12 niezwykłych miejsc w Polsce i blisko granicy na majówkę!

Z okazji zbliżającej się majówki mam dla Was coś specjalnego. 12 propozycji na wycieczkę po Polsce, a także niedaleko naszej granicy. Mam nadzieję, że Wam się przyda. Możecie tez udostępnić znajomym :)

 

 

Już co prawda był swojego czasu tekst, gdzie podrzuciłem Wam 18 pomysłów na wyjazd weekendowy w Polsce, tym razem dodałem kilka miejsc, a także zmieniłem nieco format. Bo postanowiłem nagrać Wam o tym odcinek. Także zachęcam do jego zobaczenia klikając tutaj lub poniżej, a kto woli czytać, to pod playerem znajdziecie transkrypcję filmu wraz z linkami :)

 

Transkrypcja:

Cześć, tutaj Karol Werner z Kołem Się Toczy. W ciągu ostatnich 8 lat miałem szczęście odwiedzić jakieś 40-50 krajów, jednak szczerze uważam, że Polska (a także bliska zagranica) jest równie warta uwagi jak każdy inny, nawet najdalszy kraj. Dziś chciałem Wam przedstawić miejsca, które wydają mi się idealne na krótki, weekendowy wypad. Mam nadzieję, że skorzystacie zarówno przed zbliżającą się majówką, a także przed każdym kolejnym weekendem.

Nie będę się tutaj rozgadywał o każdym z miejsc zbyt długo, bo założyłem sobie, że streszczę się jak tylko mogę. Przy każdym z miejsc powiem Wam tylko co mi się najbardziej podobało i podrzucę kilka najładniejszych ujęć, a jeśli Was zainteresuje, to linki do szczegółowych tekstów i filmów znajdziecie w opisie.

Kraina Wygasłych Wulkanów

Zacznijmy od Polski – Wiecie, że mamy w Polsce wulkany? Kraina wygasłych Wulkanów to świetny, nieco pomijany region. Co prawda wulkany wygasły już dawno temu, ale wciąż można znaleźć tutaj pamiątki po dawnych, wybuchowych czasach. Jak chociażby liczne słupy skalne przypominające organy kościelne, albo same wulkany, które zachowały swój dawny, charakterystyczny dla wulkanów stożkowy kształt. Jak chociażby najwyższy wulkan w Polsce – Ostrzyca.

Śląska aglomeracja

Ja wiem, że Śląsk nie jest ani na pierwszym, ani nawet na dziesiątym miejscem, które przychodzi Wam na myśl w kontekście weekendowego wyjazdu, jednak zapewniam Was, że jest masa ciekawych miejsc na śląsku. Genialne industrialne zabytki, osiedla robotnicze, murale, zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu, albo też sztolnie, gdzie pływa się pod ziemią łodziami. Jak chociażby Sztolnia Dziedziczna, czy też wpisana na listę UNESCO Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich górach. Uwierzcie, można zrobić sobie naprawdę niezłą i pełną atrakcji objazdówkę po aglomeracji śląskiej.

Skalne miasteczka w Czechach

Pierwsze miejsce za granicą, czyli Skalne miasteczka w Czechach – jedna z najlepszych atrakcji w Czechach blisko granicy. Skalne miasta są dwa, znajdują się zaraz obok siebie, kilkanaście kilometrów od polskiej granicy. Mowa o skałach Adrszpaskich i Teplickich. Oba te tak zwane miasta skalne, to piękne, skalne labirynty, gdzie chodzi się po wielu kilometrach tras. Bardzo widokowo i ładnie. Jedyny minus to sporo ludzi w okolicach weekendowych, ale plus jest taki, że się przynajmniej nie zgubicie.

Wzdłuż Odry rowerem

tym razem trasa typowo rowerowa, mianowicie ścieżka rowerowa wzdłuż Odry. Jechałem po niemieckiej stronie od Szczecina aż do Frankfurtu i muszę powiedzieć, że bardzo przyjemna i spokojna trasa. Praktycznie non stop jesteście tylko wy i przyroda. Zero samochodów, zero podjazdów – łatwo i przyjemnie.

Rugia

Jeśli już jesteśmy w tamtych okolicach to ze Szczecina, albo jeszcze lepiej – ze Świnoujścia polecam pojechać rowerem wzdłuż morza bałtyckiego w kierunku zachodnim. Byłem tam chwilę temu i bardzo polecam. Zwłaszcza do gustu przypadłą mi wyspa Rugia i okolice. Świetne, bardzo widokowe miejsca. Na rower, na spacer, na objazdówkę samochodem. Jak wolicie. Zapraszam do osobnych wpisów.

Szwecja promem i rowerem

A co powiecie, żeby zobaczyć Bałtyk z drugiego brzegu? Może warto pomyśleć o bardzo widokowym szwedzkim wybrzeżu, wzdłuż którego jechałem z Gdziebądziem w zeszłym roku. Ze Świnouścia czy Gdynii można dostać  się chociażby do Trelleborga, Karlskrony czy naprawdę pięknego miasta Ystad. Możecie zabrać auto, czy też rower i przejechać jakiś odcinek i wrócić promem z innego miejsca. Promy odjeżdżają codziennie, można zmieścić się w bilecie do 400 zł, więc nie jest tak źle. Pomyślcie, Szwecja jest naprawdę ładna. Zerknijcie do trzech wpisów:

Szwecja na weekend

Szwecja ciekawe miejsca

Atrakcje południowej Szwecji

Jura Krakowsko-Częstochowska

Jest to miejsce, które moim skromnym zdaniem jest najciekawszym i najładniejszym regionem w Polsce poza górami. Genialne na rower, ale też na trekking czy po prostu objazdówkę samochodową połączoną ze zwiedzaniem. Wszystkie te wapienne skały, dziesiątki zamków, zrekonstruowane grody, pustynie, świetne trasy – wszystko to robi naprawdę duże wrażenie.

Tutaj znajdziecie więcej o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a tutaj o samym Szlaku orlich gniazd.

Mała Fatra i tourne po słowackich zameczkach

Jeśli ktoś zapyta mnie jakie miejsce zrobiło na mnie w ostatnim roku największe wrażenie, to właśnie wycieczka na Słowację. Byliśmy rowerami, jednak jeśli nie macie 6-7 dni spokojnie możecie obskoczyć te same miejsca samochodem w 2-3 dni. Polecam zwłaszcza zainteresować się słowackimi zamkami, których mają  mnóstwo. Poza tym tak zwaną Małą Fatrę, ale też okolicami na południe od Żyliny, gdzie miał miejsce chyba nasz najładniejszy nocleg na dziko w zeszłym roku.  Chodzi o Sulovskie Skały, które są naprawdę genialne. To jest właśnie to miejsce, które najmocniej przypadło mi do gustu w zeszłym roku. Wrażenie zrobił na nas także słowacki raj i tamtejszy spacer jednym z wąwozów. Polecamy mocno!

Dolina Dunaju!

A skoro już tak jesteśmy przy zamkach, to może zainteresują Was także Węgry i dolina Dunaju. Jednak jako, że tam nie byłem, to Marcin z Gdziewyjechać powiem Wam, dlaczego warto się tam wybrać.

„Miejsce, które chciałem zaproponować to przełom Dunaju, czy też zakole Dunaju w węgierskiej jego części. Pomiędzy miejscowością Esztergom, a Budapesztem. Pośrodku zawieszony na skale jest też bardzo ważne miejsce – Wyszechrad. I bardzo polecana miejscowość Szentendre. A dla miłośników rowerów idealne będą tamtejsze trasy rowerowe.”

Szwajcarska Saksonia i Drezno

Coś dla osób lubiących nie tylko ładne widoki, ale też zwiedzanie miast. Nie jestem fachowcem od zabytków, jednak muszę przyznać, że Drezno robi niesamowite wrażenie. Jest to po prostu kapitalne miasto, z niesamowitą historią. A będąc już w tamtej okolicy warto też odwiedzić Szwajcarską Saksonię. czyli dość górzysty region znajdujący się od Drezna w stronę Czech, którego główną atrakcją są fenomenalne skałki, a także zawieszony pomiędzy nimi kamienny most Bastei. Będąc w okolicy warto wpaść też chociażby do miast leżących na winnym szlaku jak Miśnia czy Pirna, a wracając odwiedzić fotogeniczny most Rakotz w Kromlau.

Podlasie

Tak, wiem że Podlasie brzmi dość ogólnie, jednak bardzo spodobały nam się tamtejsze Puszcze, Parki Narodowe, meandrujące rzeki, bagna, rozlewiska Narwi czy też Bugu, dzika przyroda, zwierzęta wybiegające  na drogę, wielokulturowość, meczety, synagogi, czy też tego typu ruiny. Co ja Wam będę mówił – jeden z bardziej magicznych zakątków Polski. Zapraszam serdecznie do osobnego vloga z Podlasia, które odwiedziliśmy w zeszłym roku, a także bo konkretniejsze info dotyczące ciekawych miejsc na bloga. Ta także do tekstu – atrakcje Podlasia.

Podkarpacie

Lecimy na drugi koniec Polski. Podkarpacie jest genialne i nikomu chyba nie trzeba przedstawiać Bieszczadów. Jednak to, co chciałem Wam zaproponować to nie same Bieszczady, ale to co obok nich warto w tamtej okolicy zobaczyć. To co szczególnie chciałem Wam polecić to Przemyśl i niesamowitą twierdzę Przemyską, która okrąża miasto. Absolutnie fenomenalny kompleks. Wyobraźcie sobie, że forty należące do tej twierdzy tworzą pierścień o obwodzie 45 kilometrów, co czyni ją jedną z największych w Europie. I co ciekawe sporą część z fortów można oglądać.

Natomiast ostatnim miejscem, które polecam jest….

tutaj chciałem zostawić to miejsce dla Was!

I poprosić Was o napisanie co Waszym zdaniem nadaje się na takie kilkudniowe odwiedziny w Polsce i blisko naszej granicy. Jaki region, jaka atrakcja, jaki park narodowy, zabytki, zamki – cokolwiek przyjdzie Wam do głowy. Myślę, że sporo osób może z tego skorzystać!

Podobało się? Zostań na dłużej!

Informacje o nowych treściach wprost na Twojego e-maila. Bez spamu!
Dołącz do ponad 200 000 obserwujących osób i zgarnij jednorazową mega promocję na moje książki!

8 komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  • Skalne miasto raczej bardzo ale to bardzo zatłoczone przez turystów w takich okresach ale jura bardzo dobre miejsce szczególnie okolice Ogrodzieńca. Także warto wybrać się na Sudety bo tam zawsze jest mało osób w każdym okresie – zdecydowanie mniej niż w gdzie indziej. Już nie mówiąc o babiej górze.

  • Skalne miasteczka – sztos! Tylko te tłumy. Wolimy spokój i ciszę. Tak czy inaczej napewno zaliczymy w najbliższym czasie. Może nawet w tygodniu, na spokojnie ;)

  • Skalne miasto robi imponujące wrażenie.
    Jakiś czas temu widziałam je na Instagramie (niestety nie oznaczone) i zastanawiałam się gdzie to jest… teraz już wiem i muszę się koniecznie wybrać :)

  • Ja mam wrażenie, że okolice Drezna są w ogóle przez większość Polaków omijane. Tak z resztą jak większa część środkowych Niemiec. Wszyscy wolą jechać do Bawarii albo w góry..

  • Uwielbiam Jurę Krakowsko-Częstochowską! Jestem tam przynajmniej kilka razy w roku na rowerach z rodziną :) To świetne miejsce na pozamiejski relaks i w dodatku tak blisko pięknego Krakowa. Zwykle, kiedy jedziemy na weekend do Jury, nocujemy w https://www.bwkrakow.pl/. To świetnie zlokalizowany hotel, z którego jest blisko dosłownie wszędzie :D Wieczory na krakowskim rynku są magiczne, a samo centrum wygląda bajecznie <3