Co robić i co zobaczyć nad Gardą? +20 ciekawych miejsc z lokalizacjami

Jezioro Garda przez wielu nazywane jest najpiękniejszym jeziorem Włoch. Nie widziałem wszystkich włoskich jezior, ale jestem skłonny w to uwierzyć!

Zapraszam nad Gardę, w miejsce oszałamiające widokami! Jest tutaj tyle pięknych i ciekawych miejscach, tyle rzeczy do robienia, że w tydzień nie ma opcji, żeby wszystko zobaczyć. Bez obaw jednak! Postaram się Wam pomóc w wyborze tych najciekawszych i najlepiej odpowiadających Waszym kryteriom miejsc nad Gardą.

Jest to trzeci i ostatni wpis o Jeziorze Garda. Wcześniej opowiadałem o:

W dzisiejszym wpisie będzie głównie o tym, co można robić nad Jeziorem Garda, a także o ciekawych miejscach w okolicy, które moim zdaniem trzeba zobaczyć.

Zacznijmy jednak od vloga, który niedawno wjechał na kanał!

Będąc też przy Alpach, polecam film i wpis o najlepszej trasie rowerowej w Europie, jak ją niektórzy nazywają – Alpe Adria.

 

Jeszcze małe info: Jeśli uznajecie tworzone przeze mnie treści za przydatne i chcielibyście mi jakoś podziękować, to można to zrobić kupując moje książki, albo rezerwując nocleg uprzednio klikając w mój link. Z góry dzięki!

Ciekawe miejsca na północ od Jeziora Garda

Sporo zobaczyliśmy w ciągu tego tygodnia i długo zastanawiałem się jak wszystkie te ciekawe miejsca nad Gardą podzielić, aby miało to ręce i nogi.  Najpierw zaczniemy sobie od ciekawych miejsc nad Gardą, następnie załączę mapę z wszystkimi lokalizacjami polecanych przeze mnie miejsc. Na koniec natomiast przyjrzymy się w skrócie aktywnościom i odpowiemy sobie na pytanie – co można robić nad Gardą?

Ale najpierw ciekawe miejsca! Żeby jakoś te wymienianie uporządkować, może na początek przyjrzymy się wszystkim miejscom na północ od Riva Del Garda i później będziemy stopniowo schodzić na południe.

Lago di Toblino

Najbardziej na północ wysunięte miejsce jakie odwiedziliśmy. Właściwie jezioro Lago di Toblino i pięknie wkomponowany w jego taflę zamek były jedynym powodem zapuszczania się w te okolice.

Bardzo ładna okolica warto wpaść na chwilę przy okazji. Obok jeziora biegnie droga, więc dojazd jest prosty. A jak auta nie macie, rowerem Wam się nie chce, to z tego przystanku dojedziecie busem linii B205 bezpośrednio pod samo jezioro. Wycieczka trwa 50 minut, a wysiadacie na Castelo Toblino.

Lago di Cavadine

Drugie miejsce i drugie jezioro! Ale bardziej mi tutaj chodzi o jego okolice, a nie jezioro samo w sobie. Można dojechać pod samo jezioro autem, można też autobusem (ten sam numer B205), ale tutaj Wam już nie odpuszczę roweru, bo piękniejsze niż samo jezioro są właśnie okoliczne trasy rowerowe.

Na zachód od jeziora prowadzą świetne trasy rowerowe, które rozwidlają się przy tym mostku. Wzdłuż rzeki Sarca leci piękna asfaltówka biegnąca przez całą dolinę, natomiast w stronę jeziora biegnie inna, bardzo urodziwa trasa szutrowo-kamienna. Żeby ją jednak namierzyć na GPS musicie wbić przez maps.me itp.

Sady i winnice Doliny Sarca

Szczerze nie spodziewałem się, że tak wiele spotkamy w tych okolicach sadów. Początkowo było bardzo dużo jabłoni, następnie oliwki (już nie ma dalej na północ Włoch oliwek), a później już tylko i wyłącznie winogrona. Ponoć dość ciepły klimat i bryza wiejąca od jeziora sprzyjają dobremu rozwojowi winorośli. Najładniejsze winnice zaczynają się przed miejscowością Dro, dokładnie odbijając z głównej drogi na wschód w tym miejscu. Co piękne, przez winnice te prowadzi droga rowerowa. Kapitalny odcinek :)

To jak, długo będę Was namawiał na ten rower? :D

Ceniga i kamienny most

Jadąc dalej na południe w stronę Jeziora Garda polecam zatrzymać się za miejscowością Dro, w Ceniga. A dokładniej rzecz mówiąc nad rzeką Sarca, gdzie znajduje się most. Piękny, kamienny, łukowy most Ponte Romano, którym to zresztą prowadzi dalej ta sama trasa rowerowa!

Tutaj natomiast królują w okolicy… kiwi. Szczerze mówiąc, nigdy w życiu nie widziałem jak rośnie kiwi :D

Zamek Arco

Bez wątpienia jedno z najładniejszych miejsc nad Gardą jakie było nam dane zobaczyć. Historia tego zamku sięga 1000 roku i nieprzerwanie do 1700 roku był zamieszkany przez jedną z tutejszych bogatych rodzin. Następnie został ograbiony i aż do XX wieku stał pusty popadając w ruinę. W 1982 lokalne władze jednak zdecydowały się go odkupić i wyremontować. I chwała im za to! Zamek można zwiedzać w cenie 3,5 euro. Z podejściem i zejściem na parking całość zajmuje jakieś 1,5 godziny. Jest to bez dwóch zdań jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w okolicy. Warto się zmęczyć.

Jezioro Tenno i okolice

Ostatnie ciekawe miejsca nad Gardą, które udało nam się odwiedzić znajdują się w okolicy Jeziora Tenno. Jeziora, które jest tak turkusowe, że aż nie chce się wierzyć, że prawdziwe…

Poza Jeziorem Tenno warto jednak zatrzymać się po drodze w dwóch innych miejscach. Pierwszy z nich jest:

Castello di Teno

Zamek zlokalizowany zaraz przy drodze w stronę Jeziora Tenno. Lokalizację znajdziecie na mapie poniżej. Niestety do samego zamku wejść nie można, gdyż jest w rękach prywatnych, jednak pokręcić się po okolicy i owszem. Polecamy restaurację naprzeciwko zamku, zaraz przy drodze, gdzie zjedliśmy mały obiad.

Wioska Canale di Tenno

Średniowieczna wioska zlokalizowana jest zaraz przed Jeziorem Tenno. Taka typowa, ciasna, kamienna włoska wioseczka. Bardzo urodziwa i klimatyczna, a jej niezwykła uroda została doceniona nawet poprzez wpisanie jej na listę UNESCO.

W sezonie może być tu tłoczno, więc polecam być tutaj wieczorem, kiedy ludzie już wyjeżdżają, a całe Canale di Tenno rozświetlają żółte, uliczne lampy. Mega klimat.

Co polecam, to zaparkować lub wysiąść z busa zaraz przy wiosce i po jej zwiedzeniu udać się pieszą trasą do samego Jeziora. Nie jest to daleko. Busem B221 dojedziecie tam bezpośrednio z tego przystanku. A wysiadacie na przystanku Ville Del Monte, który jest zaraz przy wiosce.

Wodospad Verone

Po drodze można jeszcze zatrzymać się tutaj przy wodospadach Verone. Na miejsce to składa się szereg jaskiń powstałych na skutek wypłukiwania przez wodę. Ciekawa atrakcja, jednak my nie mieliśmy już czasu. Wioska wydawała nam się bardziej warta zachodu. Wejście do kompleksu kosztuje 6 Euro.

Ciekawe miejsca blisko Jeziora Garda

Teraz czas na kilka miejsc zlokalizowanych już w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Garda. Oczywiście w północnej jego części, bo też tu byliśmy.

Riva del Garda – co warto zobaczyć?

Warto wspomnieć o kilku fajnych miejscach w samej Riva del Garda, gdzie nocowaliśmy przez większość czasu. Bardzo spodobały mi się tamtejsze trawiaste „plaże”, po których ganiają liczne kaczki. Coś pięknego.

Zawitać trzeba też na główny plac Piaza III November z kamienną wieżą Torre Apponale pośrodku. Może nie przesadzałbym jak co niektórzy, że to własnie z tej wieży jest najpiękniejszy widok na Jezioro Garda, jednak fakt – jest to najłatwiej dostępny punk widokowy na Gardę. Wstęp kosztuje zaledwie 2 euro, a wieża otwarta jest od 10-18. W niektórych miesiącach (marzec-maj oraz październik-listopad) może być nieczynna w poniedziałki.

Jednak jeśli szukacie prawdziwie niesamowitych punktów widokowych na Jezioro Garda, to polecam inne miejsca, o których również w tym wpisie. Są zdecydowanie trudniejsze do zdobycia niż ta 34 metrową wieża, ale warto się pomęczyć. Jak chociażby z zamkiem Arco ;)

Promenada Via Giancarlo Maroni

Świetnie poprowadzona ścieżka pieszo-rowerowa. Wije się od samego Piaza III November praktycznie aż do Torbole. Sam nie wiem, który jej fragment jest najładniejszy. Jedyna uwaga – polecam wybrać się tam wcześnie rano, albo poza sezonem. W innym wypadku może tam być naprawdę duuuużo ludzi i jazda rowerem staje się niezłym slalomem.

No i ogólnie polecam się pokręcić po wszystkich tych plantach, drogach, chodnikach i parkach w centrum. Żeby doświadczyć ich mocniej, to zdecydowanie polecam wczesny ranek, albo późny wieczór. Jest klimat!

Forty Monte Brione

Jeśli natomiast znudzi Wam się kręcenie po płaskiej okolicy Riva Del Garda, to pomiędzy Rivą a Torbole znajduje się fajna górka Monte Brione. Górka, na której szczycie znajduje się klimatyczny fort, i z której rozpościera się świetna panorama na Gardę. Celowo zamieszczam to miejsce tutaj, a nie w poniższym podpunkcie o trasach trekkingowych, bo jednak Monte Brione bardziej pasuje mi do trasy spacerowej. Co prawda dość długiej, bo łącznie idąc z Rivy trzeba będzie zarezerwować kilka godzin, ale też bez przesady.

Torbole – ciekawe miejsca w okolicy

Miejscowość nie jest duża, ale jest kilka miejsc w jej okolicy, w które warto się udać. Może tutaj już bez osobnych podpunktów

Po pierwsze – Marmitte dei Giganti. Ładny i przede wszystkim łatwo dostępny punkt widokowy na Jezioro Garda. Napiszę to pierwszy raz, ale chyba najłatwiej jest go odwiedzić autem, bo znajduje się zaraz przy serpentynie głównej drogi. Ewentualnie pieszo, ale polecam poszukać innej drogi niż sugerowanej przez googla. My zeszliśmy z rowerami tym zboczem bezpośrednio ze ścieżki rowerowej. Jest trasa, ale trochę zarośnięta i z kilkoma schodami. Pieszo będzie zdecydowanie wygodniejsza. Trasę tę widać na maps.me. Widok z okolic Marmitte dei Giganti.

Możecie wracać na około przez Forte di Nago. Może nie jest to  jakiś oszałamiający fort, ale zawsze to ciekawy punkt na trasie.

Ostatnim naprawdę ładnym miejscem w Torbole jest sam mini-port na 10 łódek i okoliczna promenada. Bardzo ładne i klimatyczne miejsce. Trochę dużo ludzi w knajpach, ale jak to komuś nie przeszkadza i potrafi się skupić na pięknie okolicy to polecam ;)

Inne ciekawe miejsca w okolicy Riva del Garda i Torbole?

  • Omkafe Palarnia kawy, która zaopatruje chyba wszystkie tutejsze restauracje w kawę. Jest tam też muzeum kawy jeśli ktoś lubi takie klimaty.
  • Sklep z pamiątkami spożywczymi. Różnego rodzaju sery, oliwy, słodycze, makarony. Jest też dystrybutor z młodym winem. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem :D

Lokalizacje ciekawych miejsc nad Gardą [mapa]

Poniżej załączam obiecaną mapę z wszystkimi miejscami, które wymieniłem w tym wpisie. Jest ona interaktywna, więc możecie sobie przybliżyć, sprawdzić dokładną lokalizację danego miejsca (wysłać ją na maila), albo kliknąć i podejrzeć zdjęcie danego miejsca.

Co można robić w rejonie Jeziora Garda? 

Garda to idealne przeciwieństwo typowo kurortowych miejsc, które możemy obserwować na całej długości wybrzeża Chorwacji, Czarnogóry, Sardynii, Malty, Cypru, Izraela czy wielu innych krajów i wysp basenu Morza Śródziemnego. Oczywiście są tutaj plaże (w dużej mierze trawiaste, co jest super), jednak ludzie przyjeżdżają tutaj nie po to aby wypocząć, ale raczej fizycznie się zmęczyć. Ale zmęczyć w towarzystwie niesamowitych widoków! Zatem co można robić nad Jeziorem Garda?

Trasy rowerowe nad Jeziorem Garda

Raczej nie dziwi Was pierwsze miejsce roweru na tej liście! Tras jest tutaj ponad 50, co daje ponad 1300 km tras rowerowych do wyboru. Są niesamowite i każdy będzie miał nad Gardą w czym wybierać. I pamiętajcie, że biorę pod uwagę tylko Północną Gardę. Wokoło całego jeziora jest tych tras pewnie jeszcze kilkukrotnie więcej!

Nad Gardą dobrze będą bawić się miłośnicy rowerów MTB, trudnych zjazdów, ale też miłośnicy rowerów szosowych. Tutejsze podjazdy potrafią jednak dać bardzo mocno w kość, także jeśli nie czujecie się na siłach, albo chcecie obskoczyć więcej tras rowerowych niż macie na to czasu, to polecamy elektryki.

Na nas największe wrażenie zrobiła trasa na Przełęcz Tremalzo, której fragment widzicie na powyższych kilku zdjęciach. Tutaj jednak zarówno jej jak i innym trasom nie będę się już bardziej przyglądał, bo opisałem je w obszernym wpisie o trasach rowerowych nad Jeziorem Garda. Jak coś zapraszam :)

Rowerowe królestwo nazywa się GARDA. 5 niesamowitych tras dla każdego [DUŻO ZDJĘĆ!]

Sporty wodne

Jezioro Garda znane jest ze swoich regularnie wiejących wiatrów. Przez pół dnia wieje wiatr Ora, następnie później pojawia się wiejący przeciwnie Peler. Oba te wiatry wieją idealnie wzdłuż Jeziora Garda i wieją na tyle regularnie, że raczej możemy być pewni, że chociaż przez kilka dni będziemy mogli z nich skorzystać.

Dlatego też nad Jezioro Garda z całego świata ściągają miłośnicy windsurfinu, kitesurfingu, żeglarstwa i wszystkiego co łączy w sobie wiatr, wodę i ślizganie się po niej. Ja niestety tutaj doświadczenia nie mam, więc mądrował się nie będę, ale jak coś tutaj po angielsku więcej info.

No i trzeba zaznaczyć, że Garda to mekka dla nurków. Polacy biją tu rekordy aż miło, ale o tym to już gadałem we vlogu, do którego zapraszam :)

Szlaki górskie, via ferraty, wspinaczka

Według tutejszej organizacji turystycznej, w Północnej Gardzie – czyli tam gdzie byliśmy – znajduje się ponad 600 kilometrów szlaków pieszych. I ponownie jak z rowerami, trudno jest zdecydować się podczas tygodniowej wycieczki nad Gardę, które trasy wybrać.

My, z racji wielu wycieczek rowerowych nie mieliśmy za bardzo czasu na chodzenie po górach, ale mamy nadzieję nadrobić w roku 2020! ;)

Zaplanowaliśmy sobie jedną wycieczkę do schroniska Stivio pod szczytem Monte Stivio (loklizacja, a tutaj trasa), gdzie chcieliśmy zostać na noc, jednak ze względu na złą pogodę odpuściliśmy. Wielka szkoda, bo widoki są tam naprawdę niesamowite. Jest to zdecydowanie jeden z najładniejszych punktów widokowych na Jezioro Garda. Tutaj dwie fotki dzięki uprzejmości właścicieli schroniska.

Jakie jeszcze szlaki górskie warto odwiedzić w okolicy Jeziora Garda? Można by wymieniać i wymieniać. Godne polecenia są:

  • Trasa na szczyt Monte Altissimo. Do tego miejsca można dojechać rowerem albo samochodem, zaparkować i dalej udać się na kilkukilometrowy spacer w górę.
  • Trasa z Pregasima na Punta larici. Ładna pętla, ładne widoki. Do Pregasima możecie dojechać autem, rowerem lub busem B214 (google sugeruje przesiadkę w Pregasima Bivio)
  • Trasa wokoło Monte Calino. Ładna pętla, łatwo dojechać rowerem, busem czy autem z Riva del Garda.
  • Trasa ponad doliną Sarca. Wspomniana nieraz. Ładna, widokowa, niezbyt długa.
  • Bardzo widokowa, prosta trasa Ponale.

Wszystkie wyznaczone, oficjalne trasy znajdziecie na tej stronie, klikając w zielony przycisk Mountain Tour. A jeśli będzie Wam mało, to jest też sporo nieoficjalnych tras trekkingowych nad Gardą, które znajdziecie sobie w maps.me. Polecam eksperymentować jeśli macie czas i chęci.

Natomiast jeśli kogoś interesują wielodniowe wycieczki po górach z plecakiem, to są wyznaczone tutaj trzy główne trasy, które należą do tak zwanego projektu „Garda Trek – Korona Gardy Trentino”. Są to trasy, o trzech różnych długościach. Zielona pętla liczy sobie 33km, niebieska 73km i czerwona zahaczająca także o wspomniane Monte Stivio 90 km. W sumie chętnie bym taką wycieczkę kiedyś trzasnął :D

Obok szlaków pieszych, gdzie nie trzeba większych umiejętności jest tutaj również masa tras wspinaczkowych i viaferrat. Ale na tym też się nie znam, więc jak coś polecam szczegółów szukać na stronie Garda Trentino.

Tutaj znajdziecie szczegółowy opis 11 tras via ferrata, zaś tutaj wszystkie 14 sektorów wspinaczkowych w okolicy. Bawcie się dobrze!

Inne ciekawe miejsca nad Gardą?

Tradycyjnie prośba na koniec do Was. Jeśli byliście w tej okolicy, dajcie znać, które miejsca Wy polecacie. Czy te same co ja, czy może macie tutaj jeszcze coś ciekawego do zobaczenia? Chętnie sam poznam inne ciekawe miejsca nad Gardą, a osoby, które dopiero planują wycieczkę nad Gardę, też pewnie chętnie skorzystają :)

Ja dziękuję za uwagę, a jeśli uznajecie tworzone przeze mnie treści za przydatne i chcielibyście mi jakoś podziękować, to można to zrobić kupując moje książki, albo rezerwując nocleg uprzednio klikając w mój link. Dla Was cena niezmienna, a ja dostanę małą prowizję od bookingu.

Podobało się? Zostań na dłużej!

Informacje o nowych treściach wprost na Twojego e-maila. Bez spamu!
Dołącz do ponad 200 000 obserwujących osób i zgarnij jednorazową mega promocję na moje książki!

13 komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  • Hej Karol ,ja tez bylam w tym roku nad jeziorem Garda i dodatkowo zwiedzilismy Sirmione , Melcesine i miejscowosc Garda. To bardzo piekna okolice. Wybralismy sie tez do Wenecji na jeden dzien i nie zalowalismy! W drodze powrotnej zaliczylismy Bozen ( z muzeum archeologicznym) i Insbruck.
    Jesli chodzi o jezioro Garda to szczegolnie polecam Sirmione- tam tez jest piekny zamek i ruiny willi dostojnika rzymkskiego Catullo. Cos pieknego dla tych , ktorzy interesuja sie historia starozytna.
    Chyba jeszcze raz wybierzemy sie w te rejony bo jest tam naprawde pieknie, a Twoj material mnie zaciekawil.
    Tez bylam w Rival de Garda ale chyba za krotko.
    Pozdrawiam serdecznie.
    Agnieszka

  • Witam;)
    zastanawiam się jaka jest sytuacja z pakowaniem samochodem w okolicach szlaków rowerowych ponieważ wybieramy się samochodem z 10 latkiem robiącym spokojnie 35-55km lżejsze trasy. Chcemy robić raczej pętle. Ktoś może przerabiał taki temat w sezonie? Pozdrawiam.

    • Skoro macie rowery, to możecie dojechać do szlaku 1-2 kilometry :) Ale poważnie mówiąc postawicie auto gdziekolwiek w mieście a na najbliższą ścieżkę będzie bliżej niż 500m. Tam tego jest masa ;)

  • Będąc w liceum na wycieczce szkolnej (dobre kilka lat temu) byliśmy w parku rozrywki Gardaland. Dla młodych ludzi super opcja na uzupełnienie wyprawy o taką rozrywkę. Pamiętam, że wybawiłam się wtedy na zapas.

  • Hej Karolu, wczoraj wróciłam z urlopu, który spędziłam nad Gardą. Było cudownie. Mieszkłam w miejscowości Limone sul Garda. Piękne, klimatyczne uliczki, których nazwy i numery domów umieszczone są na tabliczkach otoczonych cytrynami. Wiele tras trekkingowych dookoła, z możliwością wypożyczenia sprzętu, można również wypożyczyć rower. Z Twojego polecenia zwiedziłam zamek w Arco, kamienny most, Grotta Casata Varone. Wjechałam serpentyną do Castello di Tenno, restauracja niestety nie serwowała obiadóww, bo byłam tam w porze sjesty :( Do jeziora i wioski nie zdążyłam dotrzeć. Polecam objechanie całego jeziora dookoła (ja zrobiłam to samochodem). Polecam Desenzano, Sirmione, Lazise, Bardolino, Malcesine i oczywiście Limone sul Garda, w którym mieszkałam przez tydzień. W Malcesine jest kolejka, którą można wjechać na Monte Baldo. Drugi etap kolejki jest unikatowy, ponieważ wagonik obraca się o 360 stopni w takcie jazdy. Na górze można spędzić dużo czasu, są szlaki turystyczne, restauracje, krowy z dzwoneczkami, owce… W restauracji niedaleko wyjścia z kolejki można zjeść pyszną pastę z truflami i parmezanem…. Ogólnie polecam wszystko, klimat, przepiękne , wąskie uliczki,kuchnię, możliwości czynnego spędzania czasu. Serdecznie pozdrawiam z Gdańska

  • Uwielbiam Gardę, szczególnie północną część. Mam nadzieję że szybko uda się tam wrócić.
    Lago di Ledro jest super !

  • Hej
    Wspaniałe zrobiłeś relacje i opisy. na ich podstawie właśnie szykuję się do wyjazdu. Nie widzę jednak na tej włoskiej stronie wykresów wysokościowych przy mapach tak, jak to opisałeś.
    Pozdrawiam