – miejscowość zlokalizowana u wrót Durmitoru. Bardzo klimatyczna, i spokojna. Noclegi także nie najdroższe bo od 100zł/noc w domku. Za dwie osoby rzecz jasna. Może nie jest to miejsce na tygodniowy pobyt, ale zdecydowanie warto wpaść tutaj choć na 2 noce, żeby pochodzić sobie po Durmitorze czy też spłynąć Rzeką Tara. Bardzo, bardzo przyjemna baza wypadowa. Najlepsze noclegi znajdziecie tutaj.
  • Kotor – nie mogło go zabraknąć! Pisałem już o noclegach w Kotorze w osobnym wpisie, więc po prostu podrzucę Wam konkretne propozycje raz jeszcze. Moim zdaniem warto spać w starym mieści mimo ciut wyższych cen. Jest ono mega klimatyczne i dopiero jego urok odkryć można po zmroku jak wszyscy dzienni turyści wyjeżdżają. Choć ceny  dużo większe niż w Ulcinj czy Żabljak, to moim zdaniem trzeba. Choćby na 1-2 noce! Tutaj przedstawię Wam w nieco innej formie:

Podobało się?

Jeśli chcecie mi jakoś zrobić „dobrze” i podziękować za robione materiały, możecie kupić moje książki, mój kurs filmowania i montażu, albo rezerwować noclegi z mojego linku do bookingu. Czy to podczas wycieczki w miejsca opisane w tym wpisie, czy podczas każdej innej. Pamiętajcie o mnie rezerwując noclegi ;)

.

To by było na tyle. Dzięki za uwagę – napiszcie coś w komentarzach! :)

Podobało się? Zostań na dłużej!

Informacje o nowych treściach wprost na Twojego e-maila. Bez spamu!
Dołącz do ponad 200 000 obserwujących osób i zgarnij jednorazową mega promocję na moje książki!

78 komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  • hmm, aktualnie siedzę na Wizzairze i patrzę na bilety ;-) Problem zaczyna się, jak się chce wziąć bagaż….bo niestety mój nowy plecak się nie zmieści do podręcznego, a z kolei stary to spoko jest, ale nie żeby z nim po górach pochodzić . No i z bagazem wyszło mi 600 zł :-P Z kolei z dużym podręcznym za 50€ z Budapesztu można trafić ;-) Jak dotrzeć nad Jezioro Bukumirsko? Jakoś nie mogę znaleźć na mapie ;-)

  • Byliśmy 3 lata temu w Czarnogórze piękny kraj Polecam okolice Ulicnij piaszczyste plaże woda krystalicznie czysta ciepła mimo że był październik. Na pewno tam jeszcze wrócimy ☺

  • Tak od siebie dodam w sprawie wycieczki koleją że nie trzeba nocować można złapać pociąg z Podgoricy w stronę granicy z Serbią zobaczyć co najlepsze wysiąść w Mojkovac wypić kawę i za chwilę wsiąść z powrotem do pociągu w stronę Podgoricy

  • Fajnym rozwiązaniem dla mieszkańców zachodniej Polski są loty z Berlina. Udało nam się kupić bilet za ok 40 EUR/os.Bagaż tylko poręczny. Auto zostawiliśmy na parkingu pod supermarketem Aldi (bezpłatny, ok 1,5 km od lotniska), Czarnogórę zwiedzaliśmy wypożyczonym autem. Super sprawa. Zarezerwowaliśmy je przez internet, pani czekała na nas na lotnisku w Podgoricy.

  • Ja bardzo miło wspominam Cetinje :) choć przewodnik Lonely Planet mówił, że z tanim noclegiem jest problem, to pan w informacji turystycznej załatwił super miejscówkę i targował się w naszym imieniu z właścicielem :)

    Sama Cetinje ma taki miły, senny, nudnawy klimat. Polecam jedzenie w Vinotece, wspominam je czule do tej pory :) i blisko stąd do Rjeki Cernojevicy, skąd można popływać kajakiem po jeziorze Szkoderskim. Fajna jest też trasa z Cetinje do Boki Kotorskiej – widoki, zakręty… wszystko, co trzeba.

    Co do zatoki Valdanos to byliśmy tam chyba 3 lata temu i coś tam się cywilizowali, plaża była zagospodarowana.

  • Bylam 2 lata temu na campingu w kanionie nad Tarą. Przepiękne krajobrazy ,w nocy moc świetlików w dzień wiele atrakcji np.zjazd na linie nad kanionem bądź rafting rzeką.Polecam

    • Gościnny, towarzyski gospodarz. Profesjonalny szyper. Cudowne miejsce, kraj nadreński, doskonałe jedzenie. Podobało nam się to, polecamy go każdemu, kto chce odpocząć od codziennych zadań i zadań. Wszystkie pochwały.

  • Super zdjęcia oddające piękno Czarnogóry, zwłaszcza górskich krajobrazów.Morze,rzeki,kaniony, jeziora z rezerwatami przyrody,flamingi na Jeziorze Szkoderskim, no i gościnni ludzie, zapraszający do swoich domów. Czarnogóra to coś znacznie więcej niż plaże.

  • Byłam tam 2 lata temu na wycieczce objazdowej z Wytwórnią Wypraw. Twoje zdjęcia sprawiły, że z miłą chęcią powróciłabym do Czarnogóry. Kotor jest wspaniałym miastem i naprawdę warto go zobaczyć. Spływ Tarą też mieliśmy więc potwierdzam, że to fantastyczna zabawa. Widzę, że byłeś też w górach Durmitor. A dotarłeś nad jezioro Czarne? Polecam jeszcze zoabczyć stare miasto Stary Bar – kompletnie opuszczone miasto, gdzie widać jak przyroda wraca na swoje miejsce, skąd człowiek ją usunął. Fantastyczne doznania.

  • Niedawno wróciłem z podróży po Bałkanach i z całego serca polecam, zahaczyliśmy między innymi o Kotor

  • Witam , Jade autem do Czarnogóry w sierpniu . Czy autem typowo osobowym ( Peugeot 508 ) dam rade dostać się w góry Durmitor ? Czy raczej musi byc to 4×4 . Kiedyś wiejchalem w Chorwacji na gore sw.Jure . Czy tutaj jest trudniejszy podjazd ? Baze mamy w Ulcinj . I co warto zwiedzić na miejscu i co omijać by nie tracić czasu :)

  • Witam,

    Chciałbym się dowiedzieć tak orientacyjnie ile kosztowałaby mnie wyprawa do Czarnogóry dla 2 osób i na ile dni najlepiej pojechać, żeby zobaczyć miejsca, które polecasz + ewentualnie jakieś większe miasta do tego? Tak mniej więcej oczywiście chciałbym wiedzieć, bo muszę sobie wszystko oszacować.

    Z góry wielkie dzięki za pomoc i pozdrawiam:)

  • Uwielbiam Czarnogórę, ja ostatnio nocowałam w miejscowości Bar w apartamentach Solatium Booking :) Ale to zależy też na co kto się tam nastawia.

  • Byłem w Czarnogórze kilkanaście razy, zawsze własnym samochodem, bywało, że i dwa razy w roku. Polecam pocztek czerwca i początek września. Miejscem wypadowym zawsze było Sutomore. Piękny kraj, piękne góry, piękna przyroda,przyjaźni ludzie, niskie ceny. Niezapomniane przeżycia z przejazdu kanionem Piva, kanionem Moracza. Piękna Budwa, Kotor, Perast, Stary Bar i wiele innych. Ostatni raz byłem w 2014 roku, juz nie jeżdżę z powodu wieku. Ceny żywności jak i kwater wyraźnie niższe niż w Chorwacji, sporo piaszczystych plaż na czele z czarnogórską Copa Cabaną – Wielika plaża w Ulcjni. Naprawdę warto tam pojechać.e

  • Witam! wybieram się do Czarnogóry w tym roku razem z rodziną. W związku z tym mam pytanie. Czy łatwo jest znaleźć nocleg na miejscu w sezonie?

  • Cześć,
    wiem, że post z przed roku, często do niego wracam. Mógłbyś dać jakieś wskazówki odnośnie dojazdu z/na lotnisko w Podgoricy? Wiem, że do samej Podgoricy jeżdżą autobusy, ale jak konkretni wygląda dojazd na lotnisko komunikacją? Można dojechać np do Podgoricy i tam przesiąść się np na busa? Albo jakie są Twoim zdaniem najlepsze opcje? Wstępnie mieliśmy wybrać się do Czarnogóry samochodem, ale wahamy się właśnie czy nie lepiej by było polecieć. Więc jeśli wiesz coś na ten temat to bardzo będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam i tak jak mówiłam post rewelacja i filmik też :)

  • „Bezpośrednio poza polskim LOTem nie ma innych połączeń do Podgoricy.”

    Karol, Wizzair lata do Podgoricy z lotniska Chopina :)

  • A jak wygląda sytuacja z lataniem dronem w Czarnogórze? W sieci znajdują się bardzo sprzeczne informacje. Trzeba to jakoś rejestrować, był z tym problem? Chodzi o loty niekomercyjne, dronem do 500g.

  • Ja od siebie dodam jeszcze kilka ciekawych (choć nie aż tak, jak te z Twojego wpisu) – pierwsze, to twierdza w Sutomore z której jest świetny widok na zatokę i pobliskie masywy górskie. Dojście szlakiem/ścieżką bez problemowe (chyba, że ktoś postanowi iść „na skróty” od wybrzeża – wtedy podrapanie przez skarlałe drzewa i krzewy murowane, a i pobłądzić można – lub prawie wpaść w ukryty głęboki dół – nie polecam) :D
    Drugie miejsce – to Stary Bar, warto pójść tam tuż przed zachodem słońca, oraz posłuchać muzeinów z pobliskich meczetów, których głos odbija się od pobliskich gór.
    I trzecie miejsce jest niejako związane z drugim – za Starym Barem idzie betonowa droga pomiędzy domami prowadząca w góry. Po ok 2 km od zabudowań znajdują się stare kamienne paleniska na grilla (pod okapem skał), a kawałek za nimi po lewej stronie od mostu – mały wodospad z oczkiem wodnym (od 1 do 2 m głębokości) z krystalicznie czystą wodą. Wspaniały odpoczynek od skwaru wybrzeża z widokiem na góry :) Obecnie od pewnego czasu wodospad jest zaznaczony na mapach google.

  • Rewelacyjny film i zdjęcia. Oglądałam z tzw. „opadniętą” szczęką :) Wybieramy się do Czarnogóry w tym roku też na 2 kołach, ale takich, że nie trzeba pedałować :)

  • Kotor jest rzeczywiście niepowtarzalny. Co najmniej jak Dubrownik a dużo mniej popularny. Na szczęście dla nas. Też polecam zwiedzanie późnym wieczorem. I we wrześniu.
    My jednak wybraliśmy nocleg po drugiej stronie zatoki i podziwialiśmy nocą „serce Kotoru” – światła murów obronnych Kotoru na górze nad starym miastem razem z ich odbiciem w wodzie. Pięknie wygląda.
    Warto jeszcze obejrzeć św. Stefana na południe od Budvy. Wyspę-miasto połączoną groblą ze stałym lądem. Coś jak Nesebyr w Bułgarii. Podobno Sylvester Stalone kupił tam dom.

  • Ale ten film jest dooobry! masz niesamowity talent do nagrywania i montażu! :)
    Lecę do Czarnogóry za 3 tygodnie i zainspirowałaś mnie do odwiedzenia kilku miejsc. Dzięki za to :)

  • Bardzo przydatny tekst, na pewno odwiedzę kilka z tych miejsc, niestety nir wszystkie, ponieważ chcę poruszać się mniej więcej wzdłuż wybrzeża. Zastanawiam się ile czasu przeznaczyć na taki przejazd wybrzeżem, na pewno Kotowlr, Budva, Ulcinj i byc może to jezioro niedaleko. Jakaś sugestia? Czy w Czarnogórze może rozbijać namiot „na dziko” czy tylko na campingach? Pozdrawiam.

    • można przeznaczyć dwa dni, można dwa tygodnie. Zależy od Ciebie, jak to czujesz. Każdy zwiedza inaczej, ciężko mi mówić za Ciebie :D Co do namiotów – nie znam tamtejszego prawa, spaliśmy gdzie popadnie.

  • Mam pytanie co do Czarnogórskiej lokalnej komunikacji – autobusy/pociągi dokładnie. Zorientowałem się już w połączeniu Podgorica Aerodrom(lotnisko) – Bar pociągiem, aczkolwiek jak wygląda sprawa z biletami, kupujemy je w pociągu u konduktora, na stacji, czy w jakimś kiosku? Jest to nasz pierwszy wypad do Czarnogóry i z tego co wiem sama przejażdżka pociągiem z lotniska do bazy wypadowej(Sutomore/Bar) dostarcza wielu wrażeń pod względem widoków. Świetny wpis, na pewno parę z propozycji wybiorę by odwiedzić w pobliżu na 5 dniowym urlopie, dzięki Karol! :)

  • Dla mnie Herceg Novi to najlepsze miejsce by odpocząć nad Zatoką Kotorską. Oprócz ciekawych atrakcji Zatoki Kotorskiej można również zwiedzić Dubrownik.

  • Artykul przekonał nas do podróży poślubnej właśnie do Czarnogóry! Czy koniec kwietnia to dobry termin na wyjazd? Lepiej w południowe krańce?

  • Ja na razie odkrywam piękno naszej rodzimej Polski, ale niewykluczone, że Czarnogóra również kiedyś ostanie przeze mnie odwiedzona. W tym roku byliśmy w Krynicy-Zdrój, a w drodze powrotnej zdecydowaliśmy się przedłużyć wyjazd o jeden nocleg i odwiedziliśmy miejscowość Biecz – polecam miłośnikom historii i pięknych widoków.

  • Hej Karol!
    Pamietasz moze w ktorym miejscu Gor Przekletych bylo zrobione to zdjecie na laweczce?
    Wyglada oblednie!

  • hej :) znalazłam tanie bilety do Czarnogóry z Brukseli na dłuższy marcowy weekend. Czy według Ciebie opłaca się tam jechać o tej porze roku i na tak krótko? Czy lepiej poczekać aż się ociepli?

  • Cześć! Przeczytałam już wszystkie wpisy z Czarnogóry chyba z 50 razy i nadal nie mogę się napatrzeć na zdjęcia z Gór Przeklętych! Sama wybieram się do Czarnogóry już za tydzień i dziś wyczytałam o obowiązku meldunkowym. Czy mógłbyś podzielić się swoim doświadczeniem? Czy jeśli nocuje się w hotelach/hostelach, to faktycznie obowiązek jest po stronie gospodarza i nie trzeba się tym martwić? Z góry dziękuję.

  • Cudownie. Ale jak pogodzić wakacyjny wypad trójki dorosłych (w tym syn 17lat) i 7 letniego dziecka do Czarnogóry? Chyba muszę poczekać 😞

  • Witaj, super się czyta 👏👏👏 wiesz może jak i gdzie, u kogo wypożyczyć samochód ????? Dzięki za odpowiedz

  • Bloga Twojego znalazłam dopiero po powrocie z Czarnogóry. Część zobaczyłam ale widzę ,ze jeszcze trochę zostało do zobaczenia. Byłam 5 dni na miejscu wiec stosunkowo krótko. Super to opisałęś, fajne fotki.

  • […] Czarnogóra jest popularnym, turystycznym celem wśród osób wybierających się na wakacje na Półwysep Bałkański. Ten piękny kraj ma wiele atutów, wśród których są m.in. nieco bardziej konkurencyjne ceny względem pobliskiej Chorwacji, jak i fakt, że obowiązuje w nim euro, co dla wielu stanowi spore udogodnienie. Do tej pory zaprezentowaliśmy Wam „finansowe” wpisy dotyczące Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa. Teraz przyszedł czas na ceny w Czarnogórze. […]