Poruszanie się po Malcie i Gozo. Praktyczne informacje cz.2

Przed Wami praktyczny poradnik, dzięki któremu łatwiej zorganizujecie swój samodzielny wyjazd na Maltę. Pierwsza część to informacje o tym jak tanio dolecieć na Maltę, a także jak poruszać się już bezpośrednio na miejscu, czyli wszystko o transporcie publicznym zarówno na Malcie jak i Gozo. Ceny biletów autobusowych, promów, trasy i kilka ważnych informacji, które – jeśli mielibyśmy je przed wyjazdem – znacząco ułatwiły by nam poruszanie się na miejscu. O wypożyczeniu rowerów też jest!

Aktualizacja: lipiec 2021

Drugą część Praktycznych informacji, w tym sporo ciekawych i niedrogich noclegów z podziałem na Maltę i Gozo znajdziesz tutaj: Ciekawe miejsca na Malcie i Gozo + tanie noclegi.

Jak tanio dolecieć na Maltę?

Znaczy się – w miarę tanio. Próżno szukać już lotów za kilkadziesiąt złotych, jednak aktualne ceny także nie należą do najgorszych. Subskrybenci newslettera doskonale wiedzą, że najtaniej można dostać się tam z Gdańskiego portu lotniczego im. Lecha Wałęsy, dzięki samolotom Wizzair, jednak od kilku tygodni dorwać można także tanie loty z Wrocławia (Ryanair), co z pewnością ucieszy mieszkańców południowej Polski. Szkoda, że tych połączeń nie było wtedy, kiedy my planowaliśmy wycieczkę na Maltę, gdyż znacznie zaoszczędziłoby nam to drogi, czasu i pieniędzy. Mimo wszystko bilety w cenach 200-300 zł w obie strony są chyba bardzo ciekawą ofertą. Dwie przykładowe propozycje na kwiecień.

20160320101857791_540_141_1_0

jak tanio dolecieć na maltę

 Jak dostać się na Gozo i Comino? Promy – informacje

Zanim przejdziemy do transport publicznego, autobusów i rowerów chciałem nieco napisać o przemieszczaniu się pomiędzy wyspami. Promy kursują pomiędzy Mgarr (Gozo), a Cirkewwa (Malta). Kursy są regularne, średnio co 45 minut, ostatni zaś odjeżdża w okolicach północy. Co ciekawe opłatę uiszcza się dopiero przy powrocie na Maltę, a w kierunku Gozo nikomu się za transfer nie płaci. Całkiem dobre, oszczędzające nieco papierkowej roboty rozwiązanie. Jakby co, tutaj znajduje się dokładna tabela odjazdów promów.

Na Comino i popularną Niebieską Lagunę (Blue Lagoon) także można się dostać bez większego problemu. Pływa tam kilka prywatnych firm jak Supreme, czy cominoferries.com, które za opłatą od 10 Euro dowiozą Was na samą Lagunę, opłyną wyspę, poczekają aż się wykąpiecie, poopalacie i zawiozą z powrotem. Albo też pojadą po następnych, a Was zabiorą później. Na Comino w sezonie dostać można się praktycznie z każdego portu w Malcie, jednak najlepszą (nie tylko przez to, że najtańszą) opcją jest podjechanie do Cirkewwa, czyli portu promowego i podpytanie o łodzie, jachty odpływające na leżące nieopodal Comino. Bilety kupuje się na samej łodzi.

promy Malta i Gozo

Transport publiczny, autobusy na Malcie i Gozo. Bilety, ceny, trasy

Pewnie wielu z Was zastanawia się jak działa komunikacja miejska na Malcie. Jak przykładowo dojechać z lotniska do hotelu? Albo jak dojechać do Buggiby, Valletty, Rabatu, Sliemy czy też Mdiny?

Bez obaw, komunikacja, transport publiczny na Malcie rozwinięty jest lepiej niż dobrze. Czasem trzeba na autobus trochę poczekać, czasem się spóźniają lub przyjeżdżają przed czasem, jednak jest ich bardzo dużo i dojeżdżają niemalże do każdego miejsca.

Z lotniska i na lotnisko jeżdżą autobusy oznaczone numerami poprzedzonymi literą X, np. X1, X3, X1B. Główny dworzec na Malcie, z którego odjeżdżają autobusy w każdym kierunku znajduje się zaś pomiędzy Florianą a Vallettą, dokładnie tutaj. Tam też można zakupić wszelkie bilety, w tym tygodniowe (na lotnisku także można), a także zdobyć mapę z wszystkimi trasami autobusów.

Jeszcze do niedawna można było kupić tygodniowe bilety na wszystkie autobusy zarówno na Gozo i Malcie w cenie zaledwie 6,5 Euro. Usługa co prawda się nie zmieniła, dalej obejmuje obie wyspy i kursy nocne, jednak zmienił się przewoźnik i cena karty tygodniowej (Tallinja card) wzrosła aż do 21 Euro (dla dzieci 15 Euro). Aktualny przewoźnik to Malta Public Transport.

wypożyczanie rowerów na Malcie trasy ceny

Kupić można także bilet ważny na 12 przejazdów w cenie 15 Euro. Kwestia tego, kto ile planuje jeździć, co komu się opłaci. My kupiliśmy bilet za 21 Euro, gdyż uznaliśmy, że będziemy jeździć znacznie więcej niż 12 razy i faktycznie tak było. Myślę, że warto dorzucić te kilka Euro i nie myśleć potem przez cały pobyt i nie kalkulować ile jeszcze przejazdów pozostało do końca ważności karty.

Poza tym ceny biletów jednorazowych wynoszą 1,5 Euro. W sezonie letnim zaś – od połowy czerwca do połowy października drożeją one (i tylko one) do 2 Euro. Poza tym przez cały rok obowiązują też jednorazowe bilety na linie nocne (oznaczane np. N3, N11).

Na Gozo także nie ma większego problemu z transportem. Tutaj tylko trzeba zauważyć, że ruch odbywa się przez główne miast – Rabat, więc gdziekolwiek chcecie dotrzeć, to zawsze musicie jechać najpierw do Rabbatu..

Dla zainteresowanych, więcej informacji praktycznych o Malcie na podrozniczo.pl

Tak wyglądają wszystkie trasy autobusów na Malcie i Gozo. Koniecznie zabierzcie sobie taką mapkę na dworcu głównym w Valletcie. Jeśli zapomnicie, kliknijcie w obrazek i pobierzcie sobie na telefon wersje w wielkiej rozdzielczości.
Tak wyglądają wszystkie trasy autobusów na Malcie i Gozo. Koniecznie zabierzcie sobie taką mapkę na dworcu głównym w Valletcie. Jeśli zapomnicie, kliknijcie w obrazek i pobierzcie sobie na telefon wersje w wielkiej rozdzielczości.

O transporcie, autobusach na Malcie to niemal wszystko. Chciałem jeszcze uczulić Was na to, żeby przychodzić na przystanki nawet 10 min przed odjazdem, gdyż kierowcu autokarów mają w zwyczaju przyjeżdżać szybciej i jeśli już jesteście i widzicie nadjeżdżający autobus (czy to na Malcie czy Gozo) koniecznie kiwnijcie mu, aby się zatrzymał na przystanku. Inaczej nawet nie przyhamuje – co też pewnie, przez wiele takich omijanych przystanków skutkuje tym, że busy przyjeżdżają szybciej niż to mówi oficjalny rozkład jazdy.

Rowerem na Malcie. Wypożyczalnie, warunki, trasy

Nie byłbym sobą, gdybym nie wspomniał o warunkach i możliwościach zwiedzania Malty na rowerze. Co prawda zarówno ani na Gozo, ani na Malcie nie jeździłem rowerem, jednak bądź co bądź, mimowolnie, z przyzwyczajenia zawsze każde miejsce oceniam właśnie pod tym kątem.

Zatem gdzie można wypożyczyć rower na Malcie? Owszem, bez najmniejszych problemów znajdziecie wypożyczalnie zarówno na Gozo jak i na Malcie. Jest ich nawet dość sporo, często w oczy rzuca się napis „Bike Hire”, jednak jakość rowerów, które w takich prywatnych, małych wypożyczalniach widziałem raczej nie była zbyt wysoka. Być może na Maltę są one wystarczające, jednak bałbym się na co poniektórych rozpędzić z górki.

Oglądaj więcej panoram interaktywnych z Malty i nie tylko.

Jest też kilka większych wypożyczalni, które świadczą nieco wyższe usługi, ich nazwy, lokalizacje i strony poniżej. Ceny za wypożyczenie rowerów zaczynają się od 12 Euro za dzień, 90 Euro za tydzień. Proponuję jednak rozważyć przy całotygodniowym wypożyczeniu, czy nie bardziej opłaca się wziąć rower samolotem ze sobą. Niby trochę więcej zachodu, ogarniania, jednak spokojnie 100 zł w kieszeni.

  • Wypożyczalnia na lotnisku – Hertz bike hire,
  • Firma Gozo Adventure, z siedzibą w Victorii. Nie tylko oferują wypożyczenie rowerów, ale także kajaków, sprzętu do wspinaczki, czy też do nurkowania, wraz z kursem.
  • Wypożyczalnia rowerów z siedzibą w Buggiba – Ecobikes. Nie tylko wypożyczają rowery, ale także dowożą i odwożą od klienta i organizują wyjazdy zarówno na Malcie jak i Gozo.

Jeśli miałbym coś zasugerować, to rower polecam zabrać na Gozo lub też południową część Malty, gdyż zwyczajnie jest tam mniej miejscowości i samochodów. Co do warunków, to oceniam je na dość trudne. Oczywiście nie jest to Pamir, ani nawet Rumunia, jednak dla przeciętnego, nie posiadającego zbytnio kondycji wycieczkowicza, te krótkie, ale ostre podjazdy w połączeniu z silnym wiatrem mogą stanowić sporą trudność.

Przydało się? :)

Jeśli chcecie mi jakoś zrobić „dobrze” i podziękować za robione materiały, możecie kupić moje książki, mój kurs filmowania i montażu, albo rezerwować noclegi z mojego linku do bookingu. Czy to podczas wycieczki w miejsca opisane w tym wpisie, czy podczas każdej innej. Pamiętajcie o mnie rezerwując noclegi ;)

Link ten w razie czego znajdziecie na dole klikając w baner, albo wchodząc tutaj. Rezerwując przez ten link booking odpala mi drobną prowizję na piwo. Dla Was cena jest bez zmian, a ja mogę rozwijać siebie, bloga i kanał. Oboje na tym skorzystamy. Dzięki ;)

Podobało się? Zostań na dłużej!

Informacje o nowych treściach wprost na Twojego e-maila. Bez spamu!
Dołącz do ponad 200 000 obserwujących osób i zgarnij jednorazową mega promocję na moje książki!

71 komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  • Widzę, że jest już trochę mniej kolorowo jeśli chodzi o ceny autobusów. Jeszcze w 2014 roku bilet całodniowy (sezon letni, bez Gozo) kosztował 1.5 euro co było najniższą ceną, z jaką kiedykolwiek się spotkałem. Koszt wręcz pomijalny przy planowaniu wyjazdu. A czytałem, że w roku 2012 było drożej, 2.6 euro, więc ciekawie te ceny się zachowują :)

  • „Czasem trzeba na autobus trochę poczekać, czasem się spóźniają lub przyjeżdżają przed czasem, jednak jest ich bardzo dużo..” – autobusów jest dużo, ale bardzo często w określone miejsce dojedziemy tylko jedną linią. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo jeśli akurat autobus kursujący co godzinę „wypadnie” z rozkładu, to kwitniemy na przystanku 2h :) a i po 2 godzinach nie mamy pewności, że autobus przyjedzie, albo że nas zabierze (kierowcy, jeśli mają sporo pasażerów, nie zatrzymują się na przystankach). Sytuacja przystankowa: podchodzę do rozkładu jazdy, a niemiecka turystka mówi do mnie „nie patrz na to, to jest zepsute” :)))

  • Bardzo lubię Twoje praktyczne artykuły…bo są bardzo praktyczne ;) I nasunąłeś mi pomysł na taki praktyczny tekst o innych wyspach…ale jakoś tak mam, że wolę takie rzeczy czytać niż pisać ;)

  • Mapka komunikacji po Malcie wygląda podobnie do tej po Lucernie – wszystkie linie zbiegają się na dworcu i tak czy siak musisz się tam przesiąść ;) Mam nadzieję, że uda się wyrwać trochę urlopu w drugiej połowie roku, Malta będzie na celowniku!

  • Marzy mi się taka wycieczka na Maltę, jestem już coraz bliżej jeśli chodzi o finanse a Twoje rady są bardzo przydatne, dzięki;)

  • Takich konkretów oczekuje od podróznika …. niestety tak mało takich blogów. Dzięki i szprycha w górę ;)

  • Fajnie, nawet bardzo fajnie napisane, wszystko w jednym miejscu. Chociaż znając życie przed moim (mam nadzieję, że kiedyś nastąpi) wyjazdem na Maltę nie przeczytam ani linijki, bo stwierdzę, że jestem cwana i sama sobie poradzę :P Twoje wpisy o Cyprze też sobie zapisałam i miałam przeczytać, a w efekcie znowu pojechałam nieprzygotowana :)

  • Co do autobusów. To z lotniska jeżdżą oprócz X-ów jeszcze 117, 119, 135 i 201.

    117 – szpital Mater Dei – Mqabba. Jedzie m.in. w okolice Msidy czy Birkirkary i w druga stronę do Qrendi i Żurrieq.
    119 – Birżebbuġa, Marsaxlokk i Marsaskali.
    135 – Marsaskala i w drugą podobnie do 117 do Mater Dei.
    201 – do Rabatu przez Żurrieq (i Blue Grotto) przez Siġġewi i Dingli.

    Jeśli chodzi o bilety autobusowe to są jeszcze karty Tallinja imienne, które trzeba wyrobić wcześniej. Wtedy koszt przejazdu to 0,75 €. I maksymalnie 26 € w miesiącu kalendarzowym. Trochę niestety zachodu i opłat związanych z wyrobieniem (5 € wyrobienie, 6 € przesyłka do Polski lub 1,14 € na adres maltański i obowiązkowe, przy wyrobieniu, doładowanie minimum 20 € ) później kartę można doładować dowolna kwotą. Opłaca się jeśli się jedzie na np. dwa tygodnie w jednym miesiącu kalendarzowym. Są też karty dla dzieci 4-10 lat z niższymi stawkami za przejazdy.

    Co do rowerów to jest na Gozo też Polska firma m.in. wypożyczająca rowery.

  • Bilety jednorazowe kupuje się u kierowcy i warto mieć odliczona kwotę. Maja zapisane w regulaminie, że kierowca może nie przyjąć banknotów o większym nominale niż 20 € ale słyszałem, od znajomych, że i z mniejszymi nominałami mieli czasem problemy.

    Bilety 7 dniowe i na 12 przejazdów dostępne są w wielu miejscach. Na lotnisku są w punkcie MPT (08:00 – 19:30), w sklepie na przylotach (jeśli dobrze pamiętam otwarty do 22-giej) i w sklepie na odlotach (czynny całą dobę). Poza tym w punktach MPT na dworcach w Valletcie, Buġibbie, Sliemie, w szpitalu Mater Dei i wspomnianej przez Karola Victorii, oraz pewnie w dużej części sklepików z pamiątkami.

  • Witam, mam pytanie odnośnie autobusów kursujących z lotniska i oznaczonych jako X. Czy zatrzymują się one (na żądanie) na mniejszych przystankach? Inaczej mówiąc, czy np X1 zatrzyma się na przystanku Roti po zasygnalizowaniu chęci wysiadania? Znalazłam sprzeczne informacje na ten temat, więc będę wdzięczna za odpowiedź…

  • Lecimy 20.11 na Maltę – czy lepiej załatwić transport z i na lotnisko czy zakupić od razu na lotnisku kartę 7-dniową. Czy dzieci 2 lata i 6 płacą za bilety w autobusie?

    • Hej Tomek. Ja bym wyrabiał od razu. Co do dzieciaków, to koszt karty (dla dzieci do 10 roku życia) to 15 euro. Jednak są zapiski na ich stronie, że karty dla dzieci do 4 roku życia są za darmo, jednak tyczy się to karty imiennej „Tallinja”. Proponuję dopytać.

  • Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie i tu chyba będzie ciężko ale spróbuję. Czy na malcie jest obecny transport rurociągowy czy jest to dopiero w planach? Gaz jest dostarczany tankowcami? Bo robię prezentację o infrastrukturze Malty i z informacjami niektórymi ciężko :D

  • proszę o informcje -jeśli przylatuje na malte 16-go kwietnia a to jest 1-szy dzień swiat czy wówczas mam szanse dostać się do marsaskala autobusem nr 119? wzglednie z przesiadka 71 i na 92 bodajże (o ile dobrze pamiętam).
    Czy wogole cos jeździ we swieta?
    bardzo proszę o informacje.

  • a jak to jest z kasowaniem tych biletów z karty na 12 przejazdów lub tych jednorazowych jak sie przesiadamy? ponownie pokazuje się kierowcy, kasuje czy po prostu przesiada się i juz nic nie trzeba robic w następnym autobusie byle się zmieścić w 2h?

  • WItam :) Lecimy na Malte w czerwcu i spedzamy 4 dni Gozo i 3 dni Malta, czy jesli kupimy bilet 7 dniowy za 21 e bedzie on obowiązywał na Malcie i Gozo czy na Gozo juz on nie obowiazuje ?
    Bede wdzieczna za odp:)

  • Super, bardzo dziekuje za informacje :) tak tak juz doczytaismy o promie wszystko :) jeszcze chciałbym Was prosic o opinie co do miejsca naszego noclegu, przy wyborze patrzyłam na polącznei komunikacyjne z innymi miejscami, bliskosc przystanku i oczywiscie cena :) WYbralismy ten https://www.booking.com/hotel/mt/gozo-a-prescindere-b-amp-b.pl.html?aid=304142;label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaLYBiAEBmAEewgEKd2luZG93cyAxMMgBD9gBAegBAfgBC5ICAXmoAgM;sid=f50abc2a9c6f0ded00f259476b04f8e4;all_sr_blocks=211266701_101022979_2_1_0;checkin=2017-06-16;checkout=2017-06-20;dest_id=981;dest_type=region;dist=0;group_adults=2;highlighted_blocks=211266701_101022979_2_1_0;hpos=16;nflt=mealplan%3D1;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=6d6db07b767914495d5c848bb727a39ca0c7f997X46;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl , jest w miescie Nadur – wiem ze to mała miescinka za duzo nie bedize sie działo, mysliscie z doswiadczenia ze to bedzie dobre meijsce na baze wypadowa?

  • Witam, mam pytanie odnośnie Tallinja Card na 12 przejazdów. Czy w cenie mamy 12 przejazdów po 2h z przesiadkami (tak jak bilet dzienny) czy 12 pojedynczych przejazdów np. tylko jedną linią?
    Pozdrawiam,
    Kaja.

  • Kolejna strona która nie wyjaśnia dokładnie zasady karty 12 przejazdowej… czy po skasowaniu jak w przykładzie dla 2 osób rownież bilet jest ważny 2 godziny i po przesiadce nie trzeba kasować czy trzeba i nie sa odejmowane przejazdy?
    Jak to jest tylko na każdy przejazd to często bilety jednorazowe po 2 € sa bardziej ekonomiczne…

  • Kartę 12 przejazdów kasuje się za każdym razem jednak jeśli się przesiadasz ściąga tylko za pierwszym razem. W drugim autob7sie m6sisz przyłożyć i pokazuje jakoś tak transfer valid albo coś w tym stylu i nie zabiera kasy. Jesteśmy właśnie na Malcie i korzystamy.

  • Planuję wypad na Maltę w okolicy 16-19 grudnia. Ale zastanawiam się, czy jest to odpowiedni czas, czy nie będzie padało..I czy może warto przełożyć na wiosnę..

  • […] Wypad na Gozo okazał się znacznie tańszy, jak też znacznie ciekawszy niż się spodziewałam. Prom wypływa z portu w Cirkewwa na północy wyspy, gdzie można się dostać komunikacją miejską. Bilet w 2 strony kosztuje 4.65EUR. Promy pływają przynajmniej raz na godzinę, płynie się 20min a wszystko odbywa się w sposób sprawny i zorganizowany. Autobus miejski jest w pełni skomunikowany z promem i jeden lub dwa już czekają już przed budynkiem na tych, którzy wysiądą. Bilety komunikacji miejskiej można kupić od razu po przypłynięciu na Gozo lub bezpośrednio u kierowcy (jednorazowe). Autobus dojeżdża do stolicy, miasta Victoria a tam z dworca odjeżdżają autobusy w różne zakątki wyspy, ale uwaga, żeby pojechać w dwa czy trzy miejsca, za każdym razem trzeba wrócić do Victorii a autobusy są raz lub dwa razy na godzinę, więc przy 1-dniowym wypadzie dużo się nie zobaczy. Dla tych co chcą zobaczyć więcej i sprawniej, są busy turystyczne typu Sightseeing Hop on – Hop off. Trasa po Gozo kosztuje 20EUR, bilet ważny jest 1 dzień (przy większej ilości osób lub poza sezonem warto negocjować cenę, my przy 6 osobach zapłaciliśmy w lutym po 10EUR za osobę). Dodatkowym kosztem który warto ponieść jest 15-minutowy rejs łódką przy Azur Window. Kosztuje on mniej niż 5EUR/1os a jest świetnym przeżyciem, chociaż trochę się z początku bałam. Aktywnym polecam zwiedzanie wyspy piechotą. Jest mnóstwo tras spacerowych, które są dobrze opracowane i wydane w formie map (można je ściągnąć tutaj lub poprosić o nie w informacji turystycznej na lotnisku – trzeba o nie spytać, bo panie trzymają je na zapleczu, a nie na wierzchu). Wiele osób decyduje się też na zwiedzanie Gozo rowerem (pisał o tym trochę Karol). […]

  • […] Wypad na Gozo okazał się znacznie tańszy, jak też znacznie ciekawszy niż się spodziewałam. Prom wypływa z portu w Cirkewwa na północy wyspy, gdzie można się dostać komunikacją miejską. Bilet w 2 strony kosztuje 4.65EUR. Promy pływają przynajmniej raz na godzinę, płynie się 20min a wszystko odbywa się w sposób sprawny i zorganizowany. Autobus miejski jest w pełni skomunikowany z promem i jeden lub dwa już czekają już przed budynkiem na tych, którzy wysiądą. Bilety komunikacji miejskiej można kupić od razu po przypłynięciu na Gozo lub bezpośrednio u kierowcy (jednorazowe). Autobus dojeżdża do stolicy, miasta Victoria a tam z dworca odjeżdżają autobusy w różne zakątki wyspy, ale uwaga, żeby pojechać w dwa czy trzy miejsca, za każdym razem trzeba wrócić do Victorii a autobusy są raz lub dwa razy na godzinę, więc przy 1-dniowym wypadzie dużo się nie zobaczy. Dla tych co chcą zobaczyć więcej i sprawniej, są busy turystyczne typu Sightseeing Hop on – Hop off. Trasa po Gozo kosztuje 20EUR, bilet ważny jest 1 dzień (przy większej ilości osób lub poza sezonem warto negocjować cenę, my przy 6 osobach zapłaciliśmy w lutym po 10EUR za osobę). Dodatkowym kosztem który warto ponieść jest 15-minutowy rejs łódką przy Azur Window. Kosztuje on mniej niż 5EUR/1os a jest świetnym przeżyciem, chociaż trochę się z początku bałam. Aktywnym polecam zwiedzanie wyspy piechotą. Jest mnóstwo tras spacerowych, które są dobrze opracowane i wydane w formie map (można je ściągnąć tutaj lub poprosić o nie w informacji turystycznej na lotnisku – trzeba o nie spytać, bo panie trzymają je na zapleczu, a nie na wierzchu). Wiele osób decyduje się też na zwiedzanie Gozo rowerem (pisał o tym trochę Karol). […]

  • Byłem w ten weekend na Malcie i zwiedzałem i Maltę i Gozo. Obserwacje: nocleg w Bugibba jest dobrym rozwiązaniem z uwagi na dobre skomunikowanie i z Maltą i z Gozo, polecam Hotel Santana; komunikacja autobusowa na naprawdę niezłym poziomie, autobusy jeżdżą bardzo szybko, w miarę punktualnie, poza południem wyspy (nr. 201) dość często. Z tym 201 taka ciekawostka – mimo informacji na rozkładzie i na stronie internetowej przewoźnika, że nie jeździ we weekendy jest to nieprawdą. Google i inna strona przewoźnika z planowaniem podróży podają prawidłowo. Bilety najlepiej kupić albo za 15 Euro (cała rodzina może na nich jeździć) lub za 21 Euro, jednakże trzeba być przygotowanym na różne niespodzianki np. w jednym z autobusów nie chciał kierowca uznać nam karty 12 single day, groził nam karami 50 Euro/os, zaparliśmy się i zaliczyliśmy przejazd na gapę. W autobusach pilnują maseczek, przynajmniej rygorystycznie przy wejściu. Do zwiedzenia z Malty polecam: rotundę w Mosta, Mdinę, Blue Grotto (i z panoramy i z łódki 8E), można się kąpać przy keji z łodziami, stolicę. Gozo – prom co 30 min, obowiązek maseczek (100 Euro kary). Zwiedzać autobusami wyspę nie ma sensu. Wszystkie kursy co godzinę przez stolicę. Wg mnie najlepiej wykupić zielony Sightseeing. Jedzie od atrakcji do atrakcji co 45 min w godzinach 9.40 – 17.20. Wysiadasz i wsiadasz gdzie chcesz. W dodatku polski przewodnik w słuchawkach. Koszt 10 Euro. Teren mocno pagórkowato-górzysty, więc tylko dla zapaleńców rowerowych, których czasami na trasie można podziwiać. Polecam z Gozo – czerwona plaża Ir-Ramla (choć wejście mocno kamieniste), widok na tą plażę z góry (autobus ma tam postój na foto), Dwejra (choć już bez Lazurowego Okna), wioska Xlendi z fajnie zorganizowanym kąpieliskiem na skałach i Victorię.

  • Jak ktoś nie jeździł po Malcie, to lepiej niech nie pisze, gdzie można wypożyczyć rowery. Wszyscy jeżdżą tam samochodami i taka jest tendencja. Aby unikać pędzących, wyprzedzajacych aut ok 1m od Ciebie, trzeba wybierać drużki przez miasta, ale nie wszędzie da się połączyć cele podróży. Kierowcy traktują rowerzystów jak intruzów. Otrambiają na rondach, nie dają włączyć się do ruchu itp… tam naprawdę jeździ się szybko samochodami. Rowerzystów nie ma w ogóle. Wybór roweru to będzie ryzykowna decyzja. Nie polecam, szczególnie że komunikacją miejską wszędzie się dojedzie.