15 niesamowitych atrakcji na Malcie i Gozo! Porady praktyczne, noclegi, ceny, mapa

O tak – Malta i Gozo obok Krety, Cypru i Izraela są zdecydowanie jednym z najczęstszych wakacyjnych wyborów Polaków. I dobrze! Po ostatnim praktycznym tekście dotyczącym transportu publicznego na Malcie i Gozo, czas na tekst, który zainteresuje z pewnością większe grono osób, mianowicie – zestawienie 15 najlepszych atrakcji na Malcie. Na Malcie i Gozo! Oczywiście moim zdaniem.  Gdzie koniecznie trzeba jechać, co warto zobaczyć, a co można sobie odpuścić. Będzie także nieco o noclegach, cenach podstawowych artykułów, a na sam koniec kilka interesujących ciekawostek. Gorąco zapraszam, dużo świetnych widoków i miejsc z duszą!

Aktualizacja: lipiec 2021

Jeśli szukasz fajnych noclegów na Malcie i Gozo przejdź od razu do punktu 14 i 15.

Czy tydzień to wystarczająco na Maltę i Gozo?

Wycieczka na Malcie trwająca siedem dni, to zdecydowanie optymalny okres czasu. Z dwóch powodów. Po pierwsze z tego powodu, że Malta jest na tyle mała (Gozo mniejsze!), że z powodzeniem można odwiedzić wszystkie atrakcje i ciekawe miejsca. A jeszcze zostanie Wam kilka dni na plażowanie i obijanie się. Choć my tam nie jesteśmy fanami plaż, więc cały dzień jeździliśmy po wyspie i raczej nie odpoczywaliśmy. Ale co kto lubi!

Jeśli miałbym jednak radzić jak rozłożyć czas, pobyt pomiędzy Maltę a Gozo, to gorąco zachęcam do spędzenia dłuższej chwili na Gozo. Nie sugerujcie się jej małymi wymiarami, nie oceniajcie po pozorach. Gozo jest piękna, spokojna, wolna od tłumów i pod tymi względami zdecydowanie na głowę bije samą Maltę. I powie Wam to każdy, kto Maltę odwiedził. Gozo robi wrażenie nieporównywalne do Malty i jej szybkie objechanie lub (olaboga!) ominięcie byłoby grzechem pierwszej kategorii. Sami byliśmy na Gozo w sumie 2,5 dnia i nawet jeśli pod koniec wszystko już zobaczyliśmy i nieco się nudziliśmy to sam fakt tak pięknej i spokojnej okolicy powodował, że aż nie chciało się wyjeżdżać na zatłoczoną Maltę.

To samo wybrzeże

Malta – pogoda i temperatury na Malcie

Planujecie wakacje na Maltę i zastanawiasz się kiedy jest najlepsza pogoda? Kiedy temperatury na Malcie są dla Ciebie optymalne i kiedy jechać? Poniżej podrzucam wykres pogody na Malcie z podziałem na temperaturę i opady deszczu. Jeśli więc lubisz mocne słońce i upał, to oczywiście idealnym będzie dla Ciebie okres wakacyjny. Natomiast jeśli wolisz nieco chłodniejszą pogodę, a przy okazji mniej ludzi, to wybierz okolice naszej wiosny, albo jesieni. A nawet w zimę pogoda na Malcie jest nawet spoko!

Ciekawe miejsca i atrakcje na Malcie. Co warto zobaczyć?

Przejdę jednak już do meritum tego przewodnika, czyli do ciekawych miejsc i atrakcji na Malcie. Malta nie jest wielka, ale jest tutaj takie zagęszczenie wszelkiej maści pięknych miast, fortec, zabytków, zatok, plaż i innych atrakcji turystycznych, że głowa może rozboleć. Nie da się zobaczyć wszystkiego, jednak przy umiejętnym rozłożeniu czasu i trasy można zobaczyć wszystkie te najciekawsze i najbardziej znane, ale także i wpleść jeszcze kilka innych, położonych nieco na uboczu turystycznych szlaków miejsc. O tym wszystkim poniżej.

Trasa jaką obraliśmy zaczynała się od Valletty, skąd przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, przez Slieme i Buggibę udaliśmy się na zachód w stronę Gozo. Stamtąd po 2,5 dnia wróciliśmy znów na część główną archipelagu. Dalej już południowym wybrzeżem, przez Rabat, Mdinę, Dingli pojechaliśmy na sam wschód do rybackiej miejscowości Marsxlokk, gdzie podziwiać można liczne, kolorowo malowane łodzie.

Zacznijmy jednak od ogólnego rzutu na wszystkie atrakcje Malty, czyli od…

Mapa Malta – atrakcje z lokalizacjami

Jest to Mapa z wszystkimi wymienionymi w tym tekście atrakcjami, zabytkami i ciekawymi miejscami na Malcie. A może jest ich nawet kilka więcej! Mapa ta jest interaktywna, czyli możecie ją sobie przybliżać, oddalać, klikać w pinezki i oglądać oznaczone na niej atrakcje. Z lewej macie wysuwane menu (lewy góry róg), gdzie możecie podejrzeć wszystkie od razu. A jak zechcecie, to i skopiować tę mapę Malty do telefonu i korzystać podczas Waszej wycieczki po Malcie. Powodzenia!

Wszystkie drogi prowadzą do i z Valletty

Stolica Malty, główny ośrodek turystyczny i komunikacyjny. Zagęszczenie zabytków jest tutaj jednym z największych na świecie. Nie będę rozwodził się jednak nazbyt mocno o samej Valletcie i okolicach, gdyż poświęciłem już temu miastu i jego najciekawszym atrakcjom cały, osobny artykuł. Jeśli ktoś zainteresowany, po prostu odsyłam tutaj: Valletta. Zwiedzanie, ciekawe miejsca

A tutaj tylko zdjęcie naszego noclegu na zachętę!

Mellieha – warto zobaczyć na Malcie!

Zawsze przed wyjazdem wertuję dane miejsca pod kątem ciekawych widoków, niezłych kadrów. Jeden z nich właśnie znalazłem w miejscowości Mellieha znajdującej się w połowie drogi między Buggiba a portem promowym w Cirkewwa. Piękne wzgórze, a na nim kościół, zaś w dole skrząca się w promieniach zachodzącego słońca zatoka o tej samej nazwie co miejscowość. Świetny kadr, choć panorama nieco mi się przepaliła. Nie jest łatwo zrobić dobrą pod słońce.

Mellieha to zdecydowanie jedno z tych miejsc, które trzeba zobaczyć na Malcie!

Jakby coś tanie noclegi w Mellieha można dorwać tutaj. 

_MG_9714

złap za środekp przesuń w bok

Atrakcje Malty. Tajemnicze koleiny i jaskinie 

Na wschód od Dingli, dokładnie w tym miejscu znajdują się starożytne, wyżłobione w kamiennym podłoży koleiny. Można znaleźć je w wielu miejscach na Malcie i Gozo, jednak te tutaj są najbardziej imponujące, tworzą nawet tak zwane skrzyżowania i węzły. Biegną do siebie równolegle, prostopadle, zwężają się, wchodzą w ostre zakręty. Prowadzą pod górę i z górki. Przez ich natłok miejsce to często nazywane są Clapham Junction, od najbardziej ruchliwej stacji kolejowej położonej w Londynie. W okolicy znajduje się także dużo starożytnych jaskiń, których pochodzenie i wykorzystanie takżę nie do końca jest znane.

Jeśli ciekawi Cie więcej informacji o koleinach, a także jaskiniach odsyłam do osobnego tekstu, który już niedługo na blogu.

Jaskinie na Malcie    koleiny skalne tory gozo malta

Co jeszcze zobaczyć na Malcie? Wioska Popeya!

Opuszczamy Gozo i udajemy się jak już pisałem w kierunku południowym Malty. Jednak zanim pojedziemy w stronę Mdiny, zatrzymujemy się na chwil kilka w wiosce marynarza Popeyea – Popeye Village. Z pewnością znacie gościa – to ten lubiący rywalizację, bójki, mający jednak dobre serce miłośnik szpinaku.

W roku 1980 kręcono tutaj film na podstawie znanego, amerykańskiego komiksu. W rolę głównego bohatera tejże musicalowej komedii wcielił się sam Robin Williams, który – co ciekawe – wtedy był zupełnie nieznanym aktorem i była to na dobrą sprawę jego pierwsza tak poważna rola aktorska.

O ile film raczej nie jest arcydziełem kinematografii, o tyle sama wioska to naprawdę unikat. Budowano ją przez 7 długich miesięcy. Zbudowano kilkanaście drewnianych domów, kościół, sklep, mały port czy cmentarz. Całość wkomponowana jest w wydawałoby się stworzoną do tego celu zatokę, którą znaleźć można w tym miejscu. Co ciekawe, producenci filmowi chcieli rozebrać wieś po zakończeniu kręcenia zdjęć, jednak władze Malty szybko ją przejęły i zrobiły z niej typową, kolorową i głośną atrakcję turystyczną. Ceny biletów może nie należą do najmniejszych (od 12 Euro), jednak jadąc z dziećmi sądzę, że warto wpaść, gdyż można spędzić tutaj i pół dnia na grach, zabawach i innych atrakcjach.

wioska popeye bilety ceny wioska popaja malta atrakcje turystyczne malta

Wycieczka po Malcie. Do miasta Mdina i Rabat

Kiedyś Mdina, ówczesna stolica, odgrodzona od Rabatu wielką fosą stanowiła osobną jednostkę, dziś zaś tworzy wraz z rabatem praktycznie jedno miasto. Oba oczywiście warto zobaczyć, choć to Mdina jest tutaj oczywiście tym magnesem przyciągającym turystów. Przechodząc po jej kamiennych chodnikach czuć, że ma się styczność z czymś wiekowym, z czymś, co miało niegdyś wielkie znaczenie. Mdina to zdecydowanie miejsce, które trzeba zobaczyć na Malcie. Kapitalna rzecz.

Więcej informacji i ciekawostek: Mdina. Zwiedzanie, ciekawe miejsca w okolicy.

Mdina ciekawe miejsca zwiedzanie

Błękitna Grota na Malcie

Jadąc dalej na wschód, na południe od lotniska, nieopodal wsi Qrendi znajduje się wielka atrakcja Malty, czyli – Blue Grotto. Miejsce ładne, choć zbyt na wyrost przerobione na turystyczną maszynkę. Jakoś niezbyt przypadła mi cała okolica do gustu, mimo naprawdę fajnych widoków. Kiedy piąta już osoba zaczepia mnie, czy aby nie chcę rybki z grilla, zaczynam się denerwować i dane miejsce od razu spadam w moim osobistym rankingu, nawet jeśli jego największej atrakcji jeszcze nie widziałem. Mimo wszystko oczywiście warto na kilka chwil podskoczyć i zobaczyć tę wyjątkową atrakcję Malty. Choć źle podaną…

_MG_1915 wybrzeże Malta ciekawe miejsca rejsy ciekawe miejsca Malta

W spokojne dni można wykupić sobie rejs łudeczką pomiędzy podwodnymi jaskiniami

W spokojne dni można wykupić sobie rejs łódeczką pomiędzy podwodnymi jaskiniami

Atrakcje na Malcie wschodniej – rybacka wioska

No i na same zakończenie pobytu na Malcie podskoczyliśmy do rybackiej wsi położonej na samym wschodzie Malty niedaleko miejscowości Marsxlokk. Miejsce ciekawe, choć także raczej nastawione na turystykę niż aktywny wypoczynek. W zatoce stacjonują dziesiątki, w sezonie może nawet setki rybacki łodzi. Bujają się na niewielkich falach, nie wiadomo czy na pokaz, czy faktycznie wszystkie czekają na swoje rybackie rejsy. Faktem jednak jest, że Marsxlokk jest jednym z tych miejsc na Malcie, które warto zobaczyć.

Autobusy z La Valletty dojeżdżają tutaj w miarę regularnie, jadą nie dłużej niż 35 minut.

co warto zobaczyć na Malcie i Gozo rybacy na Malcie wioska rybacka zatoka Marsxlokk

Co zobaczyć na Gozo? Wsie Xewkija i Nadur

Oh wreszcie Gozo. Piękne, spokojne, wolne od tłumów i trąbiących samochodów. Przynajmniej w większości. Na początek wschodnia część Gozo. Za nasza bazę wypadową mieliśmy miejscowość Nadur, skąd bez większych problemów obskoczyliśmy w dwa dni całą wyspę.

W okolicy Nadur najciekawsze zdecydowanie są północne wybrzeże i jego zatoka Ramla (Ramla Bay), a także południowe klify blisko Sannat i Ta Cenc. Najpiękniejsze jakie w życiu widziałem. Oszałamiają, powalają na kolana. Koniecznie musicie wpaść na zachód, a jeszcze lepiej na wschód słońca.

Kilka zdjęć z opisem.

Robi wrażenie kliff co?

Przepiękne słońce

Plaże na Malcie i Gozo

Tutaj północ i zatoka wraz z plażą Ramla. Nieopodal jaskini Calypso
Tutaj północ i zatoka wraz z plażą Ramla. Nieopodal jaskini Calypso

Atrakcje Gozo – Solniska Marsalforn

Dalej na północy, w okolicach Marsalforn, gdzie znajduje się jedna z popularniejszych plaż na Gozo, znaleźć można znane solniska, gdzie od setek lat, dzięki odparowywaniu wody pozyskuje się sól. Bardzo ciekawe, godne polecenia miejsce.

Marsalforn na gozo zatoka Solniska sól na gozo Salt Pans na gozo

Co zonaczyć na Gozo? Azure window już nie

Cel wizyt wszystkich wycieczkowiczów na Gozo. Jego zachodnia lokalizacja świetnie wpływa na równomierny rozwój wyspy, gdyż aby tam dotrzeć z portu (zlokalizowanego na wschodzie) przejechać trzeba całą wyspę. I faktycznie wszyscy tam jeżdżą, w żadnym innym miejscu na Gozo nie widziałem tylu ludzi. Miejsce jednak robi wrażenie, nie wypada nie podjechać busem z Victori i nie posiedzieć kilka chwil wsłuchując się w rozbijające się o wybrzeże fale. Bardzo klimatycznie.

aktualizacja marzec 2017: Niestety Azure Window się zawaliło. Obawiam się, że niestety mniej osób będzie decydowało się na zwiedzanie teraz Gozo, jednak… może będzie jeszcze bardziej klimatyczne niż wcześniej?

Azur window okno Gozo Atrakcje turystyczne malta Ciekawe miejsca na Malcie

Ceny na Malcie

Ponownie, jak w przypadku Cypru, także nie jest tanio, jednak można pobyć tutaj tydzień i wcale za mocno nie splajtować. O ile za oglądanie każdych kamieni, archeologicznych zabytków, czy innych atrakcji jak wioska Popeya kroi się nieprzyzwoicie duże pieniądze (średnio 8-10 Euro), to z jedzeniem nie ma znowu tak źle. Poniżej kilka przykładowych artykułów spożywczych, napojów czy dań:

 • Piwo – od 0.60 Euro
 • Chleb – od 1 Euro
 • Woda mineralna – od 0.50 Euro
 • Coca-cola 2l – 1.5 Euro
 • Mleko 1l – 0.8 Euro
 • 10 jajek – 1.6 Euro
 • 1kg bananów – 1.5 Euro
 • Angielskie śniadanie – 5 Euro
 • Kawa, herbata w restauracji – od 1 Euro
 • Falafel czy inne dania w syryjskim fastfoodzie przed Vallettą – 0d 3 Euro.
 • Ceny obiadów w restauracjach – od 7 Euro za spagetti w górę

Malta noclegi

Mała prośba na początek :) Wszystkie propozycje, które podaję są rzetelnie sprawdzone i warte swojej uwagi. Podaję miejsca tylko godne polecenia. Jeśli chciałabyś lub chciałbyś mi wynagrodzić jakoś pracę nad blogiem, pisanie tego i innych tekstów – zarezerwuj nocleg na Malcie lub Gozo z któregokolwiek z podanych w tym wpisie linków – nawet linku prowadzącego do ogólnej wyszukiwarki. Dla Ciebie to cały czas ta sama cena, a ja dzięki temu dostanę od bookingu, motywującą mnie do dalszego rozwijania bloga. Dziękuję z góry! :)

Tutaj jest już nieco drożej. Hoteli jest ogromnie dużo, mam wrażenie, że co trzeci budynek na Malcie (zwłaszcza w okolicach Sliemy, Gziry czy St Julian’s) to miejsce świadczące usługi noclegowe, jednak nie znaczy to, że noclegi przez wielką konkurencję są tanie. Trzeba się nieco naszukać, żeby znaleźć coś sensownego. Przysiadłem nieco nad tym i stworzyłem listę najtańszych i najbardziej sensownych (ze względu na stosunek komfort-cena) noclegów na Malcie i Gozo. Zacznijmy od samego serca Malty.

 • Hotel Ursulino – spaliśmy tam dwie noce i szczerze powiem – w życiu nie spałem w lepszym hotelu i nie miałem lepszego widoku z tarasu. Standard, śniadania, pokoje – bajka. Zresztą 5 gwiazdek mówi samo za siebie. Jedyny problem to cena. Mi udało się dorwać mega promocję za 400zł (2dni 2 osoby), być może akurat na Wasz termin też będzie (kliknijcie w nazwę i wprowadźcie datę)
 • Hotel Castille – jeśli jednak akurat cena jest dla Was zbyt wysoka, polecam ten Hotel. Tańszego w Valeccie nie znajdziecie. Serio. Około 200zł/osobę i 320zł/2 osoby. Także centrum miasta, śniadanie w cenie.
 • Jeśli dalej nic sensownego nie możecie znaleźć w mieście Valetta polecam poszukać tutaj. Wpisać datę, kliknąć „najniższa cena”. Na bank coś znajdziecie innego.
 • O dziwo niedrogie noclegi można także dorwać w turystycznym St Julian’s. Kliknijcie tutaj i poszukajcie. Podczas naszego pobytu były miejscówki nawet poniżej 100zł/osobę co na Malcie zdarza się wybitnie rzadko.
 • Co do innych stron Malty, polecam okolice Mdiny i Rabatu. Wybór może nie jest super wielki, ale można dorwać też coś fajnego. Ja znalazłem promocję w Point de vue. Hotel polecam, śniadania rewelacyjne. No i zaraz przy starym mieście Mdiny. Baza wypadowa na południe na kilka dni doskonała.
 • Inne popularne miejscowości noclegowe to (po kliknięciu przekierowanie do najtańszych noclegów): SilemaSt Paul’s Bay. Jednak to zdecydowanie dla fanów imprez, kurortów, basenów i kąpieli w morzu.
 • No i na koniec ogólna wyszukiwarka noclegów na Malcie. Wrzucam, ponieważ mam świadomość, że Malta jest mega turystyczna i często w powyższych może już nie być miejsc i możecie mieć potrzebę znalezienia czegoś samodzielnie. Klikacie datę i potem „najniższa cena”.

Noclegi na Gozo

Osobiście polecam spać na obrzeżasz, nie zaś w Rabacie. Gozo jest świetnie skomunikowane (patrz: transport publiczny na Malcie i Gozo), więc faktycznie nie ma sensu spać w centrum miasta. Zdecydowanie bardziej sugerowałbym przyjrzeć się małym wioskom. Jak choćby moja ulubiona Nadur! Mianowicie:

 • Quaint Hotel – spędziliśmy tutaj 1 noc. Hotel świetnie położony, ogólnie bardzo polecam miejscowość Nadur. Była to chyba najspokojniejsza wieś w jakiej byliśmy. Po zmroku praktycznie żywego ducha, cisza, pełen relaks. Można odpocząć od zgiełku Malty. Hotel jest dość drogi, polecam jednak zerknąć i sprawdzić – być może dorwiecie jakąś promocję tak jak my i zmieścicie się w 350 zł za 2 noce dla 2 osób.
 • Blue Holiday Ramla – jeśli jest zbyt drogo, polecam ten – znacznie tańszy. Super lokalizacja i komfort a cena za noc około 160zł/2 osoby co czyni go najtańszym w okolicy.
 • Jeśli wolicie zaś spać bliżej morza polecam bardziej turystyczną miejscowość Marsalforn (ale też jakoś bez przesady). Tutaj znajdziecie kilak tanich noclegów w okolicy. Na uwagę zasługują też miejscowości: Xagħra i niewielkie Għarb. Zwłaszcza to drugie.
 • A jeśli dalej nic znaleźć nie możecie wrzucam także ogólną wyszukiwarkę noclegów dla Gozo. Może uda się coś fajnego dorwać w promocji! Trzymam kciuki. :)

Noclegi na Malcie Gozo Nadur Ceny noclegów na Malcie gozo

Niestety na temat couchsufringu się nie wypowiem, gdyż podobnie jak z autostopem podczas tego wyjazdu nie korzystaliśmy. Wyjazd miał być wypoczynkowy, nastawiony na pobycie w wzajemnym towarzystwie. :)

Porady praktyczne – Malta i Gozo

Tutaj jeszcze w punktach napiszę o wszystkim tym, na co zabrakło miejsca powyżej. Praktyczne informacje dotyczące Malty, ciekawostki i ogólne porady, dzięki którym łatwiej zaplanujecie swoją wycieczkę na Maltę i Gozo. A zachęcam naprawdę do samodzielnego planowania ;)

 • Na wyspie jest ruch lewostronny.
 • Gniazdka są angielskie, więc albo potrzebna jest przejściówka, albo trzeba kluczem odblokować takie gniazdko, aby włożyć do niego „naszą” wtyczkę. Zapytajcie ludzi, pokażą Wam jak.
 • Także z Wielkiej Brytani przywędrowały tutaj słynne, czerwone budki telefoniczne, czy też skrzynki na listy
 • Malta to również piękne plaże. Odsyłam zainteresowanych do tekstu Motyli: Najlepsze plaże na Malcie i Gozo
 • Powierzchnia  całego archipelagu wynosi mniej więcej tyle, ile ma Kraków.
 • Na Malcie stacjonował przez 300 lat Zakon Maltański, od którego pochodzi tzw. krzyż maltański. Nie jest on co prawda oficjalnym herbem, ani symbolem Malty, jednak widać go w wielu miejscach. Jest także w herbie wielu miejscowości czy gmin w Polsce – np. Elbląga, Rzeszowa czy Wejherowa.
 • Stolica kraju Valletta jest najdalej wysuniętą na południe stolicą Europy
 • Malta była połączona kiedyś z Afryką, o czym mają świadczyć znalezione na wyspie podobno szczątki prehistorycznych nosorożców czy słoni.
 • Zagęszczenie kościołów jest tutaj ponad trzykrotnie większe niż w Polsce
 • Więcej praktycznych informacji znajdziecie też u Anity: Malta przewodnik, a także Łukasza w tekście Malta i Gozo praktyczne informacje

 

PL – Pozostałości po czasach panoszącego się Imperium Brytyjskiego na Malcie. ENG – Malta remained under British control until the end of the Treaty of Paris of 1814. The islands were seen as being of key strategic significance, lying between Gibraltarand the Suez Canal, and became an important shipping station on the sea route betweenGreat Britain and British India. As a result, Malta became the headquarters of the British Mediterranean Fleet until the 1930s Cc: @visitmalta, @maltaphotography @lovemalta #widokZrana #visitmalta #Malta #Gozo#calypsocave #saltpans #instatbn #podróże#traveling #landscape #travelawesome#traveladdicted#travelblog #travelbug #traveldiary#traveldeeper #traveldudes #travelstoke #bbctravel #lonelyplanet #passportready#mytinyatlas #landscapelovers #travel

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Karol Werner (@kolemsietoczy)

 

Inne ciekawe miejsca i atrakcje na Malcie?

Na koniec pytanie dla Was, do osób, które już były na Malcie i chciały być może podzielić się swoimi typami, miejscami, których tutaj nie opisałem, a które także warto zobaczyć. Napiszcie w komentarzach Wasze typy! To samo tyczy się praktycznych porad, cen, noclegów i tym podobnych. Do następnego!

Karol Werner

Podobało się? Zostań na dłużej!

Informacje o nowych treściach wprost na Twojego e-maila. Bez spamu!
Dołącz do ponad 200 000 obserwujących osób i zgarnij jednorazową mega promocję na moje książki!

49 komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 • Cypr to również piękne plaże. Odsyłam zainteresowanych do tekstu Motyli: Najlepsze plaże na Malcie i Gozo – poczepiam sie trochę :) to Cypr czy Malta?

 • Do Marsaxlokk warto się wybrać w niedzielę rano na pyyyszny targ rybny :) łódką można zabrać się w krótki rejs, miejscowi sami proponują, a potem zjeść pyszną zupę rybną – niebo w gębie.

 • Co do noclegów to na Malcie stosunkowo tanio jest w St. Paul’s Bay. Na Gozo w Malsarforn jest wiele mieszkań i pokoi do wynajęcia, szukałam na booking i tripadvisor, do wynajęcia za 50-75 zł za osobę za noc – na sierpień. Z tym, że rezerwowałam kilka miesięcy wcześniej.

 • Mdina przypomniała mi La Cadiere d’Azur ;) Uwielbiam takie klimatyczne, południowe miasteczka położone na wzgórzach. W południowej Francji jest ich pełno, we Włoszech zapewne też. Jeśli sie ma szczęście to można trafić do takich, które nie wymierają wraz z końcem sezonu wakacyjnego i które funkcjonują nie tylko dla turystów. Do Francji się nie wybierasz przypadkiem? :)

 • Każdy region inny pod względem ukształtowania terenu i charakteru zabudowy, Alpy, Pireneje, Masyw Centralny, dwa morza i ocean, zamki nad Loarą i twierdze Katarów, dobre wino i pyszne sery za pół darmo… Kraj stworzony dla rowerzystów ;)

 • Hm, Zachęcasz do komentarza, więc niech będzie. Czy cos jest ciekawe, to zależy, kto się czym interesuje. Dla mnie najciekawsze były najstarsze zabytki Malty, czyli liczące sobie ponad 5000 lat świątynie Ħaġar Qim i Mnajdra. Szkoda tylko, ze są one przykryte czymś w rodzaju namiotu i nie sposób zrobić dobrego zdjęcia. A Hypogeum Ħal Saflieni to zupełny unikat – podziemna budowla z okolo 2500 przed naszą erą. Ale liczba zwiedzających jest bardzo ograniczona i bilety trzeba rezerwować przez internet na długi czas naprzód. Ale wrażenie robi niesamowite. No i jeszcze jest Mosta – rotunda wzorowana na Panteonie, z kopułą czwartą co do wielkości w Europie.

  • Hej bardzo dziękuję za komentarz, widziałem ten namiot i się rozmyśliliśmy… jakoś odebrało mi to przyjemność z oglądania, choć rozumiem takie zachowanie.

   • Co do Hypogeum to jest sposób by kupić bilet na miejscu. Codziennie z samego rana można kupić bilety w Muzeum Sztuki w Valletcie. Zdaje się 2 razy po 10 biletów (na dwa wejścia). Chyba na 16-tą i na którąś jeszcze (nie pamiętam dokładnie na którą). Tylko trzeba być wcześniej niż otwarcie muzeum, bo można nie zdążyć. Cena trochę wyższa niż w internecie, bo zdaje się 35 €.

    Co do namiotów, to zaczynają być nimi przykrywane kolejne świątynie. Niestety zdjęć już się nie zrobi takich jak kiedyś. :( Ale za to miejmy nadzieje dłużej świątynie postoją. Oprócz samego zwiedzania Ħaġar Qim i Mnajdry można sobie jeszcze pochodzić po okolicy ścieżką „przyrodniczo-krajoznawczą”.

 • Witam …mysle o urlopie na Malcie- moze polowa Sierpnia …Ale nie mam pojecia ….jakie miejsce wybrac.Czy Valetta jest fajna ?-jako baza…czy lepeij jechac na Gozo …-sprawdze ceny przez Airbnb -pokoje -bo budzet mam sredni. -lubie male miasteczka …–ale nie caaalkiem spokojne…- wole miejsca mniej komercyjne…-co nie znaczy ze nie ma byc tam ludzi :) -jakis fajny klimat -stare miasto itd…moze Valetta jest ok??? -mysle ze bede jezdzil autobusami..pozdrawiam i dziekuje

  • Zdecydowanie Gozo, jeżeli blisko morza to Qbajjar, bo obok Marsalform jest za głośne.(czyli 500 metrów dalej). A jeśli lubisz małe miasteczka to każde oprócz Rabatu. Miałam kwaterę ze strony AirBnB, szukaj Victora, ma kilkanaście mieszkań, dobra cena, ale patrz na lokalizację bo możesz wylądować pod knajpami na głównej promenadzie Marsalform.

   • Dzieki!
    z informacji -widze ze wszyscy polecaja Gozo-tam np. wioske Xlendi itd….chyba tam sie zatrzymam..ale widze ze tam sa glownie drogie hotele…wszedzie booking.com i inne podobne ofery -sprawde AirBnB

 • Spędziłam 2 tygodnie na Gozo i jeżeli ktoś mi mówi, że zobaczył cale Gozo w 1 dzień, to jestem więcej niż zdziwiona. Zrobiłam 500 km. samochodem po Gozo i 300 po Malcie na trzech osobnych wycieczkach. Byłam z mężem w lipcu, temperatura +35, wody około 26 stopni. Przez dwa tygodnie wyrzuciłam nawigację, posługiwałam się dobrą mapą i rozmowami z tubylcami. To dzięki tym długim rozmowom wiedziałam, gdzie pojechać, żeby dobrze i tanio zjeść, gdzie na Gozo kupić wino, sery czy rybę. Podczas święta św. Jerzego na murku spędziliśmy dwie godziny z emerytowanym profesorem historii, który opowiadał nam o zabytkach Rabatu i cytadeli. Może po prostu lubię poznawać ludzi. pół dnia na „plaży”, pół jeżdżenie i zwiedzanie. I nic na Gozo i Malcie nie jest takie, jak przeczytałam w przewodniku a polecane tam restauracje świeciły pustkami, gdy obok było pełno.

  • Tak najlepiej …ja wszedzie rozmawiam z miejscowymi ….a wedlug ciebie gdzie najlepiej zatrzymac sie na Gozo? …lubie wioski rybackie ..plaza -ale tez fajnie wieczorem pobyc w jakims barze-malej tawernie —co myslisz o Xlendi? i jak znalezdz tani nocleg..? booking com nie jest tanie …Dzieki i pozdrawiam (sory za ortografie -ale od dziecka mieszkalem za granica (:

  • Zgadzam sie .Malta i Gozo w jeden tydzien to ulanskie wyscigi i zaliczanka,Bylam 2 tygodnie zobaczylam miejsca o ktorych piszesz i wiele innych ale mam ogromny niedosyt i wroce w kwietniu na dluzej.Ludzie tam sa cudni ale w pospiechu sie tego nie zauwazy.Juz sie ciesze.Pozdrawiam.

 • Wioskę Popeya można polecić każdemu. Trochę drogo kosztuje wejściówka, ale za to można się odciąć od rzeczywistości na jakiś czas. Kto był, to na pewno potwierdzi. Prawda?

 • Gozo zwiedzałem w sposób jaki chyba najbardziej lubisz, czyli na rowerze :) To malutka wyspa, na której wszędzie jest blisko, bez problemu można wypożyczyć rower, a do tego ruch na wyspie jest bardzo mały.

 • dzięki serdeczne , chyba się tam wybierzemy, Karolu mam pytanie, czytałam że trzeba rezerwować w lipcu bilety wstępów do atrakcji, czy masz może jakiś namiar na stronę gdzie znajdę te bilety, wiem lipiec jest masakryczny ale , pozdrawiam Basia

 • Malta jest przepiękna – łączy w sobie zarówno kameralność, jak i piękno typowo turystycznego miejsca. Pamiętam, że jak byłam pierwszy raz to czułam się zarówno jak nad polskim morzem, ale jednocześnie czułam ten zagraniczny „vaibe”. I tak jak piszecie – pogoda w tym kraju to prawdziwe złoto, przez ponad tydzień nie było ani krzty deszczu. My byliśmy akurat na wczasach zorganizowanych przez Itaka i jakkolwiek Malta jest super, to samo biuro naprawdę beznadziejne. Nie polecamy. Lepiej zorganizować na własną rękę.

 • Piękne, fachowe zdjęcia. Póki co nigdzie się z Polski na wakacje nie wybieram,ale miło popatrzeć na takie klimatyczne widoki.

 • Maltę uwielbiam i przyjeżdżamy tam co roku. Na Gozo jednak byłem tylko raz i objechaliśmy wyspę autobusem Hop On Hop Off. Czuję, że to zdecydowanie za mało na tą wyspę. Będę musiał koniecznie tam wrócić!
  Pozdrawiam!

 • Malta zdecydowanie warta odwiedzenia. Pomiło, że nie jest duża, to ma naprawdę masę atrakcji. Odwiedzałam ją już 3 razy i coś czuję, że na tym nie koniec :)

 • Malta to jedno z tych miejsc, do których nie udało mi się jeszcze dotrzeć. Widziałam, że linie lotnicze oferują aktualnie całkiem tanie bilety, pytanie tylko czy po ich zakupie rzeczywiście da się tam dotrzeć z uwagi na aktualna sytuację epidemiologiczną.