Izrael praktycznie – ciekawe miejsca, atrakcje, porady, noclegi

O tak – Izrael obok Malty, Krety czy Cypru są zdecydowanie jednym z najczęstszych zimowych wyborów Polaków. W Izraelu byliśmy 6 dni, odwiedziliśmy trzy morza (Śródziemne, Martwe i Czerwone), miasta Tel Awiw, Jerozolimę, Ein Gedi, Masade, Eilat i przy powrocie jadąc uroczymi kanionami pustyni Nagew ,wstąpiliśmy na chwilę do miasta Be’er Sheva. Przed Wami garść praktycznych informacji, porad, ciekawych miejsc, noclegów i wielu innych! 

Aktualizacja: styczeń 2020

Serdecznie zapraszam do tekstu. Poniżej Izrael praktycznie – czyli garść informacji i porad praktycznych o Izraelu. To co zauważyłem, usłyszałem, otrzymałem, albo zapłaciłem. W uzupełnieniu do wpisu dotyczącego kontroli na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie.

Dodam też, że mimo iż nie spaliśmy w hotelach, mam świadomość, że wielu ludziom nasz sposób ówczesnego podróżowania nie musi odpowiadać. Z tego też powodu uaktualniłem tenże wpis o bazę niedrogich noclegów hotelowych i hostelowych w wszystkich miejscach w jakich byliśmy. Korzystajcie! :)

Kiedy najlepiej jechać? Pogoda w Izraelu

Najlepszy czas na wizytę w Izraelu i Palestynie to z pewnością nie okres pomiędzy maj-wrzesień, kiedy temperatury, zwłaszcza w centrum i na południu są nie do zniesienia. Najlepiej moim zdaniem wybrać się do Izraela, kiedy u nas jest zimno – czyli dokładnie tak jak my to zrobiliśmy w grudniu. Momentami było chłodno, jednak nad morzem Martwym i w Eilacie można śmiało zażywać kąpieli słonecznej. Poniżej średnia temperatur dla Tel Awiwu i Eilatu w roku 2014

temperatury w izraelu kiedy jechac
Roczne temperatury w Eilat
temperatura tel awiw
Roczne temperatury w Tel Awiwie

Jak dostać się do Izraela?

Na stałe wpisały się już w przestrzeń powietrzną bezpośrednie połączenia z niemalże całego kraju (linia Wizzair i Ryanair) do Tel Awiwu i Eilatu. My lecieliśmy z Katowic do Telawiwu. Ceny w zależności od pory roku zaczynają się nawet od 150 zł, jednak średnia cena za lot w dwie strony oscyluje aktualnie (2017 rok) w okolicach 250-300 zł

Aktualizacja z roku 2015: Od tego roku wystartowało także połączenie Ryanair z Krakowa do Eilatu, co jest dość ciekawą propozycją dla tych, którym nie zależy na zwiedzaniu Izraela, a na samym wypoczynku nad Morzem Czerwonym.

Izrael – mapa

Tak dla porządku wrzucam jeszcze kilka map Izraela z wyraźnie zaznaczoną Palestyną. Bo wiem, że wiele osób lub popatrzeć sobie na mapy. Pierwsza to mapa pokazująca jak układały się stosunki Palestyny z Izraelem i odwrotnie.

Druga mapa pokazuje natomiast to samo, tylko jako animację zmian granic Izraela

Transport w Izraelu. Komunikacja, autobusy, pociągi

Garść porad dotyczących tego jak poruszać się po Izraelu. Transport w Izraelu i Palestynie jest bardzo dobrze zorganizowany. W obrębie Jerozolimy wszędzie dojedziemy tramwajami. Poza Jerozolimę transport w Izraelu opiera się natomiast głównie na autobusach i kolei. Najlepiej do nawigowania po Izraelu jest natomiast google maps. Po prostu wpisujecie miejsce, gdzie chcecie jechać i klikacie w komunikację miejską. I tyle.

Autostop w Izraelu

Jako studenci preferujemy oczywiście przemieszczać się jak najtaniej. Z racji krótkiego wypadu, tym razem zamiast rowerów jeździliśmy sobie autostopem. Izrael to niewielki kraj i bez większego pośpiechu, można objechać go w tydzień. Wbrew obiegowej opinii, w Izraelu świetnie działa autostop.

Dla przykładu: na odcinku Jerozolima – Masada w zależności od szczęścia jechaliśmy na raty od 2 – 5 samochodami. Z okolic Masady do Eilatu również w takich samych proporcjach, ale już przy dwukrotnie większym dystansie. Nietrudno też złapać stopa z samego Eilat i dojechać nawet kilkadziesiąt kilometrów przed Tel Awiw – czyli ponad 200 kilometrów.

Kilkukrotnie zatrzymywali się kierowcy, żeby tylko podrzucić nas parę kilometrów, gdzieś bliżej jakiejś głównej drogi i ani razu (w przeciwieństwie do Iranu, czy Turcji) nie zdarzyło  się, żeby ktoś chciał pieniądze za autostop. Bywało też, że kierowcy jechali specjalnie dla nas w jakieś miejsce leżące zupełnie nie po drodze – co chyba najlepiej świadczy o tym, że autostop ma się w Izraelu dobrze.

Wesoły szofer!
Wesoły szofer!
 

 

Pociągi i tramwaje w Izraelu

Styczność z pociągiem mieliśmy jedynie w Tel Awiwe jadąc z Lotniska Ben Gurion do stacji Hahagana położonej w centrum – koszt 15 NIS za 10min jazdy – oraz 5 przystanków tramwajem w Jerozolimie, w celu wydostania się na drogę wylotową, gdzie łatwiej złapać stopa. Tutaj koszt to 6,60 NIS za 1,5 godzinny bilet. Warto też dodać, że w Jerozolimie jest tylko jedna linia tramwajowa i kursuje na linii Mount Herzl – Pisgat Zeev.

Jeśli chodzi o poruszanie się pociągami po Izraelu, jest dość dużo linii. Można dostać się pociągiem z Tel Awiwu do kilku głównych miast. Poniżej podrzucam mapę pokazującą obrazowo gdzie można dojechać w Izraelu pociągiem. Busami natomiast śmiało dojedziecie praktycznie wszędzie. Użyjcie google map!

Autobusy w Izraelu

Tutaj mamy już troszeczkę więcej doświadczenia. Autobusy są zdecydowanie tańsze niż pociągi. Kursuje ich masa, cały Izrael jest pięknie połączony siatką autobus. Najpopularniejszy to Egged, mają świetną stronę internetową, przez którą można rezerwować bilety. Jednak nie jest to wymóg. Można też bilety kupować bezpośrednio na dworcach i u kierowców. Przykładowe ceny autokarów:

 • Autobus z Tel Awiwu do Jerozolimy kosztuje 18 NIS i startuje z głównego dworca, położonego niedaleko stacji kolejowej Hahagana. Linia o ile dobrze pamiętam ma numer 405 i 480.
 • Autobus  Be’er Sheva – Tel Awiw (numer 370) Opuszcza stację równie często co poprzednik (co jakieś 15 minut) – 17 NIS.
 • Autokar powrotny z Jerozolimy do Holonu (okolice Tel Awiwu) – 24 NIS
 • Autokar z Eilat do Tel Awiwu – 75 NIS
 • Eilat – Tel Awiw – 70 NIS
 • Z Jerozolimy do Hajfy (nr 940) – 42 NIS
 • Ein Gedi – Masada (nr 380) –  18 NIS

Jeśli chodzi zaś o Palestynę to sprawa ma się nieco gorzej i jedynie do Hebronu dojechać można linią Egged bezpośrednio z Jerozolimy. Pomiędzy miastami jeżdżą jednak busy, sheruty – czyli arabskie minibusy. Za niższą cenę niż izraelskimi można przemieszczać się po terytorium Palestyny.

Karta SIM w Izraelu i internet

Polecam przemyśleć zakup karty SIM z mobilnym internetem w Izraelu. W hotelach i głównych miastach nie ma najmniejszego problemu z złapaniem darmowego wifi, zaś kosz wyrobienia karty SIM są dość drogie bo 10 GB internetu na 8 dni kosztuje 45 dolarów. I jest to najtańsza opcja do zakupu na lotnisku. Jedyna tańsza opcja to możliwość zamówienia karty SIM online przez tę stronę i wtedy możecie trochę zaoszczędzić. Cena 30GB kosztuje tam 25 dolarów.

Bezpieczeństwo w Izraelu

Mimo ciągle napiętej sytuacji politycznej w regionie, możemy stwierdzić, że Izrael to bardzo bezpieczne i przyjazne turystom Państwo. W przestrzeni publicznej faktycznie jest mnóstwo broni, co chwilę widzi się karabiny, jednak nie znaczy to, że lada chwila wybuchną jakieś walki. Faktem jest, że Państwo Izrael jest potęgą militarną w regionie i raczej mało prawdopodobne jest, żeby którekolwiek z arabskich krajów je zaatakowało w najbliższej przyszłości. Taka sytuacja będzie się z pewnością utrzymywać długo, a przynajmniej do czasu, aż zachód będzie stał za Izraelem.

Co do sytuacji wewnątrz Izraela i Palestyny, to zdarzają się regularnie różne incydenty zbrojne, jednak są one szybko zażegnywane (czytaj – tłumione) i raczej nie są one kierowane w stronę turystów. Serio nie ma się czego bać. Wystarczy śledzić bezpośrednio sytuację o bezpieczeństwie w Izraelu na stronie MSZ i wszystko powinno być jasne.

Ceny w Izraelu 

1 NIS  = 1.1 PLN

Ceny są dość mocno zróżnicowane, ale zdecydowanie jest to jeden z droższych krajów w jakich byłem. Jeśli zależy wam na kasie to proponuję na tak krótki wyjazd zabrać jak najwięcej jedzenia ze sobą i ograniczyć się do kupowania kiedy już naprawdę musicie. Z miast, w których byliśmy Eilat jest zdecydowanie najdroższym w całym kraju. Reszta miast nieco tańsza, a chyba najtaniej można zrobić zakupy w Tel Awiwie. Choć co do tego nie mam pewności.

 • Chleb od 10 NIS
 • Bułki od 1,2 NIS w Tel Awiwe
 • Dżem figowy 250 g –  9 NIS
 • Słoik Nutelli 20 NIS
 • Coca Cola kosztuje od 6 NIS za 1,5l w Telawiwe, do nawet 12 NIS w Eilacie.
 • 100g przypraw na bazarze – 5-7 NIS
 • Dorodne pomarańcze za darmo rosną na drzewach, ale można też kupić za 4 NIS/kg
 • Kilogram truskawek – 10-15 NIS
 • Kilogram granatów (owoców!) – 8 NIS
 • Falafel w Tel Awiwe  – 5-10 NIS
 • Kawa w automacie – 10 NIS
 • Koszerny BigMac to aż 17 NIS, natomiast kawa w McDonaldzie kosztuje 6 NIS
 • Obiad „szwedzki stół” w Masadzie 80 NIS
 • Woda mineralna od 5 NIS za 1,5l w Jerozolimie do nawet 20 NIS za 0.5l w Masadzie.
 • Alkohole są drogie i za wódkę Finlandia 0,7 l  płaci się ponad 130 NIS.
 • Piwo kosztuje od około 10 NIS, do nawet 25 w turystycznych miejscach.
 • Jarmułka na bazarze w Jerozolimie ma cenę wyjściową 25 NIS, ale z powodzeniem można utargować nawet do 7 NIS. Ja jednak polecam w wietrzne dni zwykle porozglądać się po chodnikach. Nie wszyscy przypinają jarmułki spinkami do włosów.

Noclegi w Izraelu – jak nie splajtować?

Wyjazd ten był organizowany za czasów studenckich, zatem i noclegi były po studencku. Jeśli ktoś chce spać za darmo, to z pewnością da sobie radę w poszukiwaniu noclegów (np. przez couchsurfing). Mam jednak świadomość, że sporo ludzi zwyczajnie ceni sobie wygodę (chyba też już mnie to dopadło!) i ma ochotę przespać się w jakimś hostelu czy hotelu. Izrael nie jest tanim krajem, jednak można znaleźć ciągle nie tak drogie i dobre noclegi. Poniżej wymieniam kilka najpopularniejszych miejsc noclegowych, gdzie przy okazji jest co oglądać. Jedyne co należy zrobić, to kliknąć w nazwę i już na stronie wpisać konkretną datę i ustawić „najniższa cena”.

Najtańsze noclegi w:

 • Jerozolimie – najlepiej zostać 1-2 noce
 • Tel avivie – tutaj według mnie 1 noc wystarczy
 • Eilaciejeśli lubicie plażowanie, można siedzieć i tydzień. Poza tym nie za bardzo jest tam co robić, więc jak dla mnie 1 noc max
 • Haifie – ciekawe miasto, można pobyć z 2 noce
 • Bat Yam ponownie jak Eilat – głównie plaże.
 • Betlejem – 1-2 noce powinny wystarczyć na zobaczenie najważniejszych miejsc
 • Hebron – szczerze wolałbym więcej czasu poświęcić jemu i tutaj zostać nawet na 2 noce
 • Ein Bokek -kurort i uzdrowisko, moim zdaniem bardziej warte uwagi niż Eilat czy Bat Yam. Ale co kto lubi
 • Ein Gedi – ładne miejsce, ale na jednodniowy pobyt

Mała prośba! :) Wszystkie propozycje, które podaję na tym blogu są rzetelnie sprawdzone i godne swojej uwagi. Podaję miejsca tylko warte polecenia. Jeśli chciałabyś lub chciałbyś mi wynagrodzić jakoś pracę nad blogiem, pisanie tego i innych tekstów – zarezerwuj nocleg w Izrealu, z któregokolwiek z powyższych lub poniższych linków –nawet linku prowadzącego do ogólnej wyszukiwarki.  Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a ja dostane od bookingu drobną prowizję, motywującą mnie do dalszego rozwijania bloga. Dzięki z góry!

Co warto zobaczyć w Izraelu ciągu tygodniowego wyjazdu?

Tydzień to faktycznie jest niewiele. Bez problemu zarówno komunikacją jak i autostopem dojechać można od samego Tel Awiwu do Morza Czerwonego, gdzie jest jedyny Izraelski kurort turystyczny (tak to się nazywa?) w Ejlat. Jak ktoś się uprze to bez problemu zrobi tę trasę w jeden dzień. Polecam jednak się aż tak bardzo nie spieszyć i wskoczyć choć na chwilę do Morza Martwego w okolicach Ein Gedi, gdzie jest darmowa plaża i nawet akceptowalnie ciepłe prysznice z mydełkiem!

Tam też polecam sobie poszukać jakiegoś noclegi. Tutaj kilka propozycji. Zdecydowanie bardziej polecam zatrzymać się na noc w Ein Gedi niż w Ejlat. Chyba, że ktoś lubi typowo turystyczne, kurortowe miejscówki z drinkami z palemką, leżakami i nurkowaniem w morzu. To wtedy polecam znowu przespać się w Ejlat (noclegi tutaj). Jednak ostrzegam – jest drożej.

Widok na Morze Martwe z Masady

Tak się prezentuje zaś Ejlat.

Kawałek dalej warto odbić od głównej drogi, żeby pochodzić trochę po Masadzie – starożytnej twierdzy żydowskiej, która była jednym z ostatnich punktów oporu Żydów przed Rzymianami. Na górę prowadzi kolejka linowa w cenie 20$ w obie strony, ale można też udać się dla zdrowia na piechotę – jak też planowaliśmy. Niestety dobrzy ludzie mieli dla nas inne plany i pojechaliśmy za darmo. Można też wykupić sobie cały pakiet z jedzeniem, mapkami, wejściem do muzeum i innymi cudami za bagatela 180NIS.

W okolicach Masady noclegi możecie znaleźć najlepiej tutaj. Naprawdę polecam się gdzieś tam zatrzymać. Lepszego wschodu słońca nie zobaczycie w Izraelu. Widok zwala z nóg.

Inne ciekawe miejsca w Izraelu i Palestynie?

Niestety nie mieliśmy wiele czasu na zwiedzanie, jednak przygotowałem rozpiskę najciekawszych miejsc wartych zobaczenia zarówno w samym Izraelu jak i Palestynie. Poniżej kilka moich propozycji miejsc, które już odwiedziłem, albo które odwiedzę z pewnością przy najbliższej okazji.

Tak więc, co polecam zobaczyć jeszcze w Izraelu?

Pustynia Nagew!

Duża, wyżynna pustyniależy na południu Izraela. Występują tam jedynie rzeki okresowe, które niespodziewanie mogą zmyć dojazdowe drogi na południe z powierzchni ziemi. Mieliśmy szczęście, bo akurat tydzień po nas kilka dróg było całkowicie nieprzejezdnych. Tutaj filmik:

Największym miastem w okolicy jest Beer Szewa, położona na północy. Najlepszymi atrakcjami są z pewnością: pomniejsze miasteczka beduinów rozsiane po całej pustyni, zatoka Akaba, którą kończy się pustynia, a także (a może przede wszystkim!) olbrzymi, 40-kilometrowy krater krasowy – Ramon.

Jedyną miejscowością w okolicy krateru jest Micpe Ramon.

Jafa i Tel Awiw

Jaffa to licząca sobie ponad 3500 lat osada, która aktualnie jest dzielnicą liczącego sobie zaledwie 100 lat Tel Awiwu. Samo miasto Tel Awiw to nowoczesna, elegancka metropolia, która raczej nie jest w moim typie. Niemniej warto zatrzymać się na chwilę, pokręcić po okolicy, udać na świetną plażę, zostać na 1-2 noce.

Jednak jeśli już zdecydujecie zostać się na noc, to tylko w Jafie właśnie. Można znaleźć całkiem niedrogie noclegi – sporo z fantastycznymi tarasami. Zerknijcie tutaj.

Tel Awiw nocą

Jerozolima i jej atrakcje

Myślę, że tego miejsca nawet polecać nie trzeba. Odeślę tylko do osobnego wpisu: Jerozolima i stare miasto. Jak coś zrobiłem dość solidne rozeznanie w noclegach w Jerozolimie, więc podeślę też trzy najlepsze propozycje. Najlepsze w stosunku cena-jakość i bliskość Starego Miasta.

.

Jednak jeśli wszystkie powyższe będą zarezerwowane lub uznacie je za nieciekawe tutaj możecie znaleźć jeszcze kilka fajnych noclegów w Jerozolimie. Tylko wybierzcie datę i kliknijcie „najniższa cena”.

Hebron i jego podziały

Miasto, którego dane nie było mi niestety zobaczyć – czego najmocniej żałuję ze wszystkich pominiętych. Jest to czwarte co do wielkości miasto w Palestynie, położone zaledwie 34 km od Jerozolimy. Może nie należy do najpiękniejszych, jednak z pewnością jest jednym z najbardziej podzielonych, zagmatwanych, skomplikowanych jeśli chodzi o historię i relacje izraelsko-palestyńskie miast. Hebron otoczony wielkim, kilkunastometrowym murem wzniesionym przez Heroda Wielkiego, zaś jego stare miasto wpisane jest na listę UNESCO od roku 2017.

Jeśli dobrze się przygotujecie, znajdziecie być może odpowiednio dobrego przewodnika, to nie ma lepszego miejsca na terenie całego Izraela i Palestyny aby lepiej zrozumieć cały konflikt. Ponoć dobrą wycieczkę (po angielsku) można zamówić tutaj.

Kilka ciekawych noclegów w Hebronie znajdziecie tutaj.

fot hanhualiu.blogspo.com

Wasze propozycje ciekawe miejsc w Izraelu?

No i na koniec prośba do Was moi mili. Napiszcie w komentarzach co Waszym zdaniem warto zobaczyć w Izraelu i Palestynie? Gdzie jechać, co odwiedzić, polećcie jakieś ciekawe miejsca?

Możecie też dopisać jakieś praktyczne informacje dotyczące transportu, noclegów, cen w Izraelu. Będzie mi bardzo miło – stwórzmy razem fajny, wartościowy poradnik! :)

Podobało się? Zostań na dłużej!

Informacje o nowych treściach wprost na Twojego e-maila. Bez spamu!
Dołącz do ponad 110 000 obserwujących osób i zgarnij jednorazową mega promocję na moje książki!

124 komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *