Park Narodowy Doliny Dolnej Odry. Ta ścieżka rowerowa ma aż 628 km!

Szczerze mówiąc, trochę obawiałem się, że jadąc na tę kilkudniową wycieczkę rowerową wzdłuż Odry, nie będę miał o czym pisać. Oczywiście wiedziałem, że będą świetne widoki, że w pięknych okolicznościach przyrody pojeżdżę na rowerze, że wypocznę, jednak…  czy nie będę musiał ograniczyć się do foto-relacji po powrocie? Czy będę miał co opowiedzieć, kogo przedstawić, czy będę miał jakąś ciekawą historię do opisania? Szczęśliwie okazało się, że tak…

Brandenburgia na rower

Historię niesamowitej Frauke, organizującą swoje kajakowe wycieczki po Odrze, którą poznałem pierwszego dnia już Wam opowiedziałem. Ilość zapytań o zorganizowanie wycieczki z Frauke jakie otrzymałem przyprawiła mnie o niemały ból głowy. Tym razem jednak chciałem opowiedzieć Wam nieco o samej wycieczce, o trasie rowerowej wzdłuż Odry, o Parku Narodowym Doliny Dolnej Odry, nieco o faunie i florze, a także wszystkich ciekawych miejscach, które zobaczyłem w tej części Brandenburgii.

Było to coś niesamowitego. Nie spodziewałem się, że na styku granic, w tych wydawałoby się industrialnych, pełnych zakładów i fabryk Niemczech można jechać wiele godzin będąc praktycznie bez przerwy sam na sam z naturą. Przez kolejne dni, przez większość czasu byłem tylko ja, buchająca zewsząd soczysta zieleń, spoglądające spode łba barany, uginające się na skutek silnych podmuchów wiatru lasy, kolorowe (i pylące jak diabli!) pola i łąki no i Ona. Dostojna, powoli spływająca ku morzu Odra. Zupełna cisza, spokój, piękna równowaga.

Ścieżką rowerowa wzdłuż Odry i Nysy

Zacznijmy jednak od początku. Wraz z rowerem, po morderczych 8 godzinach w pociągu dojechałem z Katowic do Szczecina. Szybkie zakupy, mały obiad i uderzam w kierunku granicy z Niemcami. Po około godzinie jazdy melduję się na przejściu granicznym w Rosówku, skąd już rzut beretem na ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż Odry i dalej Nysy. Ja oczywiście ograniczę się do części pierwszej, gdyż nie mam tyle czasu, aby jechać aż do granicy z Czechami. Poniżej trasa, którą jechałem:

Ścieżka rowerowa wzdłuż Odry

Odra Zachodnia, widok na stronę polską

Fauna i flora doliny dolnej Odry

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry to naprawdę niesamowita, pozwalająca odpocząć okolica. Rozlewisko Odry, a dokładniej odległość pomiędzy Odrą Wschodnią a Zachodnią w tym miejscu wynosi aż 3 kilometry. 3000 metrów kanałów, bagien, mokradeł i szuwar będących siedliskiem 40 gatunków ryb, 51 gatunków ssaków i jeszcze większej ilości ptaków. Na obszarze tym pomieszkuje na stałe wiele rzadkich gatunków ptaków jak chociażby bielik, wodniczka czy bocian czarny, zaś w okresie zimowym zlatuje się tutaj kilkanaście tysięcy żurawi, co stanowi zdecydowanie największa atrakcję i powoduje, że zjeżdżają się tutaj amatorzy fotografii nie tylko z Polski i Niemiec, ale także innych krajów europejskich. Poza tym występują tutaj także liczne bobry, których dzieła w postaci żeremi podziwiać można pływając kanałami na kajakach, jak również norki, czy nawet… łosie!

3601

 
Wydra amerykańska

Wydra amerykańska

_MG_5278 Ścieżka rowerowa wzdłuż Odry i Nysy

Na drodze znaleźć można często skorupy małży, które z wysokości zrzucają mewy i inne ptaszyska, aby te rozbiły się o asfalt i ukazały swoje smakowite wnętrze.

Na drodze znaleźć można często skorupy małży, które z wysokości zrzucają mewy i inne ptaszyska, aby te rozbiły się o asfalt i ukazały swoje smakowite wnętrze.

Z wiatrem w twarz…

Swoją trasę ze Szczecina do Frankfurtu rozłożyłem sobie na cztery dni. Tylko jednego dnia miałem większy dystans do zrobienia bo 114 km, a tak raczej nie przekraczałem 60km, więc jak widać wyjazd raczej nastawiony na relaks. Pierwszy nocleg miałem w Mescherin, gdzie pływałem na kajakach, drugi w nieco większym mieście Schwedt, kolejny w maleńkim Groß Neuendorf, ostatni zaś we Frankfurcie nad Odrą. Szczegóły noclegów z linkami nieco niżej.

Jak już napisałem powyżej w informacji do trasy – odcinek, którym jechałem, jest tylko fragmentem znacznie dłuższej trasy, która liczy sobie 628 km i biegnie na południe – najpierw wzdłuż Odry, później Nysy – aż do granicy z Czechami i co w tym wszystkim jest najbardziej niesamowite – praktycznie cała długość trasy wiedzie przez treny wolne od ruchu samochodowego!

Poza tym, ścieżka rowerowa przygotowana jest rewelacyjnie! Równiutki asfalt, dobre oznakowanie, sporo tablic informacyjnych, do tego praktycznie co kilka, kilkanaście kilometrów natrafia się na jakieś ławeczki czy wiaty, pod którymi można się schować i trochę odpocząć od palącego słońca. Jedzie się bardzo przyjemnie, inni rowerzyści pozdrawiają i chętnie odwzajemniają pozdrowienia, a do pełni szczęścia brakuje jedynie zmiany kierunku wiatru, który bez litości, praktycznie codziennie wiał mi w twarz. Polecam dobrze sprawdzić pogodę i kierunki wiatru przed wyjazdem!

Trasy rowerowe w niemczech _MG_5490 Dolina dolnej Odry trasa rowerowa Oderberg niemieckia architektura niemieckia architektura Trasa rowerowa wzdłuż Odry

Brama wjazdowa do Gartz

Brama wjazdowa do Gartz

Criewen

Criewen

Criewen

Criewen

_MG_5590

No dobra, zrobiłem niecałe 114 km ;)

Po wycieczce kajakowej w Mescherin, która zajęła nam całe popołudnie udałem się do Schwedt, a później do Criewen, gdzie co prawda nie ma sklepów, jednak odbywa się akurat weekendowy piknik, gdzie blisko 1000 osób przyjechało z okolicznych miejscowości na swoich rowerach. Nie moje klimaty, więc prędko pognałem porobić zdjęcia całkiem ciekawym, okolicznym zabudowaniom.

Właśnie okresowy brak sklepów po drodze to jedyny problem na trasie rowerowej wzdłuż Odry. Przynajmniej na tym odcinku. Oczywiście nie ma tragedii, bo co 20-30 km spokojnie znajdziemy jakiś sklep, jednak trzeba mieć z tyłu głowy to, aby zabrać ze sobą jakieś drugie śniadanie, czy dwa batoniki. Zwłaszcza jak ma się tempo mocno rekreacyjne. Czasem, aby dorwać jakiś sklep, trzeba też nieco odbić od ścieżki do jakiejś miejscowości. Jednak jest to nawet fajne urozmaicenie trasy, gdyż można zobaczyć coś jeszcze obok dostojnej Odry i Parku Narodowego.

Do Criewen warto wpaść też z innego powodu. Z byłego zespołu dworskiego, na który składa się pałac, park i dziedziniec gospodarczy stworzono Centrum Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, w którym zaciągnąć można wszelkich informacji o samym zarówno samym parku jak i trasie rowerowej wzdłuż Odry. Zobaczyć można tutaj m.in. dużą interaktywną wystawę (ale nie mają panoram 360! ;) ), mieszczącą się w Domu parku narodowego, która znajduje się w byłej owczarni zespołu dworskiego.

Rzeka odra Ścieżka rowerowa wzdłuż Nysy Trasy rowerowe Brandenburgia Niemcy rowerem

_MG_5492 _MG_5491

Młyn miejski w Schwedt

Młyn miejski w Schwedt

Kilkukrotnie sam odbijałem od Odry nieco na zachód. Bynajmniej nie z braku jedzenia, a z ciekawości, chęci zobaczenia czegoś więcej. W pewnym momencie wpadłem na pomysł dojechania do oddalonego od Odry o 25 km Niederfinow, gdzie bardzo chciałem zobaczyć podnośnię statków, dzięki której od ponad 80 lat statki mają możliwość pokonywać 36-metrową różnicę poziomu wody na kanale Odra-Hawele.  Niestety źle oszacowałem czas dojazdu i będąc już na wysokości Oderberg, czyli w połowie drogi zorientowałem się, że do Groß Neuendorf, gdzie nocuję, mam 45 km, a jak dojadę do Niederfinow liczba ta wzrośnie do 60. Było już pechowo zbyt późno i musiałem zrezygnować, bo inaczej na nocleg dojechałbym przed północą.

źródło: wikipedia

źródło: wikipedia

Łęgi Odrzańskie – obszar Natura 2000

Za Oderbergiem, jadąc już w stronę Groß Neuendorf wkracza się na teren chroniony Natura 2000, a dokładniej na tereny niemieckich Łęgów Odrzańskich (Oderbruch) zwanych także Kotliną Freienwaldzką. Jest to teren pokryty w większości łąkami, polami, raczej w małej części lasami. Poprzecinany jest zaś licznymi rowami melioracyjnymi, które mają na celu utrzymywać teren Łęgów Odrzańskich suchym. Łęgi ciągną się aż do położonego 60 kilometrów dalej Lebus i rozciągają się na obszarze 640 km².

Do XVIII wieku obszar ten był rozlewiskiem rzeki Odry, tym samym zupełnie nie nadawał się do uprawiania, nie mówiąc już o zasiedleniu. Na skutek wyrównania biegu rzeki w latach 1747-1753 i melioracji tychże terenów uzyskano jednak obszerne i co najważniejsze żyzne użytki rolne, co spowodowało szybkie zajęcie tych terenów przez rolników.

3601

 

Cały ten region ze względu na zyskanie ogromnego obszaru rolnego nazywany był przez władze pruskie „spichlerzem Prus”, a także „spiżarnią Berlina”.

Swoją drogą, zapraszam do postu Agnieszki, gdzie przeczytacie więcej o tym co zobaczyć pod Berlinem.

Groß Neuendorf

Następnym przystankiem, miejscem , gdzie zatrzymałem się na nocleg, jest już Groß Neuendorf. Maleńka miejscowość, w której na uwagę z pewnością zasługuje wysoki budynek zlokalizowany nad samym brzegiem Odry. Budynek ten nazywa się aktualnie Maschinenhaus i znajduje się w nim hotel, niegdyś jednak służył jako przeładownia towarów. Przeróżnych ziemiopłodów, materiałów budowlanych, czy opałowych. Praktycznie od początku XX wieku prężnie działała tutaj kolej nadodrzańska, którą właśnie obsługiwała owa przeładownia. Kolej została zamknięta jednak w roku 1971, co okazało się być początkiem końca pierwotnego przeznaczenia przeładowni. Jeszcze przez  jakiś czas rolę wagonów kolejowych przejęły samochody ciężarowe, jednak w latach 90-tych wieża przestałą pełnić swoją ówczesną rolę.

Gross Neuendorf

Tak oznaczany jest Szlak rowerowy wzdłuż Odry

Następnego dnia, szczęśliwie wiatr odwrócił się i zaczął wiać już nie tak bardzo w twarz, ale z boku, a momentami nawet lekko od tyłu. Niby do Frankfurtu nad Odrą, który był moim docelowym miejscem tego dnia, jadąc najkrótszą drogą przez Manschnow, Podelzig i Lebus jest jakieś 40-50km, jednak trzeci dzień pod rząd z wiatrem w twarz chyba bym się załamał psychicznie. Zwłaszcza, że jedzie się tutaj głównie na otwartej przestrzeni, a ścieżka rowerowa wzdłuż Odry dodatkowo często jest eksponowana na wzniesieniu, na czymś, w rodzaju wału przeciwpowodziowego. Zero szans na jakąkolwiek osłonę od wiatru.

Dolina rzeki Odry

Obszar Łęgów świetnie nadaje się na wycieczki rowerowe dla niewymagających. Jest płaski jak stół i praktycznie wolny od ruchu samochodowego.

Frankfurt nad odrą zwiedzanie ciekawe miejca

I w Frankfurcie zakończyłem swoją wycieczkę. Dalej pojechałem rowerem w stronę Rzelina, skąd pociągiem do Poznania, tam przesiadka na Wrocław i dalej do Katowic. Świetnie było, lubię wracać do Niemiec na rower. Myślę, że jeszcze tutaj zawitam – jak nie w tym roku, to w przyszłym.

Noclegi na trasie rowerowej wzdłuż Odry i Nysy

Przed wyjazdem dobrze jest zaplanować miejsca noclegowe, gdyż hotele są, jednak dość rzadko rozsiane. Myślę, że moja rozłożenie noclegów było całkiem ok, i z pełną odpowiedzialnością mogę polecić.

Pierwszy nocleg miałem tam, gdzie zaczynałem spływ kajakiem, czyli w Mescherin. Jest to jedyny hotel w okolicy, jednak polecam. Całkiem schludny, a śniadanie w cenie. Jeśli chcecie podejrzeć warunki rezerwacji kliknijcie tutaj.

Drugi nocleg miałem w Schwedt, w hotelu Andersen. Zapłaciłem około 200zł. Hotel bardzo fajny, choć śniadania brak i faktycznie kosztuje sporo. Niestety rezerwowałem na ostatnią chwilę i nic wolnego wtedy już nie było. Jakby coś tutaj znajdziecie inne noclegi w Schwedt. Nawet za 130 zł. Wprowadźcie datę i kliknijcie dalej.

Kolejny zaś nocleg poszukałem w miejscowości Groß Neuendorf w jedynym hotelu o nazwie Hotel Maschinenhaus. W hotelu jednak nie byle jakim, bo naprawdę imponującym, zbudowanym w starej rozładowni. Był to zdecydowanie najlepszy nocleg wyjazdu i jakikolwiek ostatnio miałem. Faktycznie także nie tani (około 200zł/noc), jednak warto. W cenie śniadanie, bajeczny widok na Odrę z rana, rewelacyjny wiejski klimat i świetny standard.

Jeśli powyższe Wam nie odpowiadają polecam zerknąć ogólne propozycje dla poszczególnych miejscowości. Wybierzcie datę i przejrzyjcie:

I dalsza trasa na południe:

Dolina odry Gross Neuendorf nocleg

To tyle z mojej stron. Dzięki za uwagę, jeśli macie jakieś pytania – chętnie pomogę. Do następnego!

Karol Werner

 

poprzedni wpis
następny wpis
 

Podobało się? Daj lajka!

 
 
 

Komentarze (40):

 1. YeLLoW napisał(a):

  Hej, bardzo ciekawy opis, sam mam w planach wybrać się ścieżka rowerową wzdłuż Odry. Planowałem to na wyjazd wakacyjny i chciałem przejechać całą na raz, ale po przeczytaniu Twojego tekstu, może rozbije to na jakieś dłuższe weekendy :) w ten sposób szybciej zrealizuje tą wycieczkę.

  A jak z noclegiem, miałeś wcześniej rezerwowany czy na bieżąco to załatwiałeś?

  • Karol Werner napisał(a):

   Hej, tak jak powyżej – masz kilka propozycji noclegów. Ogólnie polecam mocno :)

   • Kazimierz napisał(a):

    robiąc sobie przerwę w Łęknicy polecam Pole namiotowe przy Mużakowskiej Agroturystyce CamperParku w Bronowicach niespełna 2 km od Łęknicy
    Namiary Bronowice Partyzantów 12 tel. 693-493-453, 507 707 450 • GPS: x(E) 14o76’26’’ y(N) 51 o 55’79’’
    na polu stoły z ławami do posiłków, odpoczynku. woda, toaleta, umywalka
    Natrysk ciepła woda. Gaz zaplecze kuchenne lodówka stanowisko do zmywania naczyń, możliwość przyłącza poboru prądu

 2. Małgosia Ćwiek napisał(a):

  Zamierzam przejechać te trasę w lipcu. Pytanie dot. noclegów. Czy trzeba rezerwować wcześniej, czy jest ich na tyle dużo, ze znajdę bez problemów? Jak kształtują się ceny?

  • Kołem Się Toczy napisał(a):

   Hej, zależy w jakiej miejscowości. W takim Schwedt pewnie nie trzeba z wyprzedzeniem, zaś w malutkim Criewen czy innych mu podobnych z noclegami może być problem w sezonie. Wiadomo też, że im wcześniej zabookujesz tym cena będzie niższa. Koszta zaś kształtują się bardzo różnie, jednak jak się dobrze poszuka to i za 100zł się coś znajdzie

  • Małgosia Ćwiek napisał(a):

   Kołem Się Toczy ok. Dzieki. Musze trase podzielic na etapy i rozeznac sie w noclegach. No i trzeba jeszcze pociągi zabookowac. … sprawdzić pogodę i zdecydować się z której strony na szlak ruszać…. trochę pracy, ale nie mogę się już doczekać. Dzięki za pomoc.

  • Kołem Się Toczy napisał(a):

   Nikt nie mówił, że będzie łatwo! ;) Polecam się, wiatru w plecy :)

 3. Małgorzata Grabowska napisał(a):

  Piękne zdjęcia…. piękna ta moja okolica :)

 4. Krzysztof Kowalski napisał(a):

  Witam.
  Super tekst i super zdjęcia.
  Śledzę nabierać Twój blog i sam sporo jeżdżę.
  Fajna inspiracja na kolejną moja wyprawę.
  A jak z noclegami na ” dziko”,są jakieś pola namiotowe po drodze?
  Pozdrawiam

 5. Darya napisał(a):

  „Nie spodziewałem się, że na styku granic, w tych wydawałoby się industrialnych, pełnych zakładów i fabryk Niemczech można jechać wiele godzin będąc praktycznie bez przerwy sam na sam z naturą.” >> Heh, Brandeburgia jest znana w Niemczech z tego, że tam nic nie i nikogo nie ma (wszyscy uciekli do Berlina, bo tak bardzo nic tam nie ma xD Jest nawet piosenka o tym – https://www.youtube.com/watch?v=uellmynA34U )

  Dziękuje za uroczy post (bo jakoś tak urocze te rejony się wydają :D). Bardzo fajny pomysł na wycieczkę ^^

 6. MarekB napisał(a):

  Super. Gratulacje (I tak Kolego podziwiam Ciebie i jestem pełen uznania). Mi staremu i zdjęcia dobrze obejrzeć. Pozdrowienia

 7. Kamil Sieńczak napisał(a):

  Cześć Karol :) czy szlak jest cały asfaltowy? Bo jeżdżę rowerem szosowym więc wskazana równa nawierzchnia ^^

  • Kołem Się Toczy napisał(a):

   Całego nie przejechałem, ten fragment na którym byłem jeszcze w większości asfaltowy. Czasem niestety Niemcy mają tendencję do trzymania w miasteczkach i wsiach swoją kostkę brukową, co może troche zaszkodzić Twojej szosie. Ale wiesz… dasz radę. Jak nie będzie asfaltu, pojedziesz ciut na około i znowu będzie. Bez obaw.

 8. Jula Andadora Dorobisz napisał(a):

  Hej mam pytanko odnośnie spania w namiocie – jest taka możliwość? Jak tam wygląda z polami?

 9. Michał Rażniewski napisał(a):

  Cieszę się, że coraz więcej osób z Polski wyrusza na moją ulubioną trasę. Dziękuję Autorowi za opis i fotografie. Przejechałem Oder-Neiße-Radweg w 2012 roku. Pozdrawiam i… zapraszam na film: https://youtu.be/sxv2RlWhVck

 10. Krystyna Dębowska napisał(a):

  Niesamowite ❗️Z chęcią pojechałabym tą trasą, ale sama się nie odważę.

 11. Marcin Żochowski napisał(a):

  Dzięki za wyczerpujący opis i polecenie. Z pewnością szlak wart przeżycia i zasmakowania.:-)

 12. katarzynatutko napisał(a):

  Zdjęcia zachęcające mimo, że nie przepadam za wycieczkami rowerowymi:) Polecę swoim znajomym, którzy bardzo gustują w takich formach wycieczki:)

 13. Czarek napisał(a):

  Zdjęcia wyglądają pięknie, dla mnie jednak taka wyprawa jest zbyt długa, preferuję mniejsze dystanse. Przy okazji świetny blog, bardzo fajnie się go czyta.

 14. Paweł Mleczko napisał(a):

  Tak się składa że wczoraj objechaliśmy tę trasę :-) teraz odpoczywamy nad morzem. Naprawdę polecamy ten szlak bardzo przyjemnie się jedzie piękne widoki. Można pozazdrościć tylko że to nie po polskiej stronie jest ;-)

 15. Mmalena napisał(a):

  Lubię takie niekończące się trasy :) Marzy mi się kiedyś taka wyprawa rowerowa od miejsca do miejsca, najpierw muszę jednak chyba wymienic mój rower, nie wiem czy 20 letni staruszek by to wytrzymał ;-))
  Strasznie mi się podoba zwyczaj pozdrawiania się na szlakach, niestety często już zanika i ukłon wywołuje duze zdziwienie. Zauważyłam, że zagranicą jakoś ten zwyczaj jest zdecydowanie bardziej popularny.
  No i jak zwykle piękne zdjęcia :) Ważka w locie – cud, miód, malina ;-)

 16. Andrzej Mazur napisał(a):

  Tak naprawdę to cała ta trasa rowerowa zaczyna się w Świnoujściu i prowadzi do Liberca w Czechach. Przejechałem tą trasę ze Świnoujścia do Zgorzelca, Nocowałem Police, Cedynia, Słubice.

 17. Mariola Drosd napisał(a):

  Świetnie przygotowana trasa z cudownymi widokami. Polecam, bo tak się składa, że przejechałam prawie całą. Co do noclegów – zawsze można nocować w Polsce ;)

 18. Szymon napisał(a):

  Bardzo lubię takie trasy! W ogóle lubię tereny przygraniczne, i wszystko, co wiąże się z granicami… z jednej strony fajnie, że nie ma kontroli [bo nie czeka się w kolejce], a z drugiej… chciałoby się dostać tą pieczątkę do paszportu :D generalnie cały szlak wygląda super!

 19. Monika napisał(a):

  Ale extra wpis! Zacheciles mnie do wybrania sie tam! Cudze chwale a swego nie znam… ;)

 20. Bazarek napisał(a):

  Świetna relacja, Trasa dająca niezapomniane wspomnienia.
  Chciałbym też się tam kiedyś wybrać :)

 21. Asia napisał(a):

  Super
  Też tam bywam
  Uwielbiam te okolice
  Pozdrawiam

 22. Biżuteria napisał(a):

  Fajna ścieżka, ciekawy artykuł.

 23. poziom napisał(a):

  Czołem! odnotowałeś na trasie jakieś pola namiotowe/kempingi? Wolałbym nocować pod namiotem-zawsze to taniej.

 24. […] Jeśli szukasz informacji o noclegach na trasie wzdłuż Odry i Nysy, polecam zajrzeć do osobnego wpisu […]

 25. […] a zakończyła w Frankfurcie. Całość trasy przebiegała częścią liczącej 628 kilometrów ścieżką rowerową wzdluż Odry i Nysy. Oczywiście cały odcinek, albo nawet połowa to trochę za dużo na weekend, jednak zdecydowanie […]

Dodaj komentarz