Poruszanie się po Malcie i Gozo. Praktyczne informacje cz.2

Przed Wami praktyczny poradnik, dzięki któremu łatwiej zorganizujecie swój samodzielny wyjazd na Maltę. Pierwsza część to informacje o tym jak tanio dolecieć na Maltę, a także jak poruszać się już bezpośrednio na miejscu, czyli wszystko o transporcie publicznym zarówno na Malcie jak i Gozo. Ceny biletów autobusowych, promów, trasy i kilka ważnych informacji, które – jeśli mielibyśmy je przed wyjazdem – znacząco ułatwiły by nam poruszanie się na miejscu. O wypożyczeniu rowerów też jest!

Aktualizacja: lipiec 2020

Drugą część Praktycznych informacji, w tym sporo ciekawych i niedrogich noclegów z podziałem na Maltę i Gozo znajdziesz tutaj: Ciekawe miejsca na Malcie i Gozo + tanie noclegi.

Jak tanio dolecieć na Maltę?

Znaczy się – w miarę tanio. Próżno szukać już lotów za kilkadziesiąt złotych, jednak aktualne ceny także nie należą do najgorszych. Subskrybenci newslettera doskonale wiedzą, że najtaniej można dostać się tam z Gdańskiego portu lotniczego im. Lecha Wałęsy, dzięki samolotom Wizzair, jednak od kilku tygodni dorwać można także tanie loty z Wrocławia (Ryanair), co z pewnością ucieszy mieszkańców południowej Polski. Szkoda, że tych połączeń nie było wtedy, kiedy my planowaliśmy wycieczkę na Maltę, gdyż znacznie zaoszczędziłoby nam to drogi, czasu i pieniędzy. Mimo wszystko bilety w cenach 200-300 zł w obie strony są chyba bardzo ciekawą ofertą. Dwie przykładowe propozycje na kwiecień.

20160320101857791_540_141_1_0

jak tanio dolecieć na maltę

 Jak dostać się na Gozo i Comino? Promy – informacje

Zanim przejdziemy do transport publicznego, autobusów i rowerów chciałem nieco napisać o przemieszczaniu się pomiędzy wyspami. Promy kursują pomiędzy Mgarr (Gozo), a Cirkewwa (Malta). Kursy są regularne, średnio co 45 minut, ostatni zaś odjeżdża w okolicach północy. Co ciekawe opłatę uiszcza się dopiero przy powrocie na Maltę, a w kierunku Gozo nikomu się za transfer nie płaci. Całkiem dobre, oszczędzające nieco papierkowej roboty rozwiązanie. Jakby co, tutaj znajduje się dokładna tabela odjazdów promów.

Na Comino i popularną Niebieską Lagunę (Blue Lagoon) także można się dostać bez większego problemu. Pływa tam kilka prywatnych firm jak Supreme, czy cominoferries.com, które za opłatą od 10 Euro dowiozą Was na samą Lagunę, opłyną wyspę, poczekają aż się wykąpiecie, poopalacie i zawiozą z powrotem. Albo też pojadą po następnych, a Was zabiorą później. Na Comino w sezonie dostać można się praktycznie z każdego portu w Malcie, jednak najlepszą (nie tylko przez to, że najtańszą) opcją jest podjechanie do Cirkewwa, czyli portu promowego i podpytanie o łodzie, jachty odpływające na leżące nieopodal Comino. Bilety kupuje się na samej łodzi.

promy Malta i Gozo

Transport publiczny, autobusy na Malcie i Gozo. Bilety, ceny, trasy

Pewnie wielu z Was zastanawia się jak działa komunikacja miejska na Malcie. Jak przykładowo dojechać z lotniska do hotelu? Albo jak dojechać do Buggiby, Valletty, Rabatu, Sliemy czy też Mdiny?

Bez obaw, komunikacja, transport publiczny na Malcie rozwinięty jest lepiej niż dobrze. Czasem trzeba na autobus trochę poczekać, czasem się spóźniają lub przyjeżdżają przed czasem, jednak jest ich bardzo dużo i dojeżdżają niemalże do każdego miejsca.

Z lotniska i na lotnisko jeżdżą autobusy oznaczone numerami poprzedzonymi literą X, np. X1, X3, X1B. Główny dworzec na Malcie, z którego odjeżdżają autobusy w każdym kierunku znajduje się zaś pomiędzy Florianą a Vallettą, dokładnie tutaj. Tam też można zakupić wszelkie bilety, w tym tygodniowe (na lotnisku także można), a także zdobyć mapę z wszystkimi trasami autobusów.

Jeszcze do niedawna można było kupić tygodniowe bilety na wszystkie autobusy zarówno na Gozo i Malcie w cenie zaledwie 6,5 Euro. Usługa co prawda się nie zmieniła, dalej obejmuje obie wyspy i kursy nocne, jednak zmienił się przewoźnik i cena karty tygodniowej (Tallinja card) wzrosła aż do 21 Euro (dla dzieci 15 Euro). Aktualny przewoźnik to Malta Public Transport.

wypożyczanie rowerów na Malcie trasy ceny

Kupić można także bilet ważny na 12 przejazdów w cenie 15 Euro. Kwestia tego, kto ile planuje jeździć, co komu się opłaci. My kupiliśmy bilet za 21 Euro, gdyż uznaliśmy, że będziemy jeździć znacznie więcej niż 12 razy i faktycznie tak było. Myślę, że warto dorzucić te kilka Euro i nie myśleć potem przez cały pobyt i nie kalkulować ile jeszcze przejazdów pozostało do końca ważności karty.

Poza tym ceny biletów jednorazowych wynoszą 1,5 Euro. W sezonie letnim zaś – od połowy czerwca do połowy października drożeją one (i tylko one) do 2 Euro. Poza tym przez cały rok obowiązują też jednorazowe bilety na linie nocne (oznaczane np. N3, N11).

Na Gozo także nie ma większego problemu z transportem. Tutaj tylko trzeba zauważyć, że ruch odbywa się przez główne miast – Rabat, więc gdziekolwiek chcecie dotrzeć, to zawsze musicie jechać najpierw do Rabbatu..

Dla zainteresowanych, więcej informacji praktycznych o Malcie na podrozniczo.pl

Tak wyglądają wszystkie trasy autobusów na Malcie i Gozo. Koniecznie zabierzcie sobie taką mapkę na dworcu głównym w Valletcie. Jeśli zapomnicie, kliknijcie w obrazek i pobierzcie sobie na telefon wersje w wielkiej rozdzielczości.
Tak wyglądają wszystkie trasy autobusów na Malcie i Gozo. Koniecznie zabierzcie sobie taką mapkę na dworcu głównym w Valletcie. Jeśli zapomnicie, kliknijcie w obrazek i pobierzcie sobie na telefon wersje w wielkiej rozdzielczości.

O transporcie, autobusach na Malcie to niemal wszystko. Chciałem jeszcze uczulić Was na to, żeby przychodzić na przystanki nawet 10 min przed odjazdem, gdyż kierowcu autokarów mają w zwyczaju przyjeżdżać szybciej i jeśli już jesteście i widzicie nadjeżdżający autobus (czy to na Malcie czy Gozo) koniecznie kiwnijcie mu, aby się zatrzymał na przystanku. Inaczej nawet nie przyhamuje – co też pewnie, przez wiele takich omijanych przystanków skutkuje tym, że busy przyjeżdżają szybciej niż to mówi oficjalny rozkład jazdy.

Rowerem na Malcie. Wypożyczalnie, warunki, trasy

Nie byłbym sobą, gdybym nie wspomniał o warunkach i możliwościach zwiedzania Malty na rowerze. Co prawda zarówno ani na Gozo, ani na Malcie nie jeździłem rowerem, jednak bądź co bądź, mimowolnie, z przyzwyczajenia zawsze każde miejsce oceniam właśnie pod tym kątem.

Zatem gdzie można wypożyczyć rower na Malcie? Owszem, bez najmniejszych problemów znajdziecie wypożyczalnie zarówno na Gozo jak i na Malcie. Jest ich nawet dość sporo, często w oczy rzuca się napis „Bike Hire”, jednak jakość rowerów, które w takich prywatnych, małych wypożyczalniach widziałem raczej nie była zbyt wysoka. Być może na Maltę są one wystarczające, jednak bałbym się na co poniektórych rozpędzić z górki.

Oglądaj więcej panoram interaktywnych z Malty i nie tylko.

Jest też kilka większych wypożyczalni, które świadczą nieco wyższe usługi, ich nazwy, lokalizacje i strony poniżej. Ceny za wypożyczenie rowerów zaczynają się od 12 Euro za dzień, 90 Euro za tydzień. Proponuję jednak rozważyć przy całotygodniowym wypożyczeniu, czy nie bardziej opłaca się wziąć rower samolotem ze sobą. Niby trochę więcej zachodu, ogarniania, jednak spokojnie 100 zł w kieszeni.

  • Wypożyczalnia na lotnisku – Hertz bike hire,
  • Firma Gozo Adventure, z siedzibą w Victorii. Nie tylko oferują wypożyczenie rowerów, ale także kajaków, sprzętu do wspinaczki, czy też do nurkowania, wraz z kursem.
  • Wypożyczalnia rowerów z siedzibą w Buggiba – Ecobikes. Nie tylko wypożyczają rowery, ale także dowożą i odwożą od klienta i organizują wyjazdy zarówno na Malcie jak i Gozo.

Jeśli miałbym coś zasugerować, to rower polecam zabrać na Gozo lub też południową część Malty, gdyż zwyczajnie jest tam mniej miejscowości i samochodów. Co do warunków, to oceniam je na dość trudne. Oczywiście nie jest to Pamir, ani nawet Rumunia, jednak dla przeciętnego, nie posiadającego zbytnio kondycji wycieczkowicza, te krótkie, ale ostre podjazdy w połączeniu z silnym wiatrem mogą stanowić sporą trudność.

Przydało się? :)

Jeśli chcecie mi jakoś zrobić „dobrze” i podziękować za robione materiały, możecie kupić moje książki, mój kurs filmowania i montażu, albo rezerwować noclegi z mojego linku do bookingu. Czy to podczas wycieczki w miejsca opisane w tym wpisie, czy podczas każdej innej. Pamiętajcie o mnie rezerwując noclegi ;)

Link ten w razie czego znajdziecie na dole klikając w baner, albo wchodząc tutaj. Rezerwując przez ten link booking odpala mi drobną prowizję na piwo. Dla Was cena jest bez zmian, a ja mogę rozwijać siebie, bloga i kanał. Oboje na tym skorzystamy. Dzięki ;)

Podobało się? Zostań na dłużej!

Informacje o nowych treściach wprost na Twojego e-maila. Bez spamu!
Dołącz do ponad 110 000 obserwujących osób i zgarnij jednorazową mega promocję na moje książki!

68 komentarzy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *