O tak – Izrael obok Malty, Krety czy Cypru są zdecydowanie jednym z najczęstszych zimowych wyborów Polaków. W Izraelu byliśmy 6 dni, odwiedziliśmy trzy morza (Śródziemne, Martwe i Czerwone), miasta Tel Awiw, Jerozolimę, Ein Gedi, Masade, Eilat i przy powrocie jadąc uroczymi kanionami pustyni Nagew ,wstąpiliśmy na chwilę do miasta Be’er Sheva. Przed Wami garść praktycznych informacji, porad, ciekawych miejsc, noclegów i wielu innych!
Aktualizacja: styczeń 2021
Spis treści:
- 1 Kiedy najlepiej jechać? Pogoda w Izraelu
- 2 Jak dostać się do Izraela?
- 3 Izrael – mapa
- 4 Transport w Izraelu. Komunikacja, autobusy, pociągi
- 5 Autobusy w Izraelu
- 6 Karta SIM w Izraelu i internet
- 7 Bezpieczeństwo w Izraelu
- 8 Ceny w Izraelu
- 9 Noclegi w Izraelu – jak nie splajtować?
- 10 Co warto zobaczyć w Izraelu ciągu tygodniowego wyjazdu?
- 11 Masada
- 12 Inne ciekawe miejsca w Izraelu i Palestynie?
- 13 Hajfa
- 14 Betlejem – Bazylika Narodzenia
- 15 Wasze propozycje ciekawe miejsc w Izraelu?
Serdecznie zapraszam do tekstu. Poniżej Izrael praktycznie – czyli garść informacji i porad praktycznych o Izraelu. To co zauważyłem, usłyszałem, widziałem albo zobaczyłem. W uzupełnieniu do wpisu dotyczącego kontroli na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie, ale też masa informacji i praktycznych porad o Izraelu i jego ciekawych miejscach
Kiedy najlepiej jechać? Pogoda w Izraelu
Najlepszy czas na wizytę w Izraelu i Palestynie to z pewnością nie okres pomiędzy maj-wrzesień, kiedy temperatury, zwłaszcza w centrum i na południu są nie do zniesienia. Najlepiej moim zdaniem wybrać się do Izraela, kiedy u nas jest zimno – czyli dokładnie tak jak my to zrobiliśmy w grudniu. Momentami było chłodno, jednak nad morzem Martwym i w Eilacie można śmiało zażywać kąpieli słonecznej. Poniżej średnia temperatur dla Tel Awiwu i Eilatu
Jak dostać się do Izraela?
Na stałe wpisały się już w przestrzeń powietrzną bezpośrednie połączenia z niemalże całego kraju (linia Wizzair i Ryanair) do Tel Awiwu i Eilatu. Ja za każdym razem latałem z Katowic do Tel avivu. Ceny w zależności od pory roku zaczynają się nawet od 150 zł, jednak średnia cena za lot w dwie strony oscyluje aktualnie w okolicach 300-500 zł
Izrael – mapa
Tak dla porządku wrzucam jeszcze kilka map Izraela z wyraźnie zaznaczoną Palestyną. Bo wiem, że wiele osób lubi popatrzeć sobie na mapy. Pierwsza to mapa pokazująca jak układały się stosunki Palestyny z Izraelem i odwrotnie.
Druga mapa pokazuje natomiast to samo, tylko jako animację zmian granic Izraela
Transport w Izraelu. Komunikacja, autobusy, pociągi
Garść porad dotyczących tego jak poruszać się po Izraelu. Transport w Izraelu i Palestynie jest bardzo dobrze zorganizowany. W obrębie Jerozolimy wszędzie dojedziemy tramwajami. Poza Jerozolimę transport w Izraelu opiera się natomiast głównie na autobusach i kolei. Najlepiej do nawigowania po Izraelu jest natomiast google maps. Po prostu wpisujecie miejsce, gdzie chcecie jechać i klikacie w komunikację miejską. I tyle.
Autostop w Izraelu
Jako studenci podczas pierwszego wyjazdu do Izraela preferowaliśmy oczywiście przemieszczać się jak najtaniej. Z racji krótkiego wypadu, tym razem zamiast rowerów jeździliśmy sobie autostopem. Izrael to niewielki kraj i bez większego pośpiechu, można objechać go w tydzień. Wbrew obiegowej opinii, w Izraelu świetnie działa autostop.
Dla przykładu: na odcinku Jerozolima – Masada w zależności od szczęścia jechaliśmy na raty od 2 – 5 samochodami. Z okolic Masady do Eilatu również w takich samych proporcjach, ale już przy dwukrotnie większym dystansie. Nietrudno też złapać stopa z samego Eilat i dojechać nawet kilkadziesiąt kilometrów przed Tel Awiw – czyli ponad 200 kilometrów.
Kilkukrotnie zatrzymywali się kierowcy, żeby tylko podrzucić nas parę kilometrów, gdzieś bliżej jakiejś głównej drogi i ani razu (w przeciwieństwie do Iranu, czy Turcji) nie zdarzyło się, żeby ktoś chciał pieniądze za autostop. Bywało też, że kierowcy jechali specjalnie dla nas w jakieś miejsce leżące zupełnie nie po drodze – co chyba najlepiej świadczy o tym, że autostop ma się w Izraelu dobrze.
Pociągi i tramwaje w Izraelu
Styczność z pociągami i tramwajami miałem znacznie większą już podczas drugiego wypadu do Izraela na pielgrzymkę z Mamą. Jeździliśmy po Izraelu glównie pociągami (też czasem busami) a po Tel Awiwe tramwajami. Przykładowa cena jadąc z Lotniska Ben Gurion do stacji Hahagana położonej w centrum – koszt 15 NIS za 10min jazdy. Albo koszt to 6,60 NIS za 1,5 godzinny bilet. Warto też dodać, że w Jerozolimie jest tylko jedna linia tramwajowa i kursuje na linii Mount Herzl – Pisgat Zeev.
Jeśli chodzi o poruszanie się pociągami po Izraelu, jest dość dużo linii. Można dostać się pociągiem z Tel Awiwu do kilku głównych miast. Poniżej podrzucam mapę pokazującą obrazowo gdzie można dojechać w Izraelu pociągiem. Busami natomiast śmiało dojedziecie praktycznie wszędzie. Użyjcie google map!
Autobusy w Izraelu
Autobusy są zdecydowanie tańsze niż pociągi w Izraelu. Kursuje ich masa, cały Izrael jest pięknie połączony siatką autobus. Najpopularniejszy to Egged, mają świetną stronę internetową, przez którą można rezerwować bilety. Jednak nie jest to wymóg. Można też bilety kupować bezpośrednio na dworcach i u kierowców. Przykładowe ceny autokarów:
- Autobus z Tel Awiwu do Jerozolimy kosztuje 18 NIS i startuje z głównego dworca, położonego niedaleko stacji kolejowej Hahagana. Linia o ile dobrze pamiętam ma numer 405 i 480.
- Autobus Be’er Sheva – Tel Awiw (numer 370) Opuszcza stację równie często co poprzednik (co jakieś 15 minut) – 17 NIS.
- Autokar powrotny z Jerozolimy do Holonu (okolice Tel Awiwu) – 24 NIS
- Autokar z Eilat do Tel Awiwu – 75 NIS
- Eilat – Tel Awiw – 70 NIS
- Z Jerozolimy do Hajfy (nr 940) – 42 NIS
- Ein Gedi – Masada (nr 380) – 18 NIS
Jeśli chodzi zaś o Palestynę to sprawa ma się nieco gorzej i jedynie do Hebronu dojechać można linią Egged bezpośrednio z Jerozolimy. Pomiędzy miastami jeżdżą jednak busy, sheruty – czyli arabskie minibusy. Za niższą cenę niż izraelskimi można przemieszczać się po terytorium Palestyny.
Karta SIM w Izraelu i internet
Polecam przemyśleć zakup karty SIM z mobilnym internetem w Izraelu. W hotelach i głównych miastach nie ma najmniejszego problemu z złapaniem darmowego wifi, zaś kosz wyrobienia karty SIM są dość drogie bo 10 GB internetu na 8 dni kosztuje 45 dolarów. I jest to najtańsza opcja do zakupu na lotnisku. Jedyna tańsza opcja to możliwość zamówienia karty SIM online przez tę stronę i wtedy możecie trochę zaoszczędzić. Cena 30GB kosztuje tam 25 dolarów.
Bezpieczeństwo w Izraelu
Mimo ciągle napiętej sytuacji politycznej w regionie, możemy stwierdzić, że Izrael to bardzo bezpieczne i przyjazne turystom Państwo. W przestrzeni publicznej faktycznie jest mnóstwo broni, co chwilę widzi się karabiny, jednak nie znaczy to, że lada chwila wybuchną jakieś walki. Faktem jest, że Państwo Izrael jest potęgą militarną w regionie i raczej mało prawdopodobne jest, żeby którekolwiek z arabskich krajów je zaatakowało w najbliższej przyszłości. Taka sytuacja będzie się z pewnością utrzymywać długo, a przynajmniej do czasu, aż zachód będzie stał za Izraelem.
Co do sytuacji wewnątrz Izraela i Palestyny, to zdarzają się regularnie różne incydenty zbrojne, jednak są one szybko zażegnywane (czytaj – tłumione) i raczej nie są one kierowane w stronę turystów. Serio nie ma się czego bać. Wystarczy śledzić bezpośrednio sytuację o bezpieczeństwie w Izraelu na stronie MSZ i wszystko powinno być jasne.
Ceny w Izraelu
1 NIS = 1.1 PLN
Ceny są dość mocno zróżnicowane, ale zdecydowanie jest to jeden z droższych krajów w jakich byłem. Jeśli zależy wam na kasie to proponuję na tak krótki wyjazd zabrać jak najwięcej jedzenia ze sobą i ograniczyć się do kupowania kiedy już naprawdę musicie. Z miast, w których byliśmy Eilat jest zdecydowanie najdroższym w całym kraju. Reszta miast nieco tańsza, a chyba najtaniej można zrobić zakupy w Tel Awiwie. Choć co do tego nie mam pewności.
- Chleb od 10 NIS
- Bułki od 1,2 NIS w Tel Awiwe
- Dżem figowy 250 g – 9 NIS
- Słoik Nutelli 20 NIS
- Coca Cola kosztuje od 6 NIS za 1,5l w Telawiwe, do nawet 12 NIS w Eilacie.
- 100g przypraw na bazarze – 5-7 NIS
- Dorodne pomarańcze za darmo rosną na drzewach, ale można też kupić za 4 NIS/kg
- Kilogram truskawek – 10-15 NIS
- Kilogram granatów (owoców!) – 8 NIS
- Falafel w Tel Awiwe – 5-10 NIS
- Kawa w automacie – 10 NIS
- Koszerny BigMac to aż 17 NIS, natomiast kawa w McDonaldzie kosztuje 6 NIS
- Obiad „szwedzki stół” w Masadzie 80 NIS
- Woda mineralna od 5 NIS za 1,5l w Jerozolimie do nawet 20 NIS za 0.5l w Masadzie.
- Alkohole są drogie i za wódkę Finlandia 0,7 l płaci się ponad 130 NIS.
- Piwo kosztuje od około 10 NIS, do nawet 25 w turystycznych miejscach.
- Jarmułka na bazarze w Jerozolimie ma cenę wyjściową 25 NIS, ale z powodzeniem można utargować nawet do 7 NIS. Ja jednak polecam w wietrzne dni zwykle porozglądać się po chodnikach. Nie wszyscy przypinają jarmułki spinkami do włosów.
Noclegi w Izraelu – jak nie splajtować?
Nasza pierwsza wycieczka do Izraela była zorganizowana za czasów studenckich, zatem i noclegi były po studencku. Jeśli ktoś chce spać za darmo, to z pewnością da sobie radę w poszukiwaniu noclegów (np. przez couchsurfing). Mam jednak świadomość, że sporo ludzi zwyczajnie ceni sobie wygodę (chyba też już mnie to dopadło!) i ma ochotę przespać się w jakimś hostelu czy hotelu. Izrael nie jest tanim krajem, jednak można znaleźć ciągle nie tak drogie i dobre noclegi. Poniżej wymieniam kilka najpopularniejszych miejsc noclegowych, gdzie przy okazji jest co oglądać. Jedyne co należy zrobić, to kliknąć w nazwę i już na stronie wpisać konkretną datę i ustawić „najniższa cena”.
Najtańsze noclegi w:
- Jerozolimie – najlepiej zostać 1-2 noce
- Tel avivie – tutaj według mnie 1 noc wystarczy
- Eilacie – jeśli lubicie plażowanie, można siedzieć i tydzień. Poza tym nie za bardzo jest tam co robić, więc jak dla mnie 1 noc max
- Haifie – ciekawe miasto, można pobyć z 2 noce
- Bat Yam – ponownie jak Eilat – głównie plaże.
- Betlejem – 1-2 noce powinny wystarczyć na zobaczenie najważniejszych miejsc
- Hebron – szczerze wolałbym więcej czasu poświęcić jemu i tutaj zostać nawet na 2 noce
- Ein Bokek -kurort i uzdrowisko, moim zdaniem bardziej warte uwagi niż Eilat czy Bat Yam. Ale co kto lubi
- Ein Gedi – ładne miejsce, ale na jednodniowy pobyt
Mała prośba! :) Wszystkie propozycje, które podaję na tym blogu są rzetelnie sprawdzone i godne swojej uwagi. Podaję miejsca tylko warte polecenia. Jeśli chciałabyś lub chciałbyś mi wynagrodzić jakoś pracę nad blogiem, pisanie tego i innych tekstów – zarezerwuj nocleg w Izrealu, z któregokolwiek z powyższych lub poniższych linków –nawet linku prowadzącego do ogólnej wyszukiwarki. Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a ja dostane od bookingu drobną prowizję, motywującą mnie do dalszego rozwijania bloga. Dzięki z góry!
Co warto zobaczyć w Izraelu ciągu tygodniowego wyjazdu?
Tydzień to faktycznie jest niewiele. Jednaka bez problemu zarówno komunikacją jak i autostopem dojechać można od samego Tel Awiwu do Morza Czerwonego, gdzie jest jedyny Izraelski kurort turystyczny (tak to się nazywa?) w Ejlat. Jak ktoś się uprze to bez problemu zrobi tę trasę w jeden dzień. Polecam jednak się aż tak bardzo nie spieszyć i wskoczyć choć na chwilę do Morza Martwego w okolicach Ein Gedi, gdzie jest darmowa plaża i nawet akceptowalnie ciepłe prysznice z mydełkiem!
Tam też polecam sobie poszukać jakiegoś noclegi. Tutaj kilka propozycji. Zdecydowanie bardziej polecam zatrzymać się na noc w Ein Gedi niż w Ejlat. Chyba, że ktoś lubi typowo turystyczne, kurortowe miejscówki z drinkami z palemką, leżakami i nurkowaniem w morzu. To wtedy polecam znowu przespać się w Ejlat (noclegi tutaj). Jednak ostrzegam – jest drożej.
Tak się prezentuje zaś Ejlat.
Masada
Kawałek dalej warto odbić od głównej drogi, żeby pochodzić trochę po Masadzie – starożytnej twierdzy żydowskiej, która była jednym z ostatnich punktów oporu Żydów przed Rzymianami. Na górę prowadzi kolejka linowa w cenie 20$ w obie strony, ale można też udać się dla zdrowia na piechotę – jak też planowaliśmy. Niestety dobrzy ludzie mieli dla nas inne plany i pojechaliśmy za darmo. Można też wykupić sobie cały pakiet z jedzeniem, mapkami, wejściem do muzeum i innymi cudami za bagatela 180NIS.
W okolicach Masady noclegi możecie znaleźć najlepiej tutaj. Naprawdę polecam się gdzieś tam zatrzymać. Lepszego wschodu słońca nie zobaczycie w Izraelu. Widok zwala z nóg.
Inne ciekawe miejsca w Izraelu i Palestynie?
Za pierwszym razem w Izraelu faktycznie nie mieliśmy czasu ani pieniędzy na zwiedzanie, jednak za drugim już nadrobiliśmy znacznie bardziej z Mamą. Zatem przygotowałem rozpiskę najciekawszych miejsc wartych zobaczenia zarówno w samym Izraelu jak i Palestynie. Poniżej kilka moich propozycji miejsc, które już odwiedziłem, albo które odwiedzę z pewnością przy najbliższej okazji.
Tak więc, co polecam zobaczyć w Izraelu?
Pustynia Nagew!
Duża, wyżynna pustynia leży na południu Izraela. Występują tam jedynie rzeki okresowe, które niespodziewanie mogą zmyć dojazdowe drogi na południe z powierzchni ziemi. Mieliśmy szczęście, bo akurat tydzień po nas kilka dróg było całkowicie nieprzejezdnych. Tutaj filmik:
Największym miastem w okolicy jest Beer Szewa, położona na północy. Najlepszymi atrakcjami są z pewnością: pomniejsze miasteczka beduinów rozsiane po całej pustyni, zatoka Akaba, którą kończy się pustynia, a także (a może przede wszystkim!) olbrzymi, 40-kilometrowy krater krasowy – Ramon.
Jedyną miejscowością w okolicy krateru jest Micpe Ramon.
Jafa i Tel Awiw
Jaffa to licząca sobie ponad 3500 lat osada, która aktualnie jest dzielnicą (tzw. starym miastem) liczącego sobie zaledwie 100 lat Tel Awiwu. Samo miasto Tel Awiw to nowoczesna, elegancka metropolia, która raczej nie jest w moim typie. Niemniej warto zatrzymać się na chwilę, pokręcić po okolicy, udać na świetną plażę, zostać na 1-2 noce.
Jednak jeśli już zdecydujecie zostać się na noc, to tylko w Jafie właśnie. Można znaleźć całkiem niedrogie noclegi – sporo z fantastycznymi tarasami. Zerknijcie tutaj.
Tutaj kilka jeszcze zdjęć Jaffy.
Jerozolima i jej atrakcje
Myślę, że tego miejsca nawet polecać nie trzeba. Odeślę tylko do osobnego wpisu: Jerozolima i stare miasto. Jak coś zrobiłem dość solidne rozeznanie w noclegach w Jerozolimie, więc podeślę też trzy najlepsze propozycje. Najlepsze w stosunku cena-jakość i bliskość Starego Miasta.
The Post Hostel Jerusalem
Sprawdzony hostel praktycznie w samym centrum Jerozolimy, obok Starego Miasta. Cena super jak na Jerozolimę, bo 77 zł za łóżko w pokoju wieloosobowym. Śniadanie w cenie.
Abraham hostel
jeden z najpopularniejszych hosteli w Jerozolimie. Także super lokalizacja, ciut drożej bo 80 zł za łóżko w pokoju wieloosobowym. Śniadanie także w cenie.
Jerusalem Panorama Hotel
Najlepsza i najtańsza opcja wśród hoteli. Rewelacyjny widok ze wzgórza Getsemani na Stare Miasto Jerozolimy. Koszt to 254 zł/2os. Śniadanie w cenie.
.
Jednak jeśli wszystkie powyższe będą zarezerwowane lub uznacie je za nieciekawe tutaj możecie znaleźć jeszcze kilka fajnych noclegów w Jerozolimie. Tylko wybierzcie datę i kliknijcie „najniższa cena”.
Hebron i jego podziały
Miasto, którego dane nie było mi niestety zobaczyć – czego najmocniej żałuję ze wszystkich pominiętych. Jest to czwarte co do wielkości miasto w Palestynie, położone zaledwie 34 km od Jerozolimy. Może nie należy do najpiękniejszych, jednak z pewnością jest jednym z najbardziej podzielonych, zagmatwanych, skomplikowanych jeśli chodzi o historię i relacje izraelsko-palestyńskie miast. Hebron otoczony wielkim, kilkunastometrowym murem wzniesionym przez Heroda Wielkiego, zaś jego stare miasto wpisane jest na listę UNESCO od roku 2017.
Jeśli dobrze się przygotujecie, znajdziecie być może odpowiednio dobrego przewodnika, to nie ma lepszego miejsca na terenie całego Izraela i Palestyny aby lepiej zrozumieć cały konflikt. Ponoć dobrą wycieczkę (po angielsku) można zamówić tutaj.
Kilka ciekawych noclegów w Hebronie znajdziecie tutaj.
Hajfa
Na północy, nad Morzem znajduje się całkiem urodziwe miasto Hajfa znane z bycia największym portem w całym Izraelu. Bardzo ładnie położone i bardzo strome miasto. Gdzie się nie spojrzy tam pionowe ściany, które ładnie zagospodarowano chociażby znanymi Ogrodami Bahaidów.
Czy też taką kolejką.
Betlejem – Bazylika Narodzenia
Na koniec zostając w religijnych klimatach, no to nie mogło zabraknąć przecież Betlejem i słynnej Bazyliki :)
Wasze propozycje ciekawe miejsc w Izraelu?
No i na koniec prośba do Was moi mili. Napiszcie w komentarzach co Waszym zdaniem warto zobaczyć w Izraelu i Palestynie? Gdzie jechać, co odwiedzić, polećcie jakieś ciekawe miejsca?
Możecie też dopisać jakieś praktyczne informacje dotyczące transportu, noclegów, cen w Izraelu. Będzie mi bardzo miło – stwórzmy razem fajny, wartościowy poradnik! :)
Dobra trasa. Chyba najbardziej optymalna. Jeszcze bym polecił spróbować jeden dzień „wyskoczyć” z Tel Avivu do Akki i wrócić.
No i przejrzysty post :)
Izrael jest moim marzeniem od dawien dawna, dzieki za ten przewodnik cenowy, no coz z chleba to chyba zrezygnuje, ale za to moge zyc na kawie :)
Polecam hummus i pomidorki. Na targu w Jafo Tel Aviv jest dobre jedzenie. Oszukuja trochę z cenami ale trzeba uważać. Knajpki też są fajne. Ja wygladam trochę jak żyd więc dawali nam więcej jedzenia. Spędziliśmy też noc nad morzem martwym. W Styczniu było 22 st. C ale trochę niebezpiecznie. Auta tanie w wynajmie, natomiast drogie paliwo. Miłej podróży
Nie wiem czy obserwujesz nada to forum, czy możesz napisać na czym polegało niebezpieczeństwo na noclegu?
Izrael jest teraz bardziej osiągalny ze względu na tanie loty wielu linii. Warto spróbować :)
3 razy w Izraelu, pierwszy raz 20 lat temu, kilka dni temu wróciliśmy z 1,5 miesięcznej 650km pieszej wędrówki przez Izrael, tzw. Israel National Trail, o czym powoli zaczęliśmy pisać na naszym blogu :)
http://www.wapniakiwdrodze.blogspot.com
bardzo ciekawe, czemu kompletnie ominęliście Palestynę? Wydaje mi się znacznie ciekawsza niż sam Izrael…
Tym razem chodziło nam o sam szlak, na którym spędziliśmy 1,5miesiąca, tak że zdążył nas przeżuć i wypluć, a zimą wracamy dokończyć pustynię i Golan Trail :) Staramy się jak najlepiej poznać odwiedzany kraj, dlatego wracamy tam kilkakrotnie i zajmuje nam to sporo czasu. Palestyńczycy też stanęli na naszej drodze…
a jak tak to super. Zazdroszczę, że tyle czasu i zaparcia macie na eksplorację tak malutkiego kraju! Podziwiam :))
Podziwiam twoją mobilność i umiejętność pisania, mnie pisanie ciągnie się jak guma do żucia i kolejka miejsc do opisania rooooośnie.Tak trzymaj! Pozdrawiamy
Witaj,
z przyjemnością czytałem Twój post, bo sami w maju wybieramy się do Izraela. Mam jednak pytanie – co oznacza jak najwięcej jedzenia ze sobą? Masz na myśli z Polski?
Pytam, bo z tego co czytałem wwożenie żywności do Izraela jest zabronione, więc jak daliście radę, nie było problemów?
Pozdrawiam
eeee jakie zabronione? Moja rada bierze się stąd, że jako studenci nie stołujemy się raczej w knajpach, ba, w Izraelu to nie stołujemy się nawet w spożywczych, gdzie ceny są jak dla nas kosmiczne. Taniej wyjdzie zabrać ze soba z Polski 2 paczki kabanosów, kilka zupek i bum tarara :D
Wiesz, pytam, dlatego, że dokładnie tak samo chcemy pojechać – czyli na maksa po kosztach. Dlatego dziękuję bardzo za odpowiedź. Powiedz mi jeszcze, czy mieliście te kabanosy w małym bagażu podręcznym, czy w dużym (domyślam się, że Wizzair) i czy nikt o nie nie pytał.
nie, nikt ;)
Dzięki ;)
My na wycieczkę dla 5 osób straszeni cenami jak ze Skandynawii spakowaliśmy do bagażu rejestrowanego Wizzair dozwolone… 32 kg jedzenia :) Na 10 dni. Puszki, ale i pakowane próżniowo wędliny, gotowe dania, zupki. Luty, zatem do torby trafiło dobrze schłodzone i na miejsce dotarło do apartamentu jeszcze zimne jak z lodówki. Na lotnisku poszło bez najmniejszego problemu. Zjedliśmy prawie wszystko, ale też smakowaliśmy coś na miejscu + jakieś drobne zakupy w sklepie no i benzyna do auta na jakieś 1000 km.
Powrotny płatny bagaż dla pustej torby nie był potrzebny bo ta zmieściła się w podręcznym. Planowaliśmy wstępnie porzucić ją na miejscu. Jedzenie zatem przechodzi nawet w takich ilościach. Bagaż nas nic nie kosztował bo był gratis za zdobyte punkty podobnie jak… bilety lotnicze. Bagaż i my całkowicie za free.
może już o to ktoś pytał, ale jak za darmo w hotelu? :D
ze znajomymi planujemy w trójkę wynająć samochód i w nim spać i zwiedzać.myślisz, że to dobry pomysł?
Kliknij w odnośnik dotyczacy Masady. Całkiem przypadkowo i niechcący za darmo… :)
Myślę, że jest to nie głupi pomysł, jednak pewnie wynajecie samochodu to też nie tania sprawa.
hej, widzę że nie spaliście w Izraelu ani razu na dziko. czy biorąc pod uwagę temperatury jest sens w ogóle brać ze sobą namiot? wybieram się ze znajomym(w sierpniu!), mój namiot wymaga wymiany i zastanawiam się czy powinienem zainwestować w niego przed wyjazdem.
W sierpniu będzie tak ciepło,ze razczej obejdzie się bez namiotu
A ja dziś kupiłam bilet na kwiecień i dopiero do mnie to teraz dotarło. Boję się, że sama się pogubię…
Nie pogubisz! Izrael to właściwie kilka dróg, jak coś służę informacją! :)
Alicja! w 6 osob wybieramy sie do Izraela w dniach 1-5.04, jak chcesz to dołączaj do grupki ! :)
dzięki za post Karol! mega pomocny! :)
Bardzo się cieszę! Po kliknięciu w imię Alicji przekieruje Cie na Jej facebooka. Może się zgadacie :)
Ja z dwójka znajomych tez wybieramy się w kwietniu. Mamy bilety na 05 kwietnia, lecimy z Katowic. Możesz do nas dołączyć :) Kiedy lecisz Alicja.
Zabierzecie mnie w bagaż rejestrowalny? ;)
napiszcie jakie są temperatury w Izraelu w maju tak ok 9-16
Hej Ula! Do sprawdzania pogody (nie tylko w Izraelu ;) ) używam zawsze strony Accuweather. Można wpisać lokalizację, wybrać datę i sprawdzić jaka była pogoda w maju 2014 ;)
http://www.accuweather.com/en/il/jerusalem/213225/month/213225?monyr=5/01/2014
Wychodzi na to, że było bardoz przyjemnie i jest to świetny okres do odwiedzania Izraela :)
Super, właśnie rozważam krótki wypad i stopowanie po Izraelu, dzięki za wskazówki. :)))
Polecam się! :)
Lecimy z narzeczonym w marcu i od wczoraj siedzimy, i czytamy, czytamy, czytaaamy i końca tego czytania nie widać. Prawdopodobnie będziemy mieć 4-5dni (w sumie 5 razem z wylotem) i pytanie czy i co opłaca się nam zobaczyć w tempie ekspresowym, jeśli lądujemy w Ovdzie? Czy mogłabym się odezwać na priv i ewentualnie podpytać o tysiąc spraw? ;)
Hej. Jeśli nie znalazlaś info tutaj, a bylem gdzieś, gdzie byś chciała jechać to pewnie.
Pozdrawiam!
Mam pytanie jadę w lutym do Telawiwu na 3 dni i chciałbym jednego dnia pojchać do Jerozolimy ….wyrobię sie jak wyjadę bardzo wcześnie autobusem by wrócić wieczorem ? jak długo jedzie sie do Jerozolimy z Telawiwu ?Pozdrawiam Jarek63
Oczywiście, że wyrobisz się. Nie pamiętam dokładnego czasu, ale to przecież tylko 70 km :)
A jeszcze spytam gdzie w miarę tanio i bezpiecznie mozna zjęść w Izraelu ..jakich miejsc unikać ?
Super! Nie wierzę, że wydaliście aż tak mało :) Chociaż jak twierdzisz, że na nocleg nie wydaliście ani grosza… ja byłam w Izraelu z mężem i mogę potwierdzić, że hotele do tanich nie należą, ale warto. Bez all inclusive ma się wstęp na basen i dostęp do darmowych napojów. Oczywiście do wody i jakiejś lemoniady, ale zawsze. Niestety ale nie pamiętam nazwy hotelu. Ale z bezdomnymi na pewno bym nie spała ;) Wolę już wydać trochę pieniędzy.
Dzięki za obszerną, przydatną relację :) Pozdrawiam!
Studenckie czasy! :) Oczywiście wiem, że Izrael jest drogi, jednak na tamten portfel w życiu stać by mnie nie było choćby na dwa dni pobytu tamże. A bardzo chciałem Izrael i Palestynę zobaczyć :)
Cześć, mam pytanie: lecę do Izraela z wizzairem w lipcu z Katowic i mam tylko mały bagaż podręczny. Da się do tego zapakować? Lecę na cztery noclegi. Super wpisy!
Hej, dzięki. Jeśli masz noclegi zabookowane to właściwie nie potrzebujesz brać ze sobą sprzętu do spania. Myślę, że bez problemu :)
Z pewnością pokazujecie, że można się w Izraelu znaleźć i wrócić bez pieniędzy… trudno wyczytać z tej relacji cokolwiek ponad to… nie wiadomo co zwiedzić, zjeść, przeżyć – nie wiadomo, mówiąc wprost, po co tam jechać. Myślę, że ceny dla turysty oswojonego z hotelami i restauracjami w Europie zachodniej nie są specjalnie odstraszające. Wydaje mi się np. że ceny hoteli w Tel Avivie nie odbiegają od cen w Europejskich stolicach. Wspominacie tylko obiad 80 NIS – 20eur to zupełnie normalna cena w restauracjach europejskich… a nawet polskich, podobnie jak 8-9 pln za piwo, tyle chyba płacą normalnie studenci w knajpach w Warszawie czy Krakowie.
Cóż mogę poradzić jeśli nie to, abyś udał się szukać informacji gdzie indziej, albo sam wybrał się do Izraela i napisał swoją, bardziej wartościową relację. Chętnie przeczytam. Wyjazd do Izraela był wyjazdem studenckim, gdzie nikogo nie było stać na nocowanie po hotelach, ani stołowanie się za 80 zł. Z pewnością dla niektórych osób jest to normalna cena obiadu, dla nas z pewnością nie była.
Lecimy z mężem w październiku i przyznaję, obawiałam się baaardzo. Ale dzięki Twoim zapiskom – już nie! I za to bardzo serdecznie Ci dziękuję! Zapewne wrócę tu nie raz!
Dziękuję za miłe słowa. Powodzenia ;) Będzie mi bardzo miło jeśli zarezerwujecie noclegi z linków polecających. :)
Szanowny Karolu!
Czytam już od dawna Twoje relacje z podróży i inne mądre wskazówki podróżnicze. Chciałbym bardzo serdecznie za nie podziękować. Fajnie się je czyta. Napisane są przystępnym i ciekawym językiem. Oby więcej, oby częściej! :P
Michał~! Bardzo miło czytać mi takie komentarze. Aż chce mi się siąść do nowego tekstu :) !
Hej, własnie zakupiłam bilety do Ejlat w styczniu , rodzina 5 osób, z chęcia cos zobaczę zamiast leżec tydzień na plaży i łazić po Ejlat. zanim porezerwuję noclegi chciałabym dopytac czy da się pojechać do Jerozolimy, Betlejem np. 2 dni w trakcie pobytu i czy to bezpiecznie? Magda
Kiedy lecisz Magda? Ja z partnerką 24 z Warszawy, w planach wynajęcie samochodu i włóczęga po pustyni Negew z Namiotem.Pozdrawiam
Hej! Przeczytałem chyba wszystkie posty dotyczące Izraela, ale nie mogę znaleźć informacji, w jakim języku się porozumiewaliście?
Pozdrawiam!
Lukasz
Angielski króluje, wiele osób mówi b. dobrze.
Karol Mam pilne pytanie, we wtorek lecę powłóczyć się po Negew, czy możesz polecić jakieś miejsca na namiot na Negew, planuję noclegi w okolicy Masady, Mitzpe Ramon i Red Canyon.
Może współrzędne a będę uszczęśliwiony.
To są takie pustkowia że bez problemu znajdziesz miejsce pod namiot :)
Ach ta skleroza… może jeszcze info jaką kuchenkę poleciłbyś do izraela, campingaz chyba odpada, wydaje mi się że nie ma tam do tego kartuszy gazowych…
Piszesz, ze tydzien w Izraelu kosztowsl Ciebie ok 500 zl, a proponujesz nam „najtansze, najlepsze „noclegi za ok100 euro, bo wpdnie Tobie ” jakies pare groszy” , napewno nie skorzystam z Twoich porad i … like tez nie dostaniesz:(
Kolego, nie ma tańszych noclegów w większości jak nie wszystkich miastach. Jak znajdziesz podeślij. Oczywiście mogę ułożyć Ci plan wyjazdu za 500zł, jednak weź namiot i kuchenkę na benzynę, bo chyba nie oczekujesz, że do Izraela da się jechać na tydzień i spać pod dachem za 500zł z przelotem? Coś za coś
Hej! Planuję wyjazd lekko budżetowy w połowie lutego, mam nadzieję nocować głównie u couch’ów, jednak nie pod namiotem – boję się o komfort termiczny :P W każdym razie, mam pytanie o walutę! Ale nie o przeliczniki czy ceny, przykładów można takich znaleźć wiele – raczej: co ze sobą wziąć? Euro? Dolary? Wymieniać na miejscu? Jeszcze na lotnisku? Jak wy sobie radziliście?
Tylko nowe dolary, wymienisz gdziekolwiek
Ale wymienialiście? Bo słyszałam też opinie, że lepiej zachować w dolarach :)
Tak
Kupilismy ze znajomymi bilety do Tel Avivu. Chcemy zwiedzić również Jerozolimę czy zobaczyc Morze Martwę. Ale czytam coraz więcej artykułów o niebezpieczeństwie atakiem terrorystycznym i jestem bliski rezygnacji wyjazdu i straty tych kilku stówek. Choć miejsce kusi swoimi licznymi, pieknymi miejscami natury. Czy w Izraelu odczuwa się to zagrożenie? Na pewno odpoczynek nie jest tak spokojny jak w innych Państwach morza śródziemnego typu Grecja, ale czy bez obaw można zwiedzić to piękne Państwo i miło spędzić tydzień na jego ziemiach ?
Hej, myślę, że można. Oczywiście czuć, że nie jest to normalne państwo, ale ogólnie też bym nie panikował :)
Cześć! Czy w Eilat da się spać w namiocie przy plaży? Ceny noclegów są całkiem zwariowane na studencką kieszeń ;)
Kurcze, nie chce tutaj obiecywać. Na pewno się gdzieś da, ale czy ktoś Was nie pogodni to nie chciałbym ręczyć. Poza Eliat da się spokojnie.
Jak dużo informacji, chyba nie bedzie potrzebny mi przewodnik, gdy bede tam lecieć, wrócę do Ciebie na stronę i na pewno skorzystam ! Super !! 😁
Tego mi było potrzeba !!!
Przygotowania do wyjazdu rozpoczęte :-)
Dzięki za rady
powodzenia!
Hej!
Wybieram się w listopadzie do Ejlat tylko z bagażem podręcznym..
Czy mimo rygorystycznej kontroli mogę zabrać namiot z zaokrąglonymi śledziami, zapałki i malutki palnik alkoholowy (oczywiscie bez alkoholu wewnatrz) ? Czy lepiej wykupić rejestrowany i tam te rzeczy wpakować?
Dodam, że mam pieczątkę turecką w paszporcie z wczesniejszych wakacji, więc psychicznie juz szykuje się na dłuższą pogawędkę…;/
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź!:))
pozdrawiam ciepło,
Franka
Hej, ciężko powiedzieć. Nigdy takich rzeczy w podręcznym nie przewoziłem. Jest ryzyko :)
Cześć!
Planujemy wyjazd do Tel Awiw w grudniu, ale obawiamy się trochę pory deszczowej. Czy faktycznie w tym okresie jest tak mokro i zimno czy może jednak pogoda pozwala na wyjście na plażę?
Hej pewnie, że pozwala. Ale niezbyt plażowe temperatury. :)
Na pewno się przyda
Startuję za tydzień w czwartek ;)
powodzenia! ;)
Kołem Się Toczy Dzięki, przyda się ten wpis bo mam bardzo podobny plan jaki Ty zrealizowałeś ;)
Udostępniła znajomym. Może jeszcze im się przyda :-)
Ja jadę w styczniu :D
Właśnie wróciłem! przeżycia jedyne w swoim rodzaju! :) ale przepiękne miejsca!
Wlasnie tu jestem ;) jutro kierunek Jerycho ;)
Jaaa w styczniu po raz trzeci tylko tym razem docelowo Jordania ❤
nie daj się za bardzo oskubać na przejazdach ;)
No właśnie a jak najlepiej dostać sie z Aqaby do Wadi Rum
Z Wadi Rum do Petry
Ile wynosi przyzwoita cena za taxi
Anna Na 35 dinarów za taxi. autobus 5 dinarów z rana i o 13.00
oczywiscie po targowaniu z granicy chcą 48 dinarów ( bez możliwosci negocjacji)
Za taxi czy od łepka ?
za taxę. Więc opłaca się przy 4 osobach.
Im dalej tym gorzej z cenami :)
Anna, koniecznie nie pomiń wycieczki na pustynie Wadi Rum – jest przepiękna! ❤️
Z tymi wysokimi cenami w Ejlat bym nie przesadzał. Faktycznie im bliżej centrum to drożej, ale jeśli nocuje się np na airbnb w blokach czy osiedlach w domku, to ceny są akceptowalne. Duża bułka kebabowa 1,5 nis/szt (coś jak do shoarmy). Hummus 400g to koszt 7-10 nis w zależności od smaku, cola zero 2l kosztuje 9nis za 2 sztuki czyli 4,5 nis za butelkę. 4 pak piwa widziałem najtaniej za ok 14nis. Piwo na Avenue Beach po 10nis. Leżak + 1x soft drink 20 nis . Najlepsza plaża to Princess Beach przy przejściu granicznym z Egiptem. Jest darmowa, jest super rafa koralowa, prysznice i pomosty do zejścia do wody. Dojedziemy tam linią nr 15, bilet u kierowcy kosztuje 4,2 nis. Podobno z paszportem można kupić bilet tygodniowy, turystyczny na autobusy w Ejlat i okolicy za ok 40 nis, ale to trzeba by było sprawdzić.
Wychodzi na to, że od momentu jak byłem w Izraelu, ceny leciutko poszły w dół. Ale też nie tyle, żeby dalej nie twierdzić, że jest to drogi kraj. Dzięki za informacje :P)
W centrum to rzeczywiście widziałem czekoladę po 12 nis, a już w lokalnym sklepie na osiedlu 2 sztuki kosztowały 9 nis ;) lody były drogie wszędzie xP
A rafe ogladac najlepiej nurkujac z rurka czy jakims innym sposobem tez mozna? I czy taki sprzet sie wypozycza gdzies i ile kosztuje?
Bogumiła Socha must have to taka maska na całą twarz (coś jak to https://pl.aliexpress.com/item/One-piece-Full-Face-Snorkeling-Mask-all-dry-Diving-Mask-for-swimming-with-kids-size-3/32795335588.html), oddychasz wtedy pod wodą buzią i nosem. Nie potrzeba nic więcej, rafa jest przy brzegu. Taka maska dostępna także w decathlonie. Standardowa rurka i google to słabe połączenie.
Problem zaczyna się, jak taka maska ulegnie uszkodzeniu, wtedy tracimy w jednym momencie i widoczność, i dostęp do powietrza. Wszystko zależy od umiejętności nurkowania więc komentarz „rurka i gogle (nie google) to słabe połączenie” jest nie na miejscu i zwyczajnie świadczy o braku doświadczenia. Polecam i jedno i drugie rozwiązanie w zależności od osobistych preferencji. Do kilku metrów można nurkować również w zwykłych okularach pływackich (dla bardziej wprawnych).
No nie wiem… wróciłam z Izraela kilka dni temu, w samym centrum nie mieszkaliśmy, płaciliśmy ok. 250 nis/pokój za noc (motel Tsabar) ,ale już 2xpiwo i shisha w Avenue Beach to koszt ok. 100nis, butelka wody w okolicy centrum 6nis… jak dla mnie wciąż całkiem drogo.
Katarzyna Dobrzyńska na airbnb za mniej niż 200zł wynajmiesz całe apartamenty w Ejlat, co prawda nie w centrum ale w dalszej części miasta ale będziesz miała okazję podejrzeć jak mieszkają prawdziwi mieszkańcy oraz poznasz lokalne sklepy, parki, miejsca. Jeśli nie masz konta to polecam swój ref link >> http://www.airbnb.pl/c/kamils16 Dostaniesz dzięki temu 100zł na pierwszą podróż.
Czesć Kamil czy mieszkasz w Ejlat?
ja, w listopadzie powiedz mi, czy checkpoint 300 przed Betlejem, to rodzaj ,,przejścia” granicznego do strefy palestyńskiej? Przejadę tam autem z wypożyczalni?
To jest przejście, ale mam wątpliwosci co do możliwości przejazdu samochodem. Nie mam takich doświadczeń. Wiem, ze z obu stron granicy do jeżdzają busy.